Ενα γκολ του Γιώργου Μουλιάτου έξι λεπτά πριν το τέλος της παράτασης έμελε να κρίνει το μπαράζ μεταξύ του Πανθουριακού και του Χανδριναϊκού που έγινε στο γήπεδο της Μεσσήνης. Ο 17χρονος επιθετικός της ομάδας της Θουρίας πέτυχε με βολέ από πλάγια θέση ένα πανέμορφο γκολ και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με σκορ 1-0, δίνοντας της παράλληλα αρκετές ελπίδες για να βρίσκεται του χρόνου στην Α' τοπική.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Δύο αγώνες μπαράζ θα διεξαχθούν αύριο Κυριακή. Στις 5 μ.μ. στο γήπεδο της Μεσσήνης θα παίξουν οι δύο ομάδες που πήραν την 2η θέση στους δύο ομίλους της Β' τοπικής, ο Πανθουριακός και ο Χανδριναϊκός.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ολυμπιακός Ανάληψης κατάφερε στο φινάλε να σωθεί και έτσι θα αγωνίζεται και την ερχόμενη ποδοσφαιρική περίοδο στη Β' τοπική. Οι "ερυθρόλευκοι" ανανέωσαν την παραμονή τους την τελευταία αγωνιστική, καθώς απέσπασαν ισοπαλία στην Καλαμάτα από τον Πανιώνιο, αν και ισοβάθμησαν στη 12η θέση με τη Βέργα (στους 26 βαθμούς), η οποία κέρδισε στην έδρα της με 5-1 τον Χανδριναϊκό. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα μεταξύ τους παιχνίδι και διατηρήθηκε στη Β' τοπική. Από τον 2ο όμιλο, εκτός από τη Βέργα υποβιβάστηκε και η Α.Ε. Λογγάς, που τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου μετά και την εκτός έδρας ήττα της από τον Α.Ο. Πατίστα με 3-2. Στον 1ο όμιλο, αποχαιρέτισαν την κατηγορία η Νίκη Πλάτης, η οποία δεν συμμετείχε στο πρωτάθλημα και ο ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας.

Από εκεί και πέρα πρωταθλητές των δύο ομίλων αναδείχθηκαν το Ασπρόχωμα (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος). Οι ομάδες που κατέλαβαν τη δεύτερη θέση των ομίλων ο Πανθουριακός στον 1ο και ο Χανδριναϊκός στο 2ο θα περιμένουν τις εξελίξεις στη Γ' εθνική για το αν θα σωθεί ή υποβιβαστεί ο Μεσσηνιακός, αλλά και το αν ο πρωταθλητής Μεσσηνίας κερδίσει την άνοδο στη πιο πάνω κατηγορία. Ανάλογα του τι θα γίνει, θα παίξουν μπαράζ για άνοδο ή θα ανέβουν και οι δύο στην Α' τοπική ή δεν θα ανέβει κανένας.

Σε ότι αφορά τις ομάδες που κέρδισαν το εισιτήριο για τη Α1, τη νέα κατηγορία που θα υπάρχει από την προσεχή αγωνιστική περίοδο από τον 1ο όμιλο ανεβαίνουν Πανθουριακός, Νέος Αρις, Ηρακλής Καλαμάτας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης και από το 2ο όμιλο Χανδριναϊκός, Μιλτιάδης, Αίας, Παπαφλέσσας Χώρας, Βλαχόπουλο, Απόλλων Πεταλιδιού. Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(26η αγωνιστική)

Νέος Αρις - Α.Ε. Αβίας 2-0

Μικρομάνη - Ασπρόχωμα 3-2

ΑΠΣ Αρις - Βαλύρα 6-6

Αμφεια - Ηρακλής Καλ. 0-0

Δόξα - Πανθουριακός 2-6

Μάνεση - Ηρακλής Κυπ. 2-2

Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 26 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 71-27 58

2. Πανθουριακός 74-22 55

3. Κεραυνός 58-27 44

4. Νέος Αρις 50-27 39

-. Ηρακλής Καλ. 41-32 39

6. Αμφεια 39-25 38

7. Μικρομάνη 34-26 37

8. Α.Ε. Αβίας 32-22 35

9. Μάνεση 36-58 24

10. Βαλύρα 33-62 22

11. Ηρακλής Κυπ. 24-35 21

12. Δόξα 28-54 13

13. ΑΠΣ Αρις 20-123 2

14. Νίκη Πλάτης --- -

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(26η αγωνιστική)

