Με τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής θα συνεχιστεί το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Β' τοπικής.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Επεισοδιακό ήταν το σημερινό παιχνίδι της Δόξας Καλαμάτας με το Βλαχόπουλο, όχι εντός, αλλά εκτός αγωνιστικού χώρου και συγκεκριμένα στην κερκίδα, όπου φίλαθλος της Δόξας ήρθε στα χέρια με φιλάθλους των φιλοξενούμενων και χρειάστηκε η παρέμβαση των ψυχραιμότερων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής και στους δύο ομίλους θα συνεχιστεί σήμερα και αύριο το πρωτάθλημα της Β' τοπικής.  Στον 1ο όμιλο ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Ατρόμητου Πλατύ με τον Αστέρα Μικρομάνης καθώς οι δύο ομάδες ισόβαθμους στην κορυφή της βαθμολογίας με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πρεμιέρα στους δύο ομίλους της Β' τοπικής με τα παιχνίδια της… 2ης αγωνιστικής θα έχουμε το Σαββατοκύριακο Τα ματς της πρώτης αγωνιστικές είχαν αναβληθεί το περασμένο Σαββατοκύριακο και ορίστηκαν να γίνουν το Νοέμβριο. Ετσι το φετινό πρωτάθλημα ξεκινά με την 2η αγωνιστική.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ενα γκολ του Γιώργου Μουλιάτου έξι λεπτά πριν το τέλος της παράτασης έμελε να κρίνει το μπαράζ μεταξύ του Πανθουριακού και του Χανδριναϊκού που έγινε στο γήπεδο της Μεσσήνης. Ο 17χρονος επιθετικός της ομάδας της Θουρίας πέτυχε με βολέ από πλάγια θέση ένα πανέμορφο γκολ και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με σκορ 1-0, δίνοντας της παράλληλα αρκετές ελπίδες για να βρίσκεται του χρόνου στην Α' τοπική.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δύο αγώνες μπαράζ θα διεξαχθούν αύριο Κυριακή. Στις 5 μ.μ. στο γήπεδο της Μεσσήνης θα παίξουν οι δύο ομάδες που πήραν την 2η θέση στους δύο ομίλους της Β' τοπικής, ο Πανθουριακός και ο Χανδριναϊκός.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης κατάφερε στο φινάλε να σωθεί και έτσι θα αγωνίζεται και την ερχόμενη ποδοσφαιρική περίοδο στη Β' τοπική. Οι "ερυθρόλευκοι" ανανέωσαν την παραμονή τους την τελευταία αγωνιστική, καθώς απέσπασαν ισοπαλία στην Καλαμάτα από τον Πανιώνιο, αν και ισοβάθμησαν στη 12η θέση με τη Βέργα (στους 26 βαθμούς), η οποία κέρδισε στην έδρα της με 5-1 τον Χανδριναϊκό. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα μεταξύ τους παιχνίδι και διατηρήθηκε στη Β' τοπική. Από τον 2ο όμιλο, εκτός από τη Βέργα υποβιβάστηκε και η Α.Ε. Λογγάς, που τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου μετά και την εκτός έδρας ήττα της από τον Α.Ο. Πατίστα με 3-2. Στον 1ο όμιλο, αποχαιρέτισαν την κατηγορία η Νίκη Πλάτης, η οποία δεν συμμετείχε στο πρωτάθλημα και ο ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας.

Από εκεί και πέρα πρωταθλητές των δύο ομίλων αναδείχθηκαν το Ασπρόχωμα (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος). Οι ομάδες που κατέλαβαν τη δεύτερη θέση των ομίλων ο Πανθουριακός στον 1ο και ο Χανδριναϊκός στο 2ο θα περιμένουν τις εξελίξεις στη Γ' εθνική για το αν θα σωθεί ή υποβιβαστεί ο Μεσσηνιακός, αλλά και το αν ο πρωταθλητής Μεσσηνίας κερδίσει την άνοδο στη πιο πάνω κατηγορία. Ανάλογα του τι θα γίνει, θα παίξουν μπαράζ για άνοδο ή θα ανέβουν και οι δύο στην Α' τοπική ή δεν θα ανέβει κανένας.

Σε ότι αφορά τις ομάδες που κέρδισαν το εισιτήριο για τη Α1, τη νέα κατηγορία που θα υπάρχει από την προσεχή αγωνιστική περίοδο από τον 1ο όμιλο ανεβαίνουν Πανθουριακός, Νέος Αρις, Ηρακλής Καλαμάτας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης και από το 2ο όμιλο Χανδριναϊκός, Μιλτιάδης, Αίας, Παπαφλέσσας Χώρας, Βλαχόπουλο, Απόλλων Πεταλιδιού. Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(26η αγωνιστική)

Νέος Αρις - Α.Ε. Αβίας 2-0

Μικρομάνη - Ασπρόχωμα 3-2

ΑΠΣ Αρις - Βαλύρα 6-6

Αμφεια - Ηρακλής Καλ. 0-0

Δόξα - Πανθουριακός 2-6

Μάνεση - Ηρακλής Κυπ. 2-2

Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 26 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 71-27 58

2. Πανθουριακός 74-22 55

3. Κεραυνός 58-27 44

4. Νέος Αρις 50-27 39

-. Ηρακλής Καλ. 41-32 39

6. Αμφεια 39-25 38

7. Μικρομάνη 34-26 37

8. Α.Ε. Αβίας 32-22 35

9. Μάνεση 36-58 24

10. Βαλύρα 33-62 22

11. Ηρακλής Κυπ. 24-35 21

12. Δόξα 28-54 13

13. ΑΠΣ Αρις 20-123 2

14. Νίκη Πλάτης --- -

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(26η αγωνιστική)

