Τρίτη, 24 Μάιος 2016 12:42

Σπουδαίοι Ελληνες πρωταθλητές στα "Παπαφλέσσεια" - Οι συμμετοχές και το πρόγραμμα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Σπουδαίοι Ελληνες πρωταθλητές στα "Παπαφλέσσεια" - Οι συμμετοχές και το πρόγραμμα

 

Για μία ακόμα χρονιά το Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας θα φιλοξενήσει τα "Παπαφλέσσεια" και στο χώρο γίνονται εργασίες βελτίωσης ώστε να είναι όλα έτοιμα για τους αγώνες στίβου του Σαββάτου 28 Μαΐου.

Οι εργασίες αφορούν στο ταρτάν και στους χώρους που θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα του μήκους, του ακοντίου και στο ταρτάν. Η δράση θα ξεκινήσει στις 5.30 το απόγευμα με το τριπλούν ανδρών, ενώ το τελευταίο αγώνισμα είναι στις 8.10 μ.μ. τα 150 μέτρα παγκορασίδων Α'. 

Παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν ξένοι αθλητές, αναμένεται συναγωνισμός και καλές επιδόσεις, μιας και συμμετέχουν σπουδαίοι Ελληνες πρωταθλητές και πρωταθλήτριες. Στα 100μ ξεχωρίζει η συμμετοχή του Λυκούργου Τσάκωνα, που μετά το 20.36 στα 200 μ στην Οστράβα θα επιχειρήσει ένα δυνατό τεστ ταχύτητας (ατομικό ρεκόρ στα 100μ 10.27) αντιμετωπίζοντας τους Ανδρεάδη (10.38), Τριβυζά (10.50) και Τσούση (10.55). 

Ο Πέτρος Κυριακίδης θα αγωνιστεί στα 400μ (47.51) και μαζί του Λογοθέτης (48.46) και Αλμπάνης (48.22). Υψηλών προδιαγραφών θα είναι το μήκος ανδρών όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι οι Γιώργος Τσάκωνας, Μιχάλης Μερτζανίδης και Μίλτος Τεντόγλου ενώ στο τριπλούν παρόντες θα είναι οι Δημήτρης Μπαλταδούρος, Νίκος Τσιώκος και Θοδωρής Ζιντζόβας. Η Μαρία Μπελιμπασάκη θα είναι στη γραμμή εκκίνησης των 100μ όπου θα συναντήσει και τις Σπανουδάκη, Πολίτη, Βενιέρη. 

Η πρωταγωνίστρια στα «Χανιά 2106» Ελισσάβετ Πεσιρίδου θα αγωνιστεί και στην Καλαμάτα στα 100μ εμπόδια, ελπίζοντας σε βελτίωση της επίδοσής της που θα της δώσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς (όριο 13.00) ενώ οι δίδυμες Ειρήνη και Άννα Βασιλείου θα αγωνιστούν στα 400μ όπως και η Μουρτά. Όρια στο μήκος θα επιδιώξουν να πετύχουν οι Αλεξούλη και Κολοκυθά ενώ θα αγωνιστεί επίσης και η νεάνιδα Κωνσταντίνα Ρωμαίου επιδιώκοντας όριο για το παγκόσμιο της κατηγορίας της.

Το πρόγραμμα

5.30 μ.μ.: Τριπλούν ανδρών, 6 μ.μ.: 100μ. εμπόδια γυναικών, ακοντισμός ανδρών, 6.10 μ.μ. τελετή έναρξης, 6.20 μ.μ. 100μ. ανδρών, 6.30 μ.μ. μήκος ανδρών, 100μ. γυναικών, 6.40 μ.μ. 80μ. παγκορασίδων Α', 6.50 μ.μ., 80μ. παμπαίδων Α', 7μ.μ. σφαιροβολία ανδρών, 7.05 μ.μ. 400μ. ανδρών, 7.15 μ.μ. 400μ. γυναικών, 7.30 μ. μήκος γυναικών, 800μ. ανδρών, 7.40 μ.μ. 400μ. εμπόδια γυναικών, 7.50 μ.μ. 400μ. εμπόδια ανδρών, 8 μ.μ. 200μ. ανδρών, 8.10 μ.μ. 150μ. παγκορασίδων Α'. 

Οι συμμετοχές

100 μέτρα

Βασίλης Τσούσης (Μεσσηνιακός) 10.55

Παναγιώτης Ανδρεάδης (Γ. Σ. Χαϊδαρίου) 10.38

Παναγιώτης Τριβίζας (Ολυμπιακός) 10.50

Παρασκευάς Δεμίρης (ΓΑΣ Χολαργού)  10.79

Πλάτων Σβαρνιάς (Α.Ο. Κάλλιστος) ) 10.70

Λυκούργος Τσάκωνας (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος) 10.27

200 μέτρα

Μιχάλης Δαρδανελιώτης (Μέας Τρίτων)

Παρασκευάς Δεμίρης (ΓΑΣ Χολαργού)  22.21

Παναγιώτης Παπεθεοδώρου (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος) 21,98

Κλέων Μέτσα (Μεσσηνιακός)

400 μέτρα

Χρήστος Αλμπάνης (Γ.Σ. Τρικάλων)  48.22

Πέτρος Κυριακίδης (Ολυμπιακός) 47.51

Παναγιώτης Αντωνόπουλος (Μεσσηνιακός)