Πατίστα - Λογγά 3-2

Βλαχόπουλο - Κορώνη 0-1

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Αν. 0-0

Πεταλίδι - Αίας 5-1

Βέργα - Χανδριναϊκός 5-1

Καλλιθέα - Παναθηναϊκός 5-2

Χώρα - Μιλτιάδης 5-1

 

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 26 αγώνες)

1. Κορώνη 68-36 60

2. Χανδριναϊκός 63-32 50

3. Μιλτιάδης 28-37 41

4. Αίας 46-38 40

5. Χώρα 44-39 38

-. Βλαχόπουλο 40-42 38

7. Πεταλίδι 62-47 36

-. Πατίστα 33-45 36

9. Παναθηναϊκός 48-59 32

-. Πανιώνιος 38-47 32

11. Καλλιθέα 50-58 31

12. Ολυμπιακός Αν. 32-43 26

13. Βέργα 50-57 26

14. Λογγά 45-67 22

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα παιχνίδια της προτελευταίας αγωνιστική της Β' τοπικής που έγιναν το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα ωστόσο υπάρχουν ακόμη εκκρεμότητες για να λυθούν την τελευταία αγωνιστική.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά αφού, θυμίσουμε πως φέτος οι ομάδες της Β' τοπικής παίζουν με 4 πιθανούς προορισμούς αφού από την νέα χρονιά θα υπάρχει και η νέα κατηγορία η Α1.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Βαθμολογικές απώλειες είχαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων Ασπρόχωμα (1ος) και Ακρίτας Κορώνης (2ος), την 25η αγωνιστική.

Οι απώλειες αυτές δεν στοίχησαν καθώς οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει το εισιτήριο για την Α' τοπική.

Στον πρώτο όμιλο, το Ασπρόχωμα έκανε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε χθες το απόγευμα με 2-1 από τον Παπαφλέσσα Αμφειας. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμφειας αύξησε τις ελπίδες της για άνοδο στην Α1 της επόμενης ποδοσφαιρικής σεζόν.

Στο 2ο όμιλο, ο πρωτοπόρος Ακρίτας Κορώνης αναδείχθηκε σήμερα ισόπαλος 3-3 με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου και παραμένει στην κορυφή με 6 πόντους περισσότερους από το δεύτερο Χανδριναϊκό, που νίκησε εντός έδρας το Μιλτιάδη με 2-0. 

Σε ότι αφορά την παραμονή στον 1ο όμιλο, ο Αρις Καλαμάτας και η Νίκη Πλάτης που δεν συμμετείχε στον πρωτάθλημα υποβιβάστηκαν, ενώ στο 2ο όμιλο Λογγά, Βέργα και Ολυμπιακός Ανάληψης μοιράζονται τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει ποιες θα είναι οι δύο που θα υποβιβαστούν.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 25ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη 0-0

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις 7-1

Ασπρόχωμα - Αμφεια 1-2

Βαλύρα - Δόξα 3-2

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ. 4-1

Κεραυνός - Μάνεση 5-0

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 69-24 58

2. Πανθουριακός 68-20 52

3. Κεραυνός 58-27 44

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Αμφεια 39-25 37

6. Νέος Αρις 48-27 36

7. Α.Ε. Αβίας 32-20 35

8. Μικρομάνη 31-24 34

9. Μάνεση 34-56 23

10. Βαλύρα 27-56 21

11. Ηρακλής Κυπ. 22-33 20

12. Δόξα 26-48 13

13. ΑΠΣ Αρις 14-117 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα, Ηρακλής Καλαμάτας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νέος Αρις - Α.Ε. Αβίας

Μικρομάνη - Ασπρόχωμα

ΑΠΣ Αρις - Βαλύρα

Αμφεια - Ηρακλής Καλ.

Δόξα - Πανθουριακός

Μάνεση - Ηρακλής Κυπ.

