Παρασκευή, 15 Ιούλιος 2016 14:58

ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΜΠΡΙΤΖ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Πρωτιές σε όλες τις κατηγορίες στο διασυλλογικό της Πάτρας!

Το 3ο διασυλλογικό κύπελλο ομάδων Πελοποννήσου και νοτιοδυτικής Ελλάδας πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Στους αγώνες μπορούσε το κάθε σωματείο να συμμετάσχει μέχρι και με δύο ομάδες σε κάθε μία από τις κατηγορίες  1-6, 1-9 και open. Την διοργάνωση των αγώνων είχε αναλάβει φέτος ο Πατραϊκός Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ (ΠΟΑΜ) ενώ οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Galaxy με διαιτητή τον Νάσο Τσέβηο.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Όμιλος αγωνιστικού Μπριτζ Καλαμάτας έλαβε μέρος στους αγώνες με τέσσερις ομάδες. Συγκεκριμένα με μία ομάδα στην κατηγορία 1-6, με μία στην κατηγορία 1-9 και με δύο στην κατηγορία open.

Μάλιστα και στις τρεις κατηγορίες την πρώτη θέση έλαβε ομάδα του ομίλου της Καλαμάτας (ΟΑΜΚ). Στην κατηγορία 1-6 η ομάδα του ομίλου που αποτελείτο από τους αθλητές Αγγελοπούλου Χριστίνα, Γαζούλη Σωκράτη, Μηλούση Γεώργιο και Σινάνη Σπύρο πήρε την πρώτη θέση στη γενική αήττητη, συγκεντρώνοντας 75.9 VP. Δεύτερη στην κατάταξη στην ίδια κατηγορία αναδείχθηκε η ομάδα τον ΠΟΑΜ με 66.49 VP. Η επιτυχία της συγκεκριμένης ομάδας είναι σημαντική μιας και όλοι οι αθλητές ήταν περσινοί μαθητές χωρίς μεγάλη αγωνιστική εμπειρία, παρόλα αυτά επικράτησε εύκολα ομάδων που αποτελούνταν από εμπειρότερους παίχτες.

Στην κατηγορία 1-9 η ομάδα του αποτελείτο από τους αθλητές Ανδρούτσο Λεωνίδα, Ιακωβόπουλο Παναγιώτη, Καλογερόπουλο Αθανάσιο και Κατσίποδα Δημήτριο έλαβε την πρώτη θέση συγκεντρώνοντας 45.43 VP αφήνοντας την ομάδα του ΠΟΑΜ στην δεύτερη θέση με 26.55 VP.

Τέλος στην κατηγορία open ο όμιλος έλαβε την πρώτη και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη. Συγκεκριμένα η ομάδα του ΟΑΜΚ που αποτελείτο από τους αθλητές Αλεξανδρόπουλο Γεώργιο, Θωμόπουλο Δημήτριο, Κομηνέα Γεώργιο, Κομηνέα Παναγιώτη και Οικονόμου Αθανάσιο επικράτησε κι αυτή αήττητη με 53.80 VP ενώ η ομάδα από τον ΠΟΑΜ κατέλαβε την δεύτερη θέση συγκεντρώνοντας 37.25 VP. Η άλλη ομάδα του ομίλου με αθλητές τους Παπανικολάου Αθανάσιο, Σπαρτιάνο Ηλία, Σερμπετσόγλου Αβράαμ και Φιλοπούλου Σταυρούλα έλαβε την τρίτη θέση με 23.59VP.

Η διοίκηση του ομίλου, με ανακοίνωση που υπογράφουν ο πρόεδρος Γιώργος Αλεξανδρόπουλος και ο γραμματέας Δημήτρης Κατσίποδας, συγχαίρει όλους τους αθλητές για τις επιτυχίες τους και ευχαριστεί όλους τους αθλητές που συμμετείχαν σε αυτή την διοργάνωση για το αγωνιστικό πνεύμα που επέδειξαν καθώς και τον διαιτητή του αγώνα κ. Τσέβη για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα. «Τέλος, ευχαριστούμε θερμά το ξενοδοχείο Galaxy και το προσωπικό του για την εξαιρετική φιλοξενία που μας προσέφερε», καταλήγει η ανακοίνωση.

Τα αποτελέσματα του αγώνα της Τετάρτης

Η 4η ημερίδα του 97ου ταυτόχρονου εξαήμερου open Τετάρτης πραγματοποιήθηκε στο εντευκτήριο του Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ Καλαμάτας (ΟΑΜΚ). Διαιτητής ήταν ο Θανάσης Καλογερόπουλος και τα τελικά αποτελέσματα ήταν:

1. (10 - 6) Αθ. Παπανικολάου - Α.Σερμπετσόγλου 65.83%

2. (10 - 10) Κ. Δογάνης  - Αλ. Αθανασόπουλος 54.58%

3. (9 - 12) Αθ. Καλογερόπουλος - Π. Φασουλής 53.75%

4. (8 - 7) Δ. Λεάκος - Π. Κομηνέας 52.91%

5. (12 - 11) Αθ. Οικονόμου - Γ. Αλεξανδρόπουλος 52.50%

6. (7 - 2) Λ. Ανδρούτσος - Π. Ιακωβόπουλος 50.83%

7. (12 - 11) Δ. Κτεναβέας - Ε. Κτεναβέα 50.83%

8. (9 - 9) Β. Ρουσέας - Β. Φιλοπούλου 47.92%