Δημήτρης Μίχος (Α.Σ. Πελασγός Λάρισας) 48.97

Γιάννης Λογοθέτης (Γ.Σ. Κηφησιάς) 48.46

Νίκος Εμπέογλου (ΣΑΚΑ) 48.53

800 μέτρα

Ευτύχης Σουλιώτης (Γ.Σ. Τρικάλων) 1.52.4

Χρήστος Τρουμπούκης (Γ.Ε. Αγρινίου) 1.53

Νίκος Ρουσούλης (Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας) 1.52.63

400 μέτρα εμπόδια

Δημήτρης Λεβαντίνος (Γ.Σ. Ηλιούπολης) 1.52.69

Κώστας Νάκος (Γ.Σ. Τρικάλων 51.95

Κώστας Κωνσταντής (Α.Ο. Φιλοθέης)  52.05

Γιάννης Γαλανόπουλος (Πανελλήνιος)  54.44

Γιώργος Ασλανίδης (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 53.25

Μήκος

Γιώργος Τσάκωνας (Γ.Σ. Σκάλας) 8.14

Μιχάλης Μερτζανίδης (Ολυμπιακός)  7.88

Δημήτρης Μιχαλέλης (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος)

Αλέξανδρος Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας)  7.46

Παναγιώτης Μουτζουρογιάννης (Κερκυραϊκός) 7.30

Χρίστος Κουτούλιας  (Πανιώνιος) 6.78

Μίλτος Τέντογλου (ΓΕ Γρεβενών) 7.90

Τριπλούν

Δημήτρης Μπαλταδούρος (Γ.Σ. Ηλιούπολης) 16.50

Νίκος Τσιώκος (Ολυμπιακός) 15.25

Δημήτρης Μονόπωλης (Κερκυραϊκός) 15.06

Νίκος Ανδρικόπουλος (Α.Ε. Μεσογείων)  15.57

Κώστας Κουλιούρας (Μεσσηνιακός)  14.76

Θοδωρής Ζίντζοβας (Γ.Σ. Κηφισιάς)  15.33

Ανδρέας Πανταζής (Α.Ο. Μεγάρων)  14,69

Σφαιροβολία

Κυριάκος Ζώτος (Γ.Σ. Μανδρών) 17.23

Γεράσιμος Θεοδώρου (Ολυμπιακή Δομή) 17.42

Νίκος Στάθης (Α.Ο. Φιλοθέης) 15.91

Παναγιώτης Μπουζιάνης (Λυκ. Μεγαλόπολης)17.70

Ακοντισμός

Παρασκευάς Ματζαβάλης (ΓΑΣ Τρικάλων)  81.04

Γιώργος Ηλτσιος (Ολυμπιακός) 75.80

Νίκος Ευθαλιάδης (Τρίτων)  74.25

Γιάννης Χουλάκης (Ο.Φ.Η) 72.50

Κώστας Αναγνωστόπουλος (ΑΕΚ) 69.70

Θοδωρής Πεϊβάνης (Α.Ο. Βουλιαγμένης)  63.50

Γυναίκες

100 μέτρα

Παναγιώτα Βενιάρη (Πανιώνιος) 11.83

Ραφαέλα Σπανουδάκη (Γ.Σ. Ηλιούπολης)  11.94

Μαρίνα Πολίτη (Γ.Σ. Χαϊδαρίου) 12.01

Μαρία Κουμπούνη  12.39

Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)  11.42

400 μέτρα

Βαρβάρα Γρίλου (Γ.Σ. Κερατσινίου) 55.93

Ειρήνη Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου) 53.50

Αννα Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου) 54.96

Δέσποινα Μούρτα (Ολυμπιάδα Πατρών)  54.87

100 μέτρα εμπόδια

Ελισάβετ Πεσιρίδου (Γ.Σ. Κηφισιάς)  13.22

Χριστίνα Μαρούδα (ΠΑΟ)

400 μέτρα εμπόδια

Μαρία Λιτσένη (Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων)  59.42

Ευριδίκη Θεοδώρου (Γ.Σ. Πινδάρος) 58.51

Δήμητρα Φρατζή (Γ.Σ. Νεάπολης) 62.56

Ιρις Γεράση (Α.Ο. Παλ. Φαλήρου)  62,51

Ελπίδα Τόκα (Ολυμπιάδα) 61.50

Μήκος

Ευθυμία Κολοκύθα (ΓΑΣ Αλεξαν) 6.61

Χάιδω Αλεξούλη (Πέλας Λάρισας)  6.69

Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός)  6.13

Βασιλική Κουτσουμπού (Νάξος) 6.09

Μάρθα Χαλκιαδάκη   6.06

Σεβαστή Δημουλά (Α.Γ.Σ. Κέρκυρας) 5.91

Αναστασία Σαρλάνη (Α.Ε. Μεσογείων) 5.65

Χριστίνα Μάρκου (Πανιώνιος) 5.64

Μαρίτιμη Χανδρινού (Μεσσηνιακός) 5.46

80 μέτρα παγκορασίδων

Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (Μεσσηνιακός)

Μαρία Τασιοπούλου (Μεσσηνιακός)

Ελισάβετ Τενέντε (Μεσσηνιακός)

Κρινιώ Διαμαντοπούλου (Μεσσηνιακός)   21.25

80 μέτρα παμπαίδων

Κώστας Γκότσης (Μεσσηνιακός)

Νίκος Αργυρίου 9Μεσσηνιακός)

Γιώργος Κουσκουλός (Μεσσηνιακός)  9.80

Δημήτρης Πουλουπάτης (Μεσσηνιακός) 10.00

Νίκος Ζαχαρέας (Μεσσηνιακός)

150 μέτρα παγκορασίδων

Νίκη Σουλεϊμέζη (Μεσσηνιακός) 21.15

Παναγιώτα Τριαντοπούλου (Μεσσηνιακός)  21.80

 

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