Ρεπό: Κεραυνός Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(25η αγωνιστική)

Λογγά - Βλαχόπουλο 1-2

Πατίστα - Πανιώνιος 0-1

Κορώνη - Πεταλίδι 3-3

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα 2-0

Αίας - Καλλιθέα 1-1

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης 2-0

Παναθηναϊκός - Χώρα 0-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 25 αγώνες)

1. Κορώνη 67-36 57

2. Χανδριναϊκός 62-27 50

3. Μιλτιάδης 27-32 41

4. Αίας 45-33 40

5. Βλαχόπουλο 40-41 38

6. Χώρα 39-38 35

7. Πεταλίδι 57-46 33

-. Πατίστα 30-43 33

9. Παναθηναϊκός 46-54 32

10. Πανιώνιος 38-47 31

11. Καλλιθέα 45-56 28

12. Ολυμπιακός Αν. 32-43 25

13. Βέργα 45-56 23

14. Λογγά 43-64 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πατίστα - Λογγά

Βλαχόπουλο - Κορώνη

Πανιώνιος - Ολυμπιακός Αν.

Πεταλίδι - Αίας

Βέργα - Χανδριναϊκός

Καλλιθέα - Παναθηναϊκός

Χώρα - Μιλτιάδης

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα παιχνίδια της προτελευταίας αγωνιστικής θα διεξαχθούν σήμερα και αύριο στο πρωτάθλημα της Β' τοπικής, όπου θα ξεκαθαρίσουν πολλά τόσο στη μάχη για την Α1 όσο και για την παραμονή στον 2ο όμιλο. Να θυμίσουμε ότι πρωταθλητές των δύο ομίλων έχουν αναδειχθεί ήδη το Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης, ο οποίος μάλιστα θα κάνει φιέστα στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πεταλιδίου.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Ακρίτας Κορώνης πέτυχε τη μοναδική εκτός έδρας νίκη στα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου, που διεξήχθησαν χθες το απόγευμα. Μια νίκη με την οποία εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο και την άνοδο στην Α' τοπική.

Στα άλλα ματς του ομίλου επικράτησαν οι γηπεδούχοι και είχαμε μεγάλες σε σκορ νίκες στις 5 από τις 7 αναμετρήσεις. Μάλιστα η αγωνιστική στον όμιλο ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, καθώς σημειώθηκαν 28 γκολ, 11 περισσότερα από τα γκολ που μπήκαν στα παιχνίδια του 1ου ομίλου. 

Στον 1ο όμιλο ο Πανθουριακός μετά τις δύο σερί ήττες από Ασπρόχωμα και Ηρακλή Καλαμάτας επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα κερδίζοντας με το επιβλητικό 4-0 τον Κεραυνό στο γήπεδο της Σπερχογείας.

Στην ουρά του 2ου όμιλου, έχουν κάθε αγωνιστική ανακατατάξεις με τρεις ομάδες Βέργα, Λογγά και Ολυμπιακό Ανάληψης να διεκδικούν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

ΑΠΣ Αρις - Α.Ε. Αβίας 2-4

Αμφεια - Μικρομάνη 0-0

Δόξα - Νέος Αρις 0-2

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα 1-1

Μάνεση - Ηρακλής Καλ. 1-2

Πανθουριακός - Κεραυνός 4-0

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 64-19 49

3. Κεραυνός 53-27 41

4. Ηρακλής Καλ. 41-32 38

5. Α.Ε. Αβίας 32-20 34

-. Αμφεια 37-24 34

7. Νέος Αρις 41-26 33

-. Μικρομάνη 31-24 33

9. Μάνεση 34-51 23

10. Ηρακλής Κυπ. 21-29 20

11. Βαλύρα 24-54 18

12. Δόξα 24-45 13

13. ΑΠΣ Αρις 13-110 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης, Ασπρόχωμα

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Α.Ε. Αβίας - Μικρομάνη

Νέος Αρις - ΑΠΣ Αρις

Ασπρόχωμα - Αμφεια

Βαλύρα - Δόξα

Πανθουριακός - Ηρακλής Κυπ.

Κεραυνός - Μάνεση

Ρεπό: Ηρακλής Καλαμάτας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(24η αγωνιστική)

Πανιώνιος - Λογγά 4-0

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο 4-0

Βέργα - Πατίστα 4-1

Καλλιθέα - Κορώνη 1-2

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν. 1-0

Χώρα - Αίας 4-1

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός 5-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 24 αγώνες)

