Ο Ακρίτας Κορώνης πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη στα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, που διεξήχθησαν χθες το απόγευμα. Μια νίκη με την οποία εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο και την άνοδο στην Α' τοπική.

Στα άλλα ματς του ομίλου επικράτησαν οι γηπεδούχοι και είχαμε μεγάλες σε σκορ νίκες στις 5 από τις 7 αναμετρήσεις. Μάλιστα η αγωνιστική στον όμιλο ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς σημειώθηκαν 28 γκολ, 11 περισσότερα από τα γκολ που μπήκαν στα παιχνίδια του 1ου ομίλου. 

Στον 1ο όμιλο ο Πανθουριακός μετά τις δύο σερί ήττες από Ασπρόχωμα και Ηρακλή Καλαμάτας επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας με το επιβλητικό 4-0 τον Κεραυνό στο γήπεδο της Σπερχογείας.

Στην ουρά του 2ου όμιλου, έχουν κάθε αγωνιστική ανακατατάξεις με τρεις ομάδες Βέργα, Λογγά και Ολυμπιακό Ανάληψης να διεκδικούν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

ΑΠΣ Αρις - Α.Ε. Αβίας 2-4

Αμφεια - Μικρομάνη 0-0

Δόξα - Νέος Αρις 0-2

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα 1-1

Μάνεση - Ηρακλής Καλ. 1-2

Πανθουριακός - Κεραυνός 4-0

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 64-19 49

3. Κεραυνός 53-27 41

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Α.Ε. Αβίας 32-20 34

-. Αμφεια 37-24 34

7. Νέος Αρις 41-26 33

-. Μικρομάνη 31-24 33

9. Μάνεση 34-51 23

10. Ηρακλής Κυπ. 21-29 20

11. Βαλύρα 24-54 18

12. Δόξα 24-45 13

13. ΑΠΣ Αρις 13-110 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις

Ασπρόχωμα - Αμφεια

Βαλύρα - Δόξα

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ.

Κεραυνός - Μάνεση

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

Πανιώνιος - Λογγά 4-0

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο 4-0

Βέργα - Πατίστα 4-1

Καλλιθέα - Κορώνη 1-2

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν. 1-0

Χώρα - Αίας 4-1

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός 5-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Κορώνη 64-33 56

2. Χανδριναϊκός 60-27 47

3. Μιλτιάδης 27-30 41

4. Αίας 44-32 39

5. Βλαχόπουλο 38-40 35

6. Χώρα 39-38 34

7. Πατίστα 30-42 33

8. Πεταλίδι 54-43 32

9. Παναθηναϊκός 46-54 31

10. Πανιώνιος 37-47 28

11. Καλλιθέα 44-55 27

12. Βέργα 45-54 23

13. Λογγά 42-62 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-43 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λογγά - Βλαχόπουλο

Πατίστα - Πανιώνιος

Κορώνη - Πεταλίδι

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα

Αίας - Καλλιθέα

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης

Παναθηναϊκός - Χώρα

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στην Α' τοπική θα αγωνίζονται την ερχόμενη ποδοσφαιρική περίοδο το Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης.

Το Ασπρόχωμα κέρδισε το Σάββατο με 3-0 το Μάνεση και χθες ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε 4-0 τον Παπαφλέσσα Χώρα και κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο.

Στον 1ο όμιλο, ο δεύτερος Πανθουριακός γνώρισε την ήττα με 4-1 (από 2 γκολ οι Κωνσταντινίδης, Μάρης) από τον Ηρακλή Καλαμάτας στο "Π. Μπαχράμης", ενώ τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε ο Αρις Καλαμάτας που αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τη Δόξα Καλαμάτας. Ο  Κεραυνός Καλαμάτας κέρδισε μέσα στη Βαλύρα τον Αστέρα με 4-1 και παραμένει σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας. Μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε από τη θέση του προπονητής του Αστέρα Βαλύρας ο Μιλτιάδης Μαυροειδής για οικονομικούς λόγους.

