Κυριακή, 14 Αύγουστος 2016 11:27

Το πρόγραμμα της Κυριακής

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Το πρόγραμμα της Κυριακής

Δεκατέσσερις ελληνικές συμμετοχές έχουμε στο πρόγραμμα της Κυριακής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ενώ η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θέλει να κλείσει με θριαμβευτικό τρόπο τη συμμετοχή της στη φάση των ομίλων του Ολυμπιακού τουρνουά, αναμετρώμενη με την Αυστραλία στις 20.10.

Η Βούλα Παπαχρήστου στις 02.55 τα ξημερώματα της Δευτέρας θα αγωνιστεί στον τελικό του τριπλούν των γυναικών.

Στους δρόμους του Ρίο θα αγωνιστούν στις 15.30 οι αθλήτριες του μαραθωνίου.

Ανάμεσα σε αυτές και οι τρεις Ελληνίδες πρωταθλήτριες, η Ράνια Ρεμπούλη, η Σοφία Ρήγα και η Παναγιώτα Βλαχάκη, που θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το καλύτερο, με πρωταρχικό στόχο να περάσουν τη γραμμή του τερματισμού.

Τα ξημερώματα της Δευτέρας (02.30), εξάλλου, ο Κώστας Μπανιώτης θα αγωνιστεί στον προκριματικό του ύψους ανδρών.

Στη συγχρονισμένη κολύμβηση στις 17.00 θα διεξαχθεί ο προκριματικός του ελεύθερου προγράμματος ντουέτου, με συμμετοχή των Ευαγγελίας Πλατανιώτη και Εβελίνας Παπάζογλου.

Στην ιστιοπλοΐα από ελληνικής πλευράς αγωνίζονται σήμερα οι Γιάννης Μιτάκης (Finn), Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής (470 ανδρών), Σοφία Μπεκατώρου, Μιχάλης Πατενιώτης (Nacra 17), ενώ ο Βύρων Κοκκαλάνης και η Αγγελική Σκαρλάτου θα λάβουν μέρος στους αγώνες μεταλλίων των RS:X ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

 

ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ

Αθλητική πανδαισία!

Ο «βασιλιάς των σπορ» συνεχίζεται σήμερα στο Ρίο με τον μαραθώνιο των γυναικών, τα προκριματικά στο ύψος ανδρών, τα ημιτελικά και τον τελικό στα 400 μ. γυναικών, τον τελικό στο τριπλούν γυναικών, τους ημιτελικούς και τον τελικό στα 100 μ. ανδρών, καθώς και τους ημιτελικούς στα 1.500 μ. γυναικών.

Στην ενόργανη γυμναστική σήμερα θα διεξαχθούν οι τελικοί σε άνδρες και γυναίκες. Το τουρνουά του μπάντμιντον συνεχίζεται με αγώνες του απλού, του διπλού και του μικτού διπλού, όπως και αυτό του μπιτς βόλεϊ με τους προημιτελικούς των ανδρών.

Στην πυγμαχία θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις στα 69-75 κιλά των γυναικών και στις κατηγορίες 46-49, 56, 60 και 81 κιλών ανδρών. Στην ποδηλασία πίστας διεξάγονται τα αγωνίσματα του σπριντ γυναικών, οι τελικοί στο σπριντ ανδρών, το σκρατς στο όμνιουμ ανδρών, καθώς και οι αγώνες αποκλεισμού στο όμνιουμ ανδρών.

Στις καταδύσεις σειρά έχουν οι γυναίκες στον τελικό του βατήρα 3 μέτρων, ενώ στην ιππασία θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα του ατομικού και του ομαδικού στην υπερπήδηση εμποδίων.

Η ξιφασκία ολοκληρώνεται με το ομαδικό στο ξίφος μονομαχίας των ανδρών, ενώ στο γκολ θα διεξαχθεί ο τέταρτος γύρος των ανδρών και στην ελληνορωμαϊκή πάλη οι αγώνες στις κατηγορίες των 59 και των 75 κιλών.