1. Κορώνη 64-33 56

2. Χανδριναϊκός 60-27 47

3. Μιλτιάδης 27-30 41

4. Αίας 44-32 39

5. Βλαχόπουλο 38-40 35

6. Χώρα 39-38 34

7. Πατίστα 30-42 33

8. Πεταλίδι 54-43 32

9. Παναθηναϊκός 46-54 31

10. Πανιώνιος 37-47 28

11. Καλλιθέα 44-55 27

12. Βέργα 45-54 23

13. Λογγά 42-62 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-43 22

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Λογγά - Βλαχόπουλο

Πατίστα - Πανιώνιος

Κορώνη - Πεταλίδι

Ολυμπιακός Αν. - Βέργα

Αίας - Καλλιθέα

Χανδριναϊκός - Μιλτιάδης

Παναθηναϊκός - Χώρα

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στην Α' τοπική θα αγωνίζονται την ερχόμενη ποδοσφαιρική περίοδο το Ασπρόχωμα και ο Ακρίτας Κορώνης.

Το Ασπρόχωμα κέρδισε το Σάββατο με 3-0 το Μάνεση και χθες ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε 4-0 τον Παπαφλέσσα Χώρα και κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο.

Στον 1ο όμιλο, ο δεύτερος Πανθουριακός γνώρισε την ήττα με 4-1 (από 2 γκολ οι Κωνσταντινίδης, Μάρης) από τον Ηρακλή Καλαμάτας στο "Π. Μπαχράμης", ενώ τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε ο Αρις Καλαμάτας που αναδείχθηκε ισόπαλος 3-3 με τη Δόξα Καλαμάτας. Ο  Κεραυνός Καλαμάτας κέρδισε μέσα στη Βαλύρα τον Αστέρα με 4-1 και παραμένει σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας. Μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε από τη θέση του προπονητής του Αστέρα Βαλύρας ο Μιλτιάδης Μαυροειδής για οικονομικούς λόγους.

Στο 2ο όμιλο, ο Αίας ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά την εντός έδρας νίκη του με 1-0 επί του 2ου Χανδριναϊκού. Νίκη παραμονής πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε στο "Γ. Λουκαρέας" της Βέργας με 1-0.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 23ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Αβία - Αμφεια 0-1

ΑΠΣ Αρις - Δόξα 3-3

Νέος Αρις - Ηρακλής Κυπ. 3-0

Ασπρόχωμα - Μάνεσι 3-0

Βαλύρα - Κεραυνός 1-4

Ηρακλής Καλ. - Πανθουριακός 4-1

Ρεπό: Αστέρας Μικρομάνης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 68-22 58

2. Πανθουριακός 60-19 46

3. Κεραυνός 53-23 41

4. Ηρακλής Καλ. 39-31 35

5. Αμφεια 37-24 33

6. Μικρομάνη 31-24 32

7. Α.Ε. Αβίας 28-18 31

8. Νέος Αρις 39-26 30

9. Μάνεση 33-49 23

10. Ηρακλής Κυπ. 20-28 19

11. Βαλύρα 23-53 17

12. Δόξα 24-43 13

13. ΑΠΣ Αρις 11-106 1

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας

• Εχουν κάνει το ρεπό τους Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας, Παπαφλέσσας Αμφειας, Αστέρας Μικρομάνης.

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΣ Αρις - Αβία

Αμφεια - Μικρομάνη

Δόξα - Νέος Αρις

Ηρακλής Κυπ. - Βαλύρα

Μάνεση - Ηρακλής Καλ.

Πανθουριακός Κεραυνός

Ρεπό: Ασπρόχωμα

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(23η αγωνιστική)

Λογγά - Πεταλίδι 5-1

Πανιώνιος - Βέργα 1-0

Βλαχόπουλο - Καλλιθέα 3-1

Πατίστα - Μιλτιάδης 0-0

Κορώνη - Χώρα 4-0

Ολυμπιακός Αν. - Παναθηναϊκός 3-1

Αίας - Χανδριναϊκός 1-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Κορώνη 62-32 53

2. Χανδριναϊκός 55-26 44

3. Αίας 43-28 39

4. Μιλτιάδης 26-30 38

5. Βλαχόπουλο 38-36 35

6. Πατίστα 29-38 33

7. Χώρα 35-37 31

-. Παναθηναϊκός 45-49 31

9. Πεταλίδι 50-43 29

10. Καλλιθέα 43-53 27

11. Πανιώνιος 33-47 25

12. Λογγά 42-58 22

-. Ολυμπιακός Αν. 30-42 22

13. Βέργα 41-53 20

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πανιώνιος - Λογγά

Πεταλίδι - Βλαχόπουλο

Βέργα - Πατίστα

Καλλιθέα - Κορώνη

Μιλτιάδης - Ολυμπιακός Αν.

