Τετάρτη, 20 Απρίλιος 2016 18:29

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Διακρίσεις και μετάλλια του ΝΟΚ στο Περιστέρι

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Διακρίσεις και μετάλλια του ΝΟΚ στο Περιστέρι

 

Στους διασυλλογικούς αγώνες κολύμβησης που διοργάνωσε ο Γλαύκος Περιστερίου συμμετείχε ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας το τριήμερο 8-10/4.

Οι αγώνες με την επωνυμία "17ο Τρόπαιο Γλαύκος Τσετσέλεια 2016" συνοδεύτηκαν από πολύ μεγάλη συμμετοχή παιδιών σε αγωνιστικές και προαγωνιστικές κατηγορίες και στέφθηκαν από απόλυτη επιτυχία τόσο αγωνιστική, όσο και οργανωτική. 

Με το Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας αγωνίστηκαν συνολικά 6 κολυμβητές (4 αγωνιστικά και 2 προαγωνιστικά). Οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις για την περίοδο που διανύουμε με κορυφαία την επίδοση της κολυμβήτριας Σκιαδοπούλου Όλγας στην κατηγορία Παγκορασίδων Α' (γεν. 2002), όπου στα 200Μ.Α η επίδοσή της 2’30’’73 αποτελεί όριο προεθνικής ομάδας και είναι η τρίτη καλύτερη επίδοση στην κατηγορία της πανελληνίως. 

Επίσης η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας, η οποία πραγματοποιεί μια πολύ καλή χρονιά, σε προηγούμενες συναντήσεις έχει πιάσει όρια προεθνικής ομάδας και στα 50, 100 ελεύθερο χαρακτηριστικό του πλούσιου ταλέντου που διαθέτει. 

Συνολικά οι αθλητές του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας κατέκτησαν 10 μετάλλια, 7 στις αγωνιστικές κατηγορίες (2 χρυσά - 2 αργυρά - 3 χάλκινα) και 3 στις προαγωνιστικές (1 χρυσά - 1 αργυρό - 1 χάλκινο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις αγωνιστικές κατηγορίες έχουν ως εξής:

Αγγουράς Δημήτριος (κατ. ανδρών) 50 πρόσθιο 35’’23 (14ος), 100 πρόσθιο 1’22’’61 (6ος), 50 ελεύθερο 27’’25 (13ος). Αγώνα προετοιμασίας για το πρωτάθλημα ενόπλων δυνάμεων αποτέλεσαν για τον Αγγουρά οι αγώνες στο Περιστέρι μιας και ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας φοιτά στην σχολή Ναυτικών Δοκίμων, χωρίς να εγκαταλείπει το άθλημα της κολύμβησης, παρά τις πολλές υποχρεώσεις ενός πρωτοετή φοιτητή σε στρατιωτική σχολή.

Παπαμανωλόπουλος Θανάσης (κατ. εφήβων) 50 πρόσθιο 33’’10 (3ος) ατομικό ρεκόρ, 100 πρόσθιο 1’15’’09 (2ος), 200 μικτή ατομική 2’30’’00 (8ος)

Αγγουράς Ιωάννης (κατ. παίδων) 200 ελεύθερο 2'11’’62 (6ος) ατομικό ρεκόρ, 400 ελεύθερο 4’44’’43 (3ος) ατομικό ρεκόρ, 100 πεταλούδα 1’04’’28 (2ος)

Σκιαδοπούλου Όλγα (κατ. παγκορασίδων Α) 100 ελεύθερο 1’01’’58 (1η), 200 ελεύθερο 2’17’’12 (3η), 200 μικτή ατομική 2’30’’73 (1η).

Στις προαγωνιστικές κατηγορίες και στην κατηγορία κορίτσια 11ετών συμμετείχαν δύο κολυμβήτριες. 

Λαπιώτη Αγάπη - Ελπίδα ήταν 1η στα 100 ελεύθερο με 1’13’’40, 2η στα 50 ελεύθερο με 32’’89 και 3η στα 50 ύπτιο. Οι επιδόσεις της Λαπιώτη και στα τρία αγωνίσματα αποτελούν ατομικά ρεκόρ.

Τσαϊρη Δήμητρα - Φιλαρέτη 50 πρόσθιο 45’’06 (4η), 100 πρόσθιο 1’41’’02 (4η), 50 ύπτιο 45’’58 (14η).