Στο 2ο όμιλο, ο Αίας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά την εντός έδρας νίκη του με 1-0 επί του 2ου Χανδριναϊκού. Νίκη παραμονής πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε στο "Γ. Λουκαρέας" της Βέργας με 1-0.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 23ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Αβία - Αμφεια 0-1

ΑΠΣ Αρις - Δόξα 3-3

Νέος Αρις - Ηρακλής Κυπ. 3-0

Ασπρόχωμα - Μάνεσι 3-0

Βαλύρα - Κεραυνός 1-4

Ηρακλής Καλ. - Πανθουριακός 4-1

Ρεπό: Αστέρας Μικρομάνης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 60-19 46

3. Κεραυνός 53-23 41

4. Ηρακλής Καλ. 39-31 35

5. Αμφεια 37-24 33

6. Μικρομάνη 31-24 32

7. Α.Ε. Αβίας 28-18 31

8. Νέος Αρις 39-26 30

9. Μάνεση 33-49 23

10. Ηρακλής Κυπ. 20-28 19

11. Βαλύρα 23-53 17

12. Δόξα 24-43 13

13. ΑΠΣ Αρις 11-106 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΣ Αρις - Αβία

Αμφεια - Μικρομάνη

Δόξα - Νέος Αρις

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα

Μάνεση - Ηρακλής Καλ.

Πανθουριακός Κεραυνός

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Λογγά - Πεταλίδι 5-1

Πανιώνιος - Βέργα 1-0

Βλαχόπουλο - Καλλιθέα 3-1

Πατίστα - Μιλτιάδης 0-0

Κορώνη - Χώρα 4-0

Ολυμπιακός Αν. - Παναθηναϊκός 3-1

Αίας - Χανδριναϊκός 1-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Κορώνη 62-32 53

2. Χανδριναϊκός 55-26 44

3. Αίας 43-28 39

4. Μιλτιάδης 26-30 38

5. Βλαχόπουλο 38-36 35

6. Πατίστα 29-38 33

7. Χώρα 35-37 31

-. Παναθηναϊκός 45-49 31

9. Πεταλίδι 50-43 29

10. Καλλιθέα 43-53 27

11. Πανιώνιος 33-47 25

12. Λογγά 42-58 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-42 22

13. Βέργα 41-53 20

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πανιώνιος - Λογγά

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο

Βέργα - Πατίστα

Καλλιθέα - Κορώνη

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν.

Χώρα - Αίας

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τον τίτλο οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε το Σάββατο 4-0 του Αστέρα Βαλύρας και ο Πανθουριακός νίκησε χθες τη Μικρομάνη, τον Αστέρα με 2-0 και ετοιμάζονται για τη μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή. Ενα παιχνίδι όπου ο νικητής θα αποκτήσει προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Νίκες με μεγάλα σκορ σημείωσαν ο 3ος της βαθμολογίας Κεραυνός και ο Παπαφλέσσας Αμφειας, που σταθεροποιήθηκε στην 7η θέση.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης και Χανδριναϊκός που μοιράζονται κατά σειρά την 1η και 2η θέση επικράτησαν των αντιπάλων τους, η πρώτη 2-1 τον Ολυμπιακό Ανάληψης και ο δεύτερος 3-0 το Βλαχόπουλο. Οι δύο ομάδες την άλλη Κυριακή θα βρεθούν αντιμέτωπες στο γήπεδο του Σουληναρίου, στο ντέρμπι του ομίλου και θα διεκδικήσουν τη νίκη για να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο στόχο τους. Η Α.Ε. Λογγάς κέρδισε εντός έδρας με 4-2 την Καλλιθέα και έκανε βήμα παραμονής, καθώς προσωρινά απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ. 0-0

Αμφεια - Μάνεση 5-2

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός 0-5

Μικρομάνη - Πανθουριακός 0-2

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ. 2-2

Ασπρόχωμα - Βαλύρα 4-0

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 60-19 52

2. Πανθουριακός 56-10 46

3. Κεραυνός 48-21 37

4. Μικρομάνη 30-22 32

5. Ηρακλής Καλ. 34-29 31

6. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

 

