Δευτέρα, 22 Ιούλιος 2013 17:49

"Χρυσός" ο Γιαννιώτης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτής θαλάσσης της Βαρκελώνης

Ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε σήμερα το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ. ανοιχτής θαλάσσης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Στα 33 του χρόνια υπερασπίστηκε τον παγκόσμιο τίτλο που είχε κερδίσει στη Σαγκάη το 2011.Πέρυσι τα νερά της Μεγάλης Βρετανίας δεν αποδείχθηκαν τόσο «φιλόξενα» στους Αγώνες του Λονδίνου και ο Γιαννιώτης έχασε το ολυμπιακό μετάλλιο. Αυτή τη φορά όμως και έχοντας αποδείξει πολλάκις ότι βρίσκεται ανάμεσα στους κορυφαίους δεν ήταν δυνατόν να χάσει την ευκαιρία σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση. Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού είχε να συναγωνιστεί μεταξύ άλλων τους Ουσάμα Μελλούλι και Τόμας Λουρτζ κατάφερε όμως το back to back και μετά τη Σανγκάη το 2011 επανέλαβε την μεγάλη επιτυχία του, πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση με 1:49:11.8, παρότι δεν τα πήγε καλά στα πρώτα χιλιόμετρα. Ομως, όπως αποδείχθηκε το φινάλε ήταν «χρυσάφι». Αυτό ήταν το 4ο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα για τον πρωταθλητή μας που γίνεται ο γηραιότερος παγκόσμιος πρωταθλητής στην ανοιχτή θάλασσα.Ο Λουρτζ ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 1:49:14.5, ενώ ο Μελλούλι, χρυσός πριν από λίγες μέρες στα 5χλμ κατέλαβε την τρίτη θέση με 1:49:19.2. Αυτό είναι το πέμπτο μετάλλιο στην καριέρα του στην ανοιχτή θάλασσα, έχοντας ανοίξει λογαριασμό το 2007 στη Μελβούρνη.