Σάββατο, 28 Μάιος 2016 12:21

Οι κορυφαίοι Ελληνες στα "Παπαφλέσσεια" - Εναρξη στις 5 μ.μ. στο Δημοτικό Στάδιο

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Οι κορυφαίοι Ελληνες στα "Παπαφλέσσεια" - Εναρξη στις 5 μ.μ. στο Δημοτικό Στάδιο

Με τους κορυφαίους Έλληνες αθλητές των 15 αγωνισμάτων που περιλαμβάνει αλλά και 15 Κύπριους αθλητές θα διεξαχθούν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο τα "Παπαφλέσσεια". 

Το μίτινγκ της Καλαμάτας μπορεί να μην έχει πλέον μεγάλους ξένους αθλητές λόγω του περιορισμένου μπάτζετ όμως η σημερινή διοργάνωση έχει το δικό της ενδιαφέρον. 

Και αυτό γιατί οι Έλληνες αθλητές θα αγωνιστούν κυνηγώντας την διάκριση μιας και τα "Παπαφλέσσεια" τους δίνουν την δυνατότητα να πιάσουν τα όρια για την συμμετοχή τους στην εθνική ομάδα αλλά και σε διεθνείς διοργανώσεις. Ο ανταγωνισμός λοιπόν αναμένεται έντονος, κάτι που ελπίζουν όλοι ότι θα οδηγήσει και σε υψηλές επιδόσεις. 

Στα 100μ ξεχωρίζει η συμμετοχή του Λυκούργου Τσάκωνα, που μετά το 20.36 στα 200 μ στην Οστράβα θα επιχειρήσει ένα δυνατό τεστ ταχύτητας (ατομικό ρεκόρ στα 100μ 10.27) αντιμετωπίζοντας τους Ανδρεάδη (10.38), Τριβυζά (10.50) και Τσούση (10.55). 

Ο Πέτρος Κυριακίδης θα αγωνιστεί στα 400μ (47.51) και μαζί του Λογοθέτης (48.46) και Αλμπάνης (48.22). 

Υψηλών προδιαγραφών θα είναι το μήκος ανδρών όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι οι Γιώργος Τσάκωνας, Μιχάλης Μερτζανίδης και Μίλτος Τεντόγλου ενώ στο τριπλούν παρόντες θα είναι οι Δημήτρης Μπαλταδούρος, Νίκος Τσιώκος και Θοδωρής Ζιντζόβας. Η Μαρία Μπελιμπασάκη θα είναι στη γραμμή εκκίνησης των 100μ όπου θα συναντήσει και τις Σπανουδάκη, Πολίτη, Βενιέρη. 

Η πρωταγωνίστρια στα «Χανιά 2106» Ελισσάβετ Πεσιρίδου θα αγωνιστεί και στην Καλαμάτα στα 100μ εμπόδια, ελπίζοντας σε βελτίωση της επίδοσής της που θα της δώσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς (όριο 13.00) ενώ οι δίδυμες Ειρήνη και Άννα Βασιλείου θα αγωνιστούν στα 400μ όπως και η Μουρτά. 

Όρια στο μήκος θα επιδιώξουν να πετύχουν οι Αλεξούλη και Κολοκυθά ενώ θα αγωνιστεί επίσης και η νεάνιδα Κωνσταντίνα Ρωμαίου επιδιώκοντας όριο για το παγκόσμιο της κατηγορίας της.

Ο Μεσσήνιος άλτης Λούης Τσάτουμας δεν θα είναι στα "Παπαφλέσσεια" καθώς ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό το προηγούμενο διάστημα και επέστρεψε στις προπονήσεις μόλις τις προηγούμενες μέρες. 

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι τα "Παπαφλέσσεια" συμπληρώνουν φέτος 60 χρόνια ζωής. 

Αφή της φλόγας στο Μανιάκι 

Στο Μανιάκι θα γίνει σήμερα το απόγευμα η αφή της φλόγας και θα ξεκινήσει η λαμπαδηδρομία για τους Διεθνείς Αγώνες Στίβου «Παπαφλέσσεια». Το πρόγραμμα της τελετής έναρξης των αγώνων θα ξεκινήσει με τρισάγιο μπροστά από τον ανδριάντα του Γρηγορίου Δικαίου Παπαφλέσσα, στις 4 μ.μ., και έπειτα με την αφή του φωτός θα δοθεί το έναυσμα για τη λαμπαδηδρομία. Οι δρομείς που θα συμμετέχουν θα ακολουθήσουν τη διαδρομή Μανιάκι – Τουλούπα Χάνια – Βλαχόπουλο – Χατζή – Πετρίτσι – Καζάρμα – Ριζόμυλος – Βελίκα – Μεσσήνη – Καλαμάτα. 