-. Αμφεια 36-24 30

8. Νέος Αρις 35-25 26

9. Μάνεση 31-45 20

10. Βαλύρα 21-48 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 16

12. Δόξα 21-40 11

13. ΑΠΣ Αρις 7-101 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Μαρτίου)

Δόξα - Α.Ε. Αβίας

Ηρακλής Κυπ. - ΑΠΣ Αρις

Μάνεση - Μικρομάνη

Κεραυνός - Νέος Αρις

Πανθουριακός - Ασπρόχωμα

Βαλύρα - Ηρακλής Καλ.

Ρεπό: Παπαφλέσσας Αμφειας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Λογγά - Καλλιθέα 4-2

Βέργα - Μιλτιάδης 0-1

Πεταλίδι - Χώρα 1-2

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-3

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός 0-3

Πατίστα - Αίας 1-0

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν. 2-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Κορώνη 57-31 49

2. Χανδριναϊκός 54-24 43

3. Αίας 42-28 35

4. Μιλτιάδης 24-29 34

5. Βλαχόπουλο 34-31 32

6. Παναθηναϊκός 42-43 31

7. Πεταλίδι 47-34 29

-. Πατίστα 26-36 29

9. Χώρα 31-32 28

10. Καλλιθέα 38-48 24

11. Πανιώνιος 31-45 22

12. Λογγά 36-52 19

13. Ολυμπιακός Αν. 27-41 18

14. Βέργα 36-51 17

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Mαρτίου)

Βέργα - Λογγά

Καλλιθέα - Πεταλίδι

Μιλτιάδης - Πανιώνιος

Χώρα - Βλαχόπουλο

Παναθηναϊκός - Πατίστα

Χανδριναϊκός - Κορώνη

Ολυμπιακός Αν. - Αίας

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Παπαφλέσσας Αμφειας ήταν ο μεγάλος νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανθουριακό, τον οποίο κέρδισε στην έδρα του με 2-1 και τον απομάκρυνε 6 πόντους από την κορυφή του 1ου ομίλου.

Το Ασπρόχωμα (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος) είναι οι δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα στους δύο ομίλους της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 20ής αγωνιστικής.

Με 3άρες συνέχισαν την πορεία τους Κεραυνός, Α.Ε. Αβίας και Ηρακλής Καλαμάτας, που κέρδισαν αντίστοιχα Δόξα, Ηρακλή Κυπαρισσίας και Αρις Καλαμάτας. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αστέρας Μικρομάνης με 1-0 επί του Αστέρα Βαλύρας.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε εντός έδρας 4-0 τον Α.Ο. Πατίστα και εξακολουθεί να προηγείται με 6 πόντους από τον δεύτερο Χανδριναϊκό. Η ομάδα του Χανδρινού κέρδισε στην έδρα της τον Απόλλωνα Πεταλιδίου με τον Παναγιώτη Βλαχόγιαννη να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στο πάγκο της ομάδας. Ανακατατάξεις είχαμε στις τελευταίες θέσεις, όπου ο Ολυμπιακός Ανάληψης ξέφυγε προσωρινά από την τελευταία θέση μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Βλαχόπουλου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 20ής αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Ηρακλής Κυπ. - Α.Ε. Αβίας 0-3

Κεραυνός - Δόξα 3-1

Πανθουριακός - Αμφεια 1-2

Ηρακλής Καλ. - ΑΠΣ Αρις 3-0

Βαλύρα - Μικρομάνη 0-1

Ασπρόχωμα - Νέος Αρις 2-1

Ρεπό: Μάνεση

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 56-19 49

2. Πανθουριακός 54-10 43

3. Κεραυνός 43-21 34

4. Μικρομάνη 30-20 32

5. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

-. Ηρακλής Καλ. 32-27 30

7. Αμφεια 31-22 27

8. Νέος Αρις 33-23 25

9. Μάνεση 29-40 20

10. Βαλύρα 21-44 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 15

12. Δόξα 21-40 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-96 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Μαρτίου)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ.

