Δευτέρα, 26 Σεπτεμβρίου 2022 15:37

Μέλη του ΣΔΥΜ έτρεξαν σε Ιωάννινα, Νέα Κία και Στοκχόλμη (φωτό)

Πλούσια ήταν η δράση μελών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας το προηγούμενο διάστημα. Δρομείς του ΣΔΥΜ έτρεξαν σε Ιωάννινα, Νέα Κία, αλλά και στη Στοκχόλμη.

“Στα Ιωάννινα πραγματοποιήθηκε το διήμερο 17 - 18 Σεπτεμβρίου το Ioannina Lake Run 2022, με τον «Γύρο της Λίμνης Ιωαννίνων» να χαρακτηρίζεται ως έναν από τους καλύτερους αγώνες της Ελλάδας σε μια από τις ομορφότερες διαδρομές της χώρας.
Ο αγώνας οργανώθηκε με απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία από τον Αθλητικό Όμιλο Ποσειδών Ιωαννίνων, με την αμέριστη βοήθεια της Περιφέρειας Ηπείρου και του Δήμου Ιωαννιτών. Κοντά 2000 αθλητές απ' όλη την Ελλάδα έδωσαν το παρόν, τόσο στον μεγάλο αγώνα των 30 χλμ, στα 10 χλμ, όσο και στα 5 χλμ, είχαν την δυνατότητα να τρέξουν γύρω και δίπλα από τη λίμνη Παμβώτιδα, βιώνοντας μια ξεχωριστή εμπειρία.
Η διοργάνωση είχε στόχο την ανάδειξη και προστασία της Λίμνης Παμβώτιδας καθώς και την ανάπτυξη του λαϊκού μαζικού αθλητισμού.
Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας έδωσε το παρόν στα μακρινά Γιάννενα, με τέσσερις αθλητές του, τον Στάθη Δημητρακόπουλο με 2:18:38, τον Δημήτρη Χριστόπουλο με 2:3:07, τον Θεόδωρο Τζανετάκη με 2:41:12 και τον Παναγιώτη Αλεξόπουλο με 3:06:48.

Στη μεγάλη απόσταση των 30 χλμ. και σε σύνολο 1087 αθλητών πρώτος τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Σταμούλης με 1:38:05, με τον Χαράλαμπο Πιτσώλη να ακολουθεί στην δεύτερη θέση με 1:40:56, τον Παναγιώτη Μπουρίκα στην τρίτη θέση με 1:44:04 και στην τέταρτη θέση τον Δήμο Μαγγίνα με 1:45:02. Στις γυναίκες, νικήτρια αναδείχθηκε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με χρόνο 1:57:42. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Σταματία Νούλα που κάλυψε την απόσταση σε 2:02:45, τρίτη ήρθε η Βηθλεέμ Σαπίου με 2:08:51 και τέταρτη η Νατάσα Σπανού με χρόνο 2:12:51.
Στον αγώνα των 10 χλμ. συμμετείχαν 702 αθλητές με νικητές τους Νίκο Σταμούλη με 30:56, Μάριο Μπαλούκα με 34:02 και Γιώργο Πέτση με 36:56, ενώ στις γυναίκες η αντίστοιχη τριάδα ήταν Μαργαρίτα Ντίνα με 40:25, Κατερίνα Κουμούδη με 42:05 και Μαρία Καβουρίδου με 43:27.
Στον αγώνα των 5 χλμ, συμμετείχαν 264 δρομείς με νικητές τους Γιώργο Σταμούλη με 14:35, Κωνσταντίνο Πασπαλιάρη με 14:39 και Ορφέα Ιωάννου με 16:34, ενώ στις γυναίκες η αντίστοιχη τριάδα ήταν η Ευγενία Παπαδημάτου με 17:13, Αλεξάνδρα Περιστέρα με 19:12 και Ζωή Μπέτα με 19:26.
Ο ΣΔΥΜ συγχαίρει όλους τους ανωτέρω αθλητές του”, αναφέρει η ανακοίνωση του ΣΔΥΜ.
Ο καλαματιανός σύλλογος εκπροσωπήθηκε και στον ημιμαραθώνιο της Στοκχόλμης με τον Σταύρο Λιανό:

“Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου ο Ημιμαραθώνιος της Στοκχόλμης, Ramboll Stockholm Half Marathon.
Στον αγώνα νικητές αναδείχθηκαν ο Mohammadreza Abootorabi και η Hanna Lindholm, αμφότεροι από την Σουηδία, με 1:05:41 και 1:14:26 αντίστοιχα.
Τερμάτισαν περισσότεροι από 8.000 δρομείς, 5.000 άνδρες και σχεδόν 3.000 γυναίκες σε μία μέρα γιορτής για τη σουηδική πρωτεύουσα.
Όπως και στους περισσότερους αγώνες δρόμου στην Ευρώπη, έτσι και στην Στοκχόλμη, είχαμε αρκετή ελληνική εκπροσώπηση.
Συνολικά 15 δρομείς από τη χώρα μας πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού.
Ανάμεσα τους, ο Steve Lianos που εκπροσώπησε τον ΣΔΥΜ, τρέχοντας τον πρώτο του αγώνα στο εξωτερικό, κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 1:47:23.
Ο ΣΔΥΜ συγχαίρει το μέλος μας για την επιτυχία του”.
Τέλος δύο μέλη του ΣΔΥΜ έτρεξαν σε αγώνα στην Αργολίδα:
“Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 17 Σεπτεμβρίου 2022 στη Νέα Κίο Αργολίδας, ο 7ος Αγώνας Δρόμου με την ονομασία «Από τον Ασκάνιο στον Ερασίνο».
Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στα 100 χρόνια απ’ την Μικρασιατική Καταστροφή και η εκκίνηση δόθηκε στις 5.30 το απόγευμα, στην πλατεία Δημάρχου Κατριλιώτη
Διοργανωτές ήταν η Επιτροπή Μνήμης Νέας Κίου του Δήμου Άργους-Μυκηνών, η Δημοτική Κοινότητα Νέας Κίου, η Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας και ο Σύλλογος «Μαραθωνοδρόμοι Δρομείς Αργολίδας».

Ο αγώνας περιελάμβανε τις εξής διαδρομές:
Αγώνας περίπου 11km για ενήλικες (τα 8 χλμ διεξήχθησαν σε παρόχθιο χωματόδρομο του Ερασίνου ποταμού, τα υπόλοιπα τρία σε άσφαλτο, στην παραλιακή οδό του Αργολικού Κόλπου).
Αγώνας περίπου 5,5km για δρομείς 15 ετών και άνω.
Παιδικός Αγώνας 1.000 μέτρων για παιδιά 8-14 ετών.
Παιδικός Αγώνας 500 μέτρων για παιδιά 4- 7 ετών.
Περιπατητική βόλτα στη διαδρομή του αγώνα των 11km.
Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας έδωσε το παρόν με δύο μέλη του, τον Αλέξη Λαμπίρη ο οποίος κατέλαβε την 2η θέση ηλικιακής κατηγορίας με χρόνο 50-40' και 12ος στην γενική κατάταξη και με το Γιάννη Καλόγερο τερματίζοντας σε χρόνο 54:36'
Ο ΣΔΥΜ συγχαίρει την διοργάνωση και τους δρομείς του συλλόγου μας”.