Tο πρόγραμμα

5 μ.μ. Τριπλούν ανδρών

6 μ.μ. 100 μέτρα εμπόδια γυναικών

6 μ.μ. Ακοντισμός ανδρών

6 μ.μ. Μήκος ανδρών

6.10 μ.μ. Τελετή έναρξης

6.20 μ.μ.100 μέτρα ανδρών

6.30 μ.μ. 100 μέτρα γυναικών

6.40 μ.μ. 80 μέτρα παγκορασίδων α'

6.50 μ.μ. 80 μέτρα παμπαίδων α'

7 μ.μ. Σφαιροβολία ανδρών

7.05 μ.. 400 μέτρα ανδρών

7.15 μ.μ. 400 μέτρα γυναικών

7.15 μ.μ. Μήκος γυναικών

7.30 μ.μ. 800 μέτρα ανδρών

7.40 μ.μ. 400 μέτρα εμπόδια γυναικών

7.50 μ.μ. 400 μέτρα εμπόδια ανδρών

8 μ.μ. 200 μέτρα ανδρών

8.10 μ.μ. 150 μέτρα παγκορασίδων α' 

Οι συμμετοχές

Ανδρες 

100 μέτρα

Βασίλης Τσούσης (Μεσσηνιακός) 10.55

Παναγιώτης Ανδρεάδης (Γ. Σ. Χαϊδαρίου) 10.38

Παναγιώτης Τριβίζας (Ολυμπιακός) 10.50

Παρασκευάς Δεμίρης (ΓΑΣ Χολαργού)  10.79

Πλάτων Σβαρνιάς (Α.Ο. Κάλλιστος) ) 10.70

Λυκούργος Τσάκωνας (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος) 10.27

200 μέτρα

Μιχάλης Δαρδανελιώτης (Μέας Τρίτων)

Παρασκευάς Δεμίρης (ΓΑΣ Χολαργού)  22.21

Παναγιώτης Παπεθεοδώρου (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος) 21,98

Κλέων Μέτσα (Μεσσηνιακός)

400 μέτρα

Χρήστος Αλμπάνης (Γ.Σ. Τρικάλων)  48.22

Πέτρος Κυριακίδης (Ολυμπιακός) 47.51

Παναγιώτης Αντωνόπουλος (Μεσσηνιακός)

Δημήτρης Μίχος (Α.Σ. Πελασγός Λάρισας) 48.97

Γιάννης Λογοθέτης (Γ.Σ. Κηφησιάς) 48.46

Νίκος Εμπέογλου (ΣΑΚΑ) 48.53

800 μέτρα

Ευτύχης Σουλιώτης (Γ.Σ. Τρικάλων) 1.52.4

Χρήστος Τρουμπούκης (Γ.Ε. Αγρινίου) 1.53

Νίκος Ρουσούλης (Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδας) 1.52.63

400 μέτρα εμπόδια

Δημήτρης Λεβαντίνος (Γ.Σ. Ηλιούπολης) 1.52.69

Κώστας Νάκος (Γ.Σ. Τρικάλων 51.95

Κώστας Κωνσταντής (Α.Ο. Φιλοθέης)  52.05

Γιάννης Γαλανόπουλος (Πανελλήνιος)  54.44

Γιώργος Ασλανίδης (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης) 53.25

Μήκος

Γιώργος Τσάκωνας (Γ.Σ. Σκάλας) 8.14

Μιχάλης Μερτζανίδης (Ολυμπιακός)  7.88

Δημήτρης Μιχαλέλης (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος)