Αμφεια - Μάνεση

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός

Μικρομάνη - Πανθουριακός

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ.

Ασπρόχωμα - Βαλύρα

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Μιλτιάδης - Λογγά 2-1

Χώρα - Καλλιθέα 2-0

Παναθηναϊκός - Βέργα 1-1

Χανδριναϊκός - Πεταλίδι 4-2

Αίας - Πανιώνιος 2-1

Ολυμπιακός Αν. - Βλαχόπουλο 2-1

Κορώνη - Πατίστα 4-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Κορώνη 55-30 46

2. Χανδριναϊκός 51-24 40

3. Αίας 42-27 35

4. Βλαχόπουλο 34-28 32

5. Μιλτιάδης 23-29 31

6. Πεταλίδι 46-32 29

7. Παναθηναϊκός 39-42 28

8. Πατίστα 25-36 26

9. Χώρα 29-31 25

10. Καλλιθέα 36-44 24

11. Πανιώνιος 30-42 22

12. Ολυμπιακός Αν. 26-39 18

13. Βέργα 36-50 17

14. Λογγά 32-50 16

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Mαρτίου)

Λογγά - Καλλιθέα

Βέργα - Μιλτιάδης

Πεταλίδι - Χώρα

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός

Πατίστα - Αίας

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τη διεκδίκηση του τίτλου Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης. Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε 8-0 του Αρι Καλαμάτας και έμεινε μόνο στην κορυφή, καθώς ο μέχρι πρότινος συγκάτοικος του στην 1η θέση Πανθουριακός έκανε το ρεπό του. Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Κεραυνός μετά την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ηρακλή Κυπαρισσίας.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι του 2ου ομίλου της Β' τοπικής στα χθεσινά παιχνίδια της 18ης εμβόλιμης αγωνιστικής.
Ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε στην έδρα του με 4-1 την Βέργα ενώ ο Χανδριναϊκός επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της Χώρας και παρέμεινε στην 2η θέση, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα της Κορώνης.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τα παιχνίδια της 18ης εμβόλιμης αγωνιστικής θα συνεχιστεί σήμερα το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Β' τοπικής. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εντός έδρας παιχνίδια για τους τρεις πρώτους της βαθμολογίας, με τον ακρίτα Κορώνης να υποδέχεται την Βέργα, τον Χανδριναϊκό να φιλοξενεί τη Χώρα και το Βλαχόπουλο να υποδέχεται τον Πανιώνιο. Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι αναμετρήσεις του Αίαντα με τον Μιλτιάδη καθώς και του Πατίστα με το Πεταλίδι.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

 

Σε κούρσα για δύο, τον Πανθουριακό και το Ασπρόχωμα εξελίσσεται η υπόθεση τίτλος στον 1ο όμιλο της Β' τοπικής μετά και τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο, καθώς παραμένει στην κορυφή μετά και τις αναμετρήσεις του προηγούμενου διημέρου.

Στον 1ο όμιλο, ο Πανθουριακός και το Ασπρόχωμα έχουν απομακρυνθεί από τις υπόλοιπες ομάδες και θα διεκδικήσουν τη μία θέση που οδηγεί σε απευθείας άνοδο στην Α' τοπική. 

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης παρά την ήττα του στον Πύργο Τριφυλίας από τον Μιλτιάδη συνεχίζει στην κορυφή, όμως η διαφορά από το δεύτερο Χανδριναϊκό μειώθηκε στους 3 πόντους. Από τα παιχνίδια του ομίλου ξεχώρισε η μεγάλη σε σκορ νίκη με 7-3 που πέτυχε ο Αίας επί του Παναθηναϊκού στο "Γ. Λουκαρέας".