Πατίστα - Λογγά 3-2

Βλαχόπουλο - Κορώνη 0-1

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Αν. 0-0

Πεταλίδι - Αίας 5-1

Βέργα - Χανδριναϊκός 5-1

Καλλιθέα - Παναθηναϊκός 5-2

Χώρα - Μιλτιάδης 5-1

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 26 αγώνες)

1. Κορώνη 68-36 60

2. Χανδριναϊκός 63-32 50

3. Μιλτιάδης 28-37 41

4. Αίας 46-38 40

5. Χώρα 44-39 38

-. Βλαχόπουλο 40-42 38

7. Πεταλίδι 62-47 36

-. Πατίστα 33-45 36

9. Παναθηναϊκός 48-59 32

-. Πανιώνιος 38-47 32

11. Καλλιθέα 50-58 31

12. Ολυμπιακός Αν. 32-43 26

13. Βέργα 50-57 26

14. Λογγά 45-67 22

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα παιχνίδια της προτελευταίας αγωνιστική της Β' τοπικής που έγιναν το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα ωστόσο υπάρχουν ακόμη εκκρεμότητες για να λυθούν την τελευταία αγωνιστική.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά αφού, θυμίσουμε πως φέτος οι ομάδες της Β' τοπικής παίζουν με 4 πιθανούς προορισμούς αφού από την νέα χρονιά θα υπάρχει και η νέα κατηγορία η Α1.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βαθμολογικές απώλειες είχαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων Ασπρόχωμα (1ος) και Ακρίτας Κορώνης (2ος), την 25η αγωνιστική.

Οι απώλειες αυτές δεν στοίχησαν καθώς οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριο για την Α' τοπική.

Στον πρώτο όμιλο, το Ασπρόχωμα έκανε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε χθες το απόγευμα με 2-1 από τον Παπαφλέσσα Αμφειας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμφειας αύξησε τις ελπίδες της για άνοδο στην Α1 της επόμενης ποδοσφαιρικής σεζόν.

Στο 2ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Ακρίτας Κορώνης αναδείχθηκε σήμερα ισόπαλος 3-3 με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου και παραμένει στην κορυφή με 6 πόντους περισσότερους από το δεύτερο Χανδριναϊκό, που νίκησε εντός έδρας το Μιλτιάδη με 2-0. 

Σε ότι αφορά την παραμονή στον 1ο όμιλο, ο Αρις Καλαμάτας και η Νίκη Πλάτης που δεν συμμετείχε στον πρωτάθλημα υποβιβάστηκαν, ενώ στο 2ο όμιλο Λογγά, Βέργα και Ολυμπιακός Ανάληψης μοιράζονται τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει ποιες θα είναι οι δύο που θα υποβιβαστούν.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 25ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη 0-0

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις 7-1

Ασπρόχωμα - Αμφεια 1-2

Βαλύρα - Δόξα 3-2

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ. 4-1

Κεραυνός - Μάνεση 5-0

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 69-24 58

2. Πανθουριακός 68-20 52

3. Κεραυνός 58-27 44

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Αμφεια 39-25 37

6. Νέος Αρις 48-27 36

7. Α.Ε. Αβίας 32-20 35

8. Μικρομάνη 31-24 34

9. Μάνεση 34-56 23

10. Βαλύρα 27-56 21

11. Ηρακλής Κυπ. 22-33 20

12. Δόξα 26-48 13

13. ΑΠΣ Αρις 14-117 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα, Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέος Αρις - Α.Ε. Αβίας

Μικρομάνη - Ασπρόχωμα

ΑΠΣ Αρις - Βαλύρα

Αμφεια - Ηρακλής Καλ.

Δόξα - Πανθουριακός

Μάνεση - Ηρακλής Κυπ.

Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Λογγά - Βλαχόπουλο 1-2

Πατίστα - Πανιώνιος 0-1

Κορώνη - Πεταλίδι 3-3

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα 2-0

Αίας - Καλλιθέα 1-1

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης 2-0

Παναθηναϊκός - Χώρα 0-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Κορώνη 67-36 57

2. Χανδριναϊκός 62-27 50

3. Μιλτιάδης 27-32 41

4. Αίας 45-33 40

5. Βλαχόπουλο 40-41 38

6. Χώρα 39-38 35

7. Πεταλίδι 57-46 33

-. Πατίστα 30-43 33

9. Παναθηναϊκός 46-54 32

10. Πανιώνιος 38-47 31

11. Καλλιθέα 45-56 28

12. Ολυμπιακός Αν. 32-43 25

13. Βέργα 45-56 23

14. Λογγά 43-64 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πατίστα - Λογγά

Βλαχόπουλο - Κορώνη

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Αν.

Πεταλίδι - Αίας

Βέργα - Χανδριναϊκός

Καλλιθέα - Παναθηναϊκός

Χώρα - Μιλτιάδης

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα παιχνίδια της προτελευταίας αγωνιστικής θα διεξαχθούν σήμερα και αύριο στο πρωτάθλημα της Β' τοπικής, όπου θα ξεκαθαρίσουν πολλά τόσο στη μάχη για την Α1 όσο και για την παραμονή στον 2ο όμιλο. Να θυμίσουμε ότι πρωταθλητές των δύο ομίλων έχουν αναδειχθεί ήδη το Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης, ο οποίος μάλιστα θα κάνει φιέστα στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