Δευτέρα, 09 Νοέμβριος 2015 17:25

Έντονο Μεσσηνιακό χρώμα στο Μαραθώνιο της Αθήνας

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Με την Μεσσηνία να δίνει δυναμικό παρών πραγματοποιήθηκε χθες ο Μαραθώνιος της Αθήνας. Μια διοργάνωσε με παγκόσμια απήχηση που ολοκληρώθηκε χθες με την συμμετοχή πλέον των 43.000 δρομέων στην κλασσική διαδρομή (απόσταση 42.195μ).

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας πήγε με πολυάριθμη αποστολή (περίπου 235 αθλητές) στην Αθήνα, η ακαδημία του Μεσσηνιακού έδωσε επίσης το παρών ενώ στον αγώνα έτρεξε και τερμάτισε με επιτυχία ο Καλαματιανός αθλητής του τένις με αμαξίδιο Γιώργος Λαζαρίδης.

Από εκεί και πέρα, ο Χριστόφορος Μερούσης για πρώτη φορά στην καριέρα του και για τρίτη συνεχή χρονιά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα αναδείχθηκε νικητής στον 33ο Μαραθώνιο. Στην δεύτερη θέση -με το ένατο μετάλλιό του στην διοργάνωση- τερμάτισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (2:27.03) και στην τρίτη ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης (2:27.28). Τέταρτος έφθασε στο Παναθηναϊκό στάδιο, ο Γιώργος Καραβίδας που τερμάτισε σε 2:30.41, 5ος ο Νίκος Καλομοίρης (2:31.39) κι έκτος ο Κυριάκος Συμιριώτης (2:32.10).

Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτευσε η Μινόρι Χαγιακούρι από την Ιαπωνία με 2:52.06, ενώ ακολούθησαν οι Ουρανία Ρεμπούλη (2:54.32), Μάγδα Γαζέα (2:55.35, 12ο μετάλλιο στην διοργάνωση), Κωνσταντίνα Στεφανοπούλου (2:59.08), Γκλόρια Πριβιλέτζιο (3:02.01) και Γεωργία Λουβή (3:04.32).