Χώρα - Αίας

Χανδριναϊκός - Παναθηναϊκός

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους προς τον τίτλο οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Στον 1ο όμιλο, το Ασπρόχωμα επιβλήθηκε το Σάββατο 4-0 του Αστέρα Βαλύρας και ο Πανθουριακός νίκησε χθες τη Μικρομάνη, τον Αστέρα με 2-0 και ετοιμάζονται για τη μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή. Ενα παιχνίδι όπου ο νικητής θα αποκτήσει προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Νίκες με μεγάλα σκορ σημείωσαν ο 3ος της βαθμολογίας Κεραυνός και ο Παπαφλέσσας Αμφειας, που σταθεροποιήθηκε στην 7η θέση.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης και Χανδριναϊκός που μοιράζονται κατά σειρά την 1η και 2η θέση επικράτησαν των αντιπάλων τους, η πρώτη 2-1 τον Ολυμπιακό Ανάληψης και ο δεύτερος 3-0 το Βλαχόπουλο. Οι δύο ομάδες την άλλη Κυριακή θα βρεθούν αντιμέτωπες στο γήπεδο του Σουληναρίου, στο ντέρμπι του ομίλου και θα διεκδικήσουν τη νίκη για να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στο στόχο τους. Η Α.Ε. Λογγάς κέρδισε εντός έδρας με 4-2 την Καλλιθέα και έκανε βήμα παραμονής, καθώς προσωρινά απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ. 0-0

Αμφεια - Μάνεση 5-2

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός 0-5

Μικρομάνη - Πανθουριακός 0-2

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ. 2-2

Ασπρόχωμα - Βαλύρα 4-0

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 60-19 52

2. Πανθουριακός 56-10 46

3. Κεραυνός 48-21 37

4. Μικρομάνη 30-22 32

5. Ηρακλής Καλ. 34-29 31

6. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

 

-. Αμφεια 36-24 30

8. Νέος Αρις 35-25 26

9. Μάνεση 31-45 20

10. Βαλύρα 21-48 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 16

12. Δόξα 21-40 11

13. ΑΠΣ Αρις 7-101 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση, Α.Ε. Αβίας

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Μαρτίου)

Δόξα - Α.Ε. Αβίας

Ηρακλής Κυπ. - ΑΠΣ Αρις

Μάνεση - Μικρομάνη

Κεραυνός - Νέος Αρις

Πανθουριακός - Ασπρόχωμα

Βαλύρα - Ηρακλής Καλ.

Ρεπό: Παπαφλέσσας Αμφειας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(21η αγωνιστική)

Λογγά - Καλλιθέα 4-2

Βέργα - Μιλτιάδης 0-1

Πεταλίδι - Χώρα 1-2

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-3

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός 0-3

Πατίστα - Αίας 1-0

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν. 2-1

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 21 αγώνες)

1. Κορώνη 57-31 49

2. Χανδριναϊκός 54-24 43

3. Αίας 42-28 35

4. Μιλτιάδης 24-29 34

5. Βλαχόπουλο 34-31 32

6. Παναθηναϊκός 42-43 31

7. Πεταλίδι 47-34 29

-. Πατίστα 26-36 29

9. Χώρα 31-32 28

10. Καλλιθέα 38-48 24

11. Πανιώνιος 31-45 22

12. Λογγά 36-52 19

13. Ολυμπιακός Αν. 27-41 18

14. Βέργα 36-51 17

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(15-16 Mαρτίου)

Βέργα - Λογγά

Καλλιθέα - Πεταλίδι

Μιλτιάδης - Πανιώνιος

Χώρα - Βλαχόπουλο

Παναθηναϊκός - Πατίστα

Χανδριναϊκός - Κορώνη

Ολυμπιακός Αν. - Αίας

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Παπαφλέσσας Αμφειας ήταν ο μεγάλος νικητής στο γειτονικό ντέρμπι με τον Πανθουριακό, τον οποίο κέρδισε στην έδρα του με 2-1 και τον απομάκρυνε 6 πόντους από την κορυφή του 1ου ομίλου.