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 18ης και 17ης αγωνιστικής αντίστοιχα, καθώς και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(18η αγωνιστική)

Κεραυνός - Α.Ε. Αβίας 2-0

Πανθουριακός - Μάνεση 4-0

Ηρακλής Καλ. - Ηρακλής Κυπ. 2-1

Ασπρόχωμα - Δόξα 4-2

Νέος Αρις - Αμφεια 2-2

Μικρομάνης - ΑΠΣ Αρις 6-2

Ρεπό: Αστέρας Βαλύρας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 18 αγώνες)

1. Πανθουριακός 53-8 43

-. Ασπρόχωμα 46-18 43

3. Μικρομάνη 28-18 29

4. Κεραυνός 38-19 28

5. Α.Ε. Αβίας 22-17 24

-. Ηρακλής Καλ. 25-27 24

7 Νέος Αρις 30-20 22

8. Αμφεια 27-21 21

9. Μάνεση 29-37 20

10. Βαλύρα 21-41 16

11 Ηρακλής Κυπ. 17-19 15

12. Δόξα 20-33 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-85 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Φεβρουαρίου)

Α.Ε. Αβίας Μάνεση

Ηρακλής Κυπ. - Κεραυνός

Δόξα - Ηρακλής Καλ.

Αμφεια - Βαλύρα

ΑΠΣ Αρις - Ασπρόχωμα

Μικρομάνη - Νέος Αρις

Ρεπό: Πανθουριακός

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(17η αγωνιστική)

Λογγά - Χανδριναϊκός 1-4

Παναθηναϊκός - Αίας 3-7

Χώρα - Ολυμπιακός Αν. 2-2

Μιλτιάδης - Κορώνη 3-1

Καλλιθέα - Πατίστα 1-0

Βέργα - Βλαχόπουλο 3-3

Πεταλίδι - Πανιώνιος 4-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 17 αγώνες)

1. Κορώνη 45-28 37

2. Χανδριναϊκός 44-19 34

3. Βλαχόπουλο 31-23 31

4. Αίας 37-24 28

5. Πεταλίδι 41-26 26

6. Παναθηναϊκός 32-34 24

-. Μιλτιάδης 17-26 24

8. Χώρα 26-27 22

9. Καλλιθέα 33-37 21

-. Πανιώνιος 27-37 21

11. Πατίστα 21-30 20

12. Βέργα 33-43 16

13. Λογγά 26-43 13

14. Ολυμπιακός Αν. 19-35 12

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου)

Παναθηναϊκός - Λογγά

Χανδριναϊκός - Χώρα

Αίας - Μιλτιάδης

Ολυμπιακός Αν. - Καλλιθέα

Κορώνη - Βέργα

Πατίστα - Πεταλίδι

Βλαχόπουλο - Πανιώνιος

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με τα παιχνίδια της 17ης εμβόλιμης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Β' τοπικής. Η κατάσταση στην κορυφή δεν άλλαξε καθώς το Ασπρόχωμα νίκησε 3-2 εκτός έδρας τον Ηρακλή Κυπαρισσίας ενώ και ο Πανθουριακός νίκησε 2-0 την Αβία εκτός έδρας.
Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Παπαφλέσσας Αμφειας - ΑΠΣ Άρις 4-0
Δόξα Καλαμάτας - Αστέρας Μικρομάνης 0-2
Ηρακλής Κυπαρισσίας - Ασπρόχωμα  2-3
Μάνεση - Αστέρας Βαλύρας 1-1
Α.Ε. Αβίας - Πανθουριακός 0-2
Κεραυνός Καλαμάτας - Ηρακλής Καλαμάτας 4-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 17 αγώνες)
1. Ασπρόχωμα    42-16    40
-. Πανθουριακός    49-8    40
3. Αστέρας Μικρομάνης    22-16    26
4. Κεραυνός Καλαμάτας    36-19    25
5. Α.Ε. Αβίας    22-15    24
6. Ηρακλής Καλαμάτας    23-26    21
-. Νέος Αρις    28-18    21
8. Μάνεση    29-33    20
9. Παπαφλέσσας Αμφειας 25-19    20
10. Αστέρας Βαλύρας     21-41    16
-. Ηρακλής Κυπαρισσίας    16-17    15
12. Δόξα Καλαμάτας 18-29    10
13. ΑΠΣ Αρις    5-79    0
• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Κεραυνός Καλ. - Αβία
Πανθουριακός - Μάνεσι
Ηρακλής Καλ. - Ηρακλής Κυπ.
Βαλύρα - Νίκη Πλάτης
Ασπρόχωμα - Δόξα Καλ.
Νέος Αρις - Άμφεια
Αστέρας Μικρομάνης  - ΑΠΣ Αρις