Αλέξανδρος Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας)  7.46

Παναγιώτης Μουτζουρογιάννης (Κερκυραϊκός) 7.30

Χρίστος Κουτούλιας  (Πανιώνιος) 6.78

Μίλτος Τέντογλου (ΓΕ Γρεβενών) 7.90

Τριπλούν

Δημήτρης Μπαλταδούρος (Γ.Σ. Ηλιούπολης) 16.50

Νίκος Τσιώκος (Ολυμπιακός) 15.25

Δημήτρης Μονόπωλης (Κερκυραϊκός) 15.06

Νίκος Ανδρικόπουλος (Α.Ε. Μεσογείων)  15.57

Κώστας Κουλιούρας (Μεσσηνιακός)  14.76

Θοδωρής Ζίντζοβας (Γ.Σ. Κηφισιάς)  15.33

Ανδρέας Πανταζής (Α.Ο. Μεγάρων)  14,69

Σφαιροβολία

Κυριάκος Ζώτος (Γ.Σ. Μανδρών) 17.23

Γεράσιμος Θεοδώρου (Ολυμπιακή Δομή) 17.42

Νίκος Στάθης (Α.Ο. Φιλοθέης) 15.91

Παναγιώτης Μπουζιάνης (Λυκ. Μεγαλόπολης)17.70

Ακοντισμός

Παρασκευάς Ματζαβάλης (ΓΑΣ Τρικάλων)  81.04

Γιώργος Ηλτσιος (Ολυμπιακός) 75.80

Νίκος Ευθαλιάδης (Τρίτων)  74.25

Γιάννης Χουλάκης (Ο.Φ.Η) 72.50

Κώστας Αναγνωστόπουλος (ΑΕΚ) 69.70

Θοδωρής Πεϊβάνης (Α.Ο. Βουλιαγμένης)  63.50

Γυναίκες

100 μέτρα

Παναγιώτα Βενιάρη (Πανιώνιος) 11.83

Ραφαέλα Σπανουδάκη (Γ.Σ. Ηλιούπολης)  11.94

Μαρίνα Πολίτη (Γ.Σ. Χαϊδαρίου) 12.01

Μαρία Κουμπούνη  12.39

Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)  11.42

400 μέτρα

Βαρβάρα Γρίλου (Γ.Σ. Κερατσινίου) 55.93

Ειρήνη Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου) 53.50

Αννα Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου) 54.96

Δέσποινα Μούρτα (Ολυμπιάδα Πατρών)  54.87

100 μέτρα εμπόδια

Ελισάβετ Πεσιρίδου (Γ.Σ. Κηφισιάς)  13.22

Χριστίνα Μαρούδα (ΠΑΟ)

400 μέτρα εμπόδια

Μαρία Λιτσένη (Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων)  59.42

Ευριδίκη Θεοδώρου (Γ.Σ. Πινδάρος) 58.51

Δήμητρα Φρατζή (Γ.Σ. Νεάπολης) 62.56

Ιρις Γεράση (Α.Ο. Παλ. Φαλήρου)  62,51

Ελπίδα Τόκα (Ολυμπιάδα) 61.50

Μήκος

Ευθυμία Κολοκύθα (ΓΑΣ Αλεξαν) 6.61

Χάιδω Αλεξούλη (Πέλας Λάρισας)  6.69

Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός)  6.13

Βασιλική Κουτσουμπού (Νάξος) 6.09

Μάρθα Χαλκιαδάκη   6.06

Σεβαστή Δημουλά (Α.Γ.Σ. Κέρκυρας) 5.91

Αναστασία Σαρλάνη (Α.Ε. Μεσογείων) 5.65

Χριστίνα Μάρκου (Πανιώνιος) 5.64

Μαρίτιμη Χανδρινού (Μεσσηνιακός) 5.46

80 μέτρα παγκορασίδων

Κωνσταντίνα Αλεξανδροπούλου (Μεσσηνιακός)

Μαρία Τασιοπούλου (Μεσσηνιακός)

Ελισάβετ Τενέντε (Μεσσηνιακός)

Κρινιώ Διαμαντοπούλου (Μεσσηνιακός)   21.25

80 μέτρα παμπαίδων

Κώστας Γκότσης (Μεσσηνιακός)

Νίκος Αργυρίου 9Μεσσηνιακός)

Γιώργος Κουσκουλός (Μεσσηνιακός)  9.80

Δημήτρης Πουλουπάτης (Μεσσηνιακός) 10.00

Νίκος Ζαχαρέας (Μεσσηνιακός)

150 μέτρα παγκορασίδων

Νίκη Σουλεϊμέζη (Μεσσηνιακός) 21.15

 

Παναγιώτα Τριαντοπούλου (Μεσσηνιακός)  21.80

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