Το Ασπρόχωμα (1ος) και ο Ακρίτας Κορώνης (2ος) είναι οι δύο ομάδες που οδηγούν την κούρσα στους δύο ομίλους της Β' τοπικής μετά την ολοκλήρωση της 20ής αγωνιστικής.

Με 3άρες συνέχισαν την πορεία τους Κεραυνός, Α.Ε. Αβίας και Ηρακλής Καλαμάτας, που κέρδισαν αντίστοιχα Δόξα, Ηρακλή Κυπαρισσίας και Αρις Καλαμάτας. Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αστέρας Μικρομάνης με 1-0 επί του Αστέρα Βαλύρας.

Στο 2ο όμιλο, ο Ακρίτας Κορώνης νίκησε εντός έδρας 4-0 τον Α.Ο. Πατίστα και εξακολουθεί να προηγείται με 6 πόντους από τον δεύτερο Χανδριναϊκό. Η ομάδα του Χανδρινού κέρδισε στην έδρα της τον Απόλλωνα Πεταλιδίου με τον Παναγιώτη Βλαχόγιαννη να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στο πάγκο της ομάδας. Ανακατατάξεις είχαμε στις τελευταίες θέσεις, όπου ο Ολυμπιακός Ανάληψης ξέφυγε προσωρινά από την τελευταία θέση μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Βλαχόπουλου και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους μετά τη διεξαγωγή της 20ής αγωνιστικής και η επόμενη αγωνιστική, έχουν ως εξής: 

 

1ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Ηρακλής Κυπ. - Α.Ε. Αβίας 0-3

Κεραυνός - Δόξα 3-1

Πανθουριακός - Αμφεια 1-2

Ηρακλής Καλ. - ΑΠΣ Αρις 3-0

Βαλύρα - Μικρομάνη 0-1

Ασπρόχωμα - Νέος Αρις 2-1

Ρεπό: Μάνεση

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Ασπρόχωμα 56-19 49

2. Πανθουριακός 54-10 43

3. Κεραυνός 43-21 34

4. Μικρομάνη 30-20 32

5. Α.Ε. Αβίας 28-17 30

-. Ηρακλής Καλ. 32-27 30

7. Αμφεια 31-22 27

8. Νέος Αρις 33-23 25

9. Μάνεση 29-40 20

10. Βαλύρα 21-44 16

11 Ηρακλής Κυπ. 18-24 15

12. Δόξα 21-40 10

13. ΑΠΣ Αρις 7-96 0

• Με -2 βαθμούς ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Αστέρας Βαλύρας  

• Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Κεραυνός, Ηρακλής Κυπαρισσίας, Δόξα Καλαμάτας, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Νέος Αρις, Αστέρας Βαλύρας, Πανθουριακός, Μάνεση

 

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Μαρτίου)

Δόξα - Ηρακλής Κυπ.

Αμφεια - Μάνεση

ΑΠΣ Αρις - Κεραυνός

Μικρομάνη - Πανθουριακός

Νέος Αρις - Ηρακλής Καλ.

Ασπρόχωμα - Βαλύρα

Ρεπό: Α.Ε. Αβίας

 

2ος όμιλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(20ή αγωνιστική)

Μιλτιάδης - Λογγά 2-1

Χώρα - Καλλιθέα 2-0

Παναθηναϊκός - Βέργα 1-1

Χανδριναϊκός - Πεταλίδι 4-2

Αίας - Πανιώνιος 2-1

Ολυμπιακός Αν. - Βλαχόπουλο 2-1

Κορώνη - Πατίστα 4-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 20 αγώνες)

1. Κορώνη 55-30 46

2. Χανδριναϊκός 51-24 40

3. Αίας 42-27 35

4. Βλαχόπουλο 34-28 32

5. Μιλτιάδης 23-29 31

6. Πεταλίδι 46-32 29

7. Παναθηναϊκός 39-42 28

8. Πατίστα 25-36 26

9. Χώρα 29-31 25

10. Καλλιθέα 36-44 24

11. Πανιώνιος 30-42 22

12. Ολυμπιακός Αν. 26-39 18

13. Βέργα 36-50 17

14. Λογγά 32-50 16

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

(8-9 Mαρτίου)

Λογγά - Καλλιθέα

Βέργα - Μιλτιάδης

Πεταλίδι - Χώρα

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός

Βλαχόπουλο - Χανδριναϊκός

Πατίστα - Αίας

Κορώνη - Ολυμπιακός Αν.

Κατηγορία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