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Πανθουριακός (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος) με την ολοκλήρωση του α' γύρου στη Β' τοπική, αναδείχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα, καθώς βρίσκονται στην κορυφή των δύο ομίλων.

Το Βλαχόπουλο πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς κέρδισε μέσα στην Κορώνη, τον πρωτοπόρο Ακρίτα με 3-1 και τον πλησίασε στον έναν βαθμό.

Ο Χανδριναϊκός πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του με 7-2 της Βέργας.

Ο Αστέρα Βαλύρας πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς γιατί δεν προσήλθε να αγωνιστεί ο Αρις Καλαμάτας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής, καθώς και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Νέος Αρις 2-1

Ασπρόχωμα - Μικρομάνη 1-0

Βαλύρα - ΑΠΣ Αρις(χ.α.) 3-0

Ηρακλής Καλ. - Αμφεια 1-3

Πανθουριακός - Δόξα 2-0

Ηρακλής Κυπ. - Μάνεση 2-2

Ρεπό: Κεραυνός

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Πανθουριακός 32-6 30

2. Ασπρόχωμα 31-12 28

3. Κεραυνός 31-13 21

4. Ηρακλής Καλ. 19-17 20

5. Α.Ε. Αβίας 19-8 20

6. Μικρομάνη 17-15 18

7. Μάνεση 23-25 16

8. Βαλύρα 17-28 15

9. Νέος Αρις 17-13 14

10. Αμφεια 17-15 13

11. Ηρακλής Κυπ. 12-13 11

12. Δόξα 12-24 6

13. ΑΠΣ Αρις 5-63 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εχουν κάνει το ρεπό τους όλες οι ομάδες

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(11-12 Ιανουαρίου)

Ασπρόχωμα - Α.Ε. Αβίας

Νέος Αρις - Βαλύρα

Μικρομάνη - Ηρακλής Καλ.

ΑΠΣ Αρις - Πανθουριακός

Αμφεια - Κεραυνός

Δόξα - Μάνεσι

Ρεπό: Ηρακλής Κυπαρισσίας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(13η αγωνιστική)

Λογγά - Πατίστα 3-3

Κορώνη - Βλαχόπουλο 1-3

Ολυμπιακός Αν. - Πανιώνιος 0-0

Αίας - Πεταλίδι 3-1

Χανδριναϊκός - Βέργα 7-2

Παναθηναϊκός - Καλλιθέα 3-2

Μιλτιάδης - Χώρα 1-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 13 αγώνες)

1. Κορώνη 36-24 28

2. Βλαχόπουλο 24-12 27

3. Χανδριναϊκός 30-13 25 

4. Αίας 24-18 21

-. Παναθηναϊκός 25-23 21

6. Πεταλίδι 33-21 19

7. Μιλτιάδης 10-20 17

-. Χώρα 20-18 17

9. Πατίστα 17-22 16

10. Πανιώνιος 17-25 15

11. Καλλιθέα 24-30 14

12. Βέργα 22-35 11

-. Ολυμπιακός Αν. 15-24 11

-. Λογγά 21-33 11

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(11-12 Ιανουαρίου)

Κορώνη - Λογγά

Πατίστα - Ολυμπιακός Αν.

Βλαχόπουλο - Αίας

Πανιώνιος - Χανδριναϊκός

Πεταλίδι - Παναθηναϊκός

Βέργα - Χώρα

Καλλιθέα - Μιλτιάδης

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