Η άρση βαρών περιλαμβάνει σήμερα την κατηγορία των +75 κιλών στις γυναίκες, στο τένις θα διεξαχθούν οι τελικοί στο απλό ανδρών, στο διπλό γυναικών και στο μικτό διπλό, ενώ το πινγκ πονγκ συνεχίζεται με τους προημιτελικούς στο ομαδικό ανδρών και τους ημιτελικούς στο ομαδικό γυναικών.

Με το ελεύθερο πρόγραμμα στα ντουέτα ξεκινά η συγχρονισμένη κολύμβηση, στη σκοποβολή θα διεξαχθεί το αγώνισμα της καραμπίνας τριών θέσεων (50 μ.) ανδρών, ενώ και στο μπιτς βόλεϊ γυναικών θα διεξαχθούν οι προημιτελικοί.

Για το τουρνουά του μπάσκετ ανδρών θα παίξουν ΗΠΑ – Γαλλία, Αυστραλία – Βενεζουέλα και Σερβία – Κίνα, ενώ στις γυναίκες θα αναμετρηθούν Κίνα – ΗΠΑ, Σενεγάλη – Σερβία και Ισπανία – Καναδάς.

Στο χάντμπολ γυναικών θα παίξουν Μαυροβούνιο – Βραζιλία, Σουηδία – Γαλλία, Ολλανδία – Ρωσία, Νορβηγία – Ρουμανία, Ισπανία – Αγκολα και Αργεντινή – Κορέα.

Στο χόκεϊ ανδρών θα διεξαχθούν οι αγώνες της προημιτελικής φάσης, ενώ στο βόλεϊ γυναικών θα παίξουν Σερβία – Ολλανδία, Κορέα – Καμερούν, Ιταλία – Πουέρτο Ρίκο, ΗΠΑ – Κίνα, Ιαπωνία – Αργεντινή και Βραζιλία – Ρωσία.

Στο πόλο ανδρών θα παίξουν Μαυροβούνιο – Ισπανία, Αυστραλία – Ελλάδα, ΗΠΑ – Ιταλία, Γαλλία – Κροατία, Σερβία – Ιαπωνία και Βραζιλία– Ουγγαρία.

Τέλος, στην ιστιοπλοΐα θα διεξαχθούν ιστιοδρομίες στις κλάσεις Finn, 470 γυναικών, Nacra 17, 470 ανδρών, καθώς και οι αγώνες μεταλλίων στα RS:X ανδρών και γυναικών.

 

ΟΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
12.50 OTE sport1HD: Γκολφ
15:20 OTE sport1HD: Στίβος, Μαραθώνιος Γυναικών
15:30 ΕΡΤ1: Στίβος (Μαραθώνιος γυναικών)
15:55 ΕΡΤ3: Ιππασία
17:00 ΕΡΤ2: Συγχρονισμένη κολύμβηση
17:50 OTE sport3HD: Τένις
18:30 ΕΡΤ1: Πινγκ πονγκ
18:50 OTE Sport2HD: Ιστιοπλοΐα
19:00 ΕΡΤ2: Ιστιοπλοΐα
19:55 OTE sport1HD: Ενόργανη Γυμναστική
20:00 ΕΡΤ1: Γυμναστική
20:10 ΕΡΤ2: Πόλο ανδρών: Αυστραλία-Ελλάδα
20:10 OTE sport2HD: Πόλο ανδρών: Αυστραλία Ελλάδα
20.:5 OTE sport4HD: Μπάσκετ ανδρών: ΗΠΑ-Γαλλία
21:30 ΕΡΤ2: Πόλο ανδρών: ΗΠΑ-Ιταλία
21:55 OTE sport2HD: Ελληνορωμαϊκή πάλη
22:00 ΕΡΤ1: Γυμναστική
22:00 ΕΡΤ3: Πάλη
22:15 OTE sport4HD: Καταδύσεις
23:00 OTE sport1HD: Ποδηλασία Πίστας
23:30 ΕΡΤ1: Ποδηλασία
01:00 ΕΡΤ3: Μπάσκετ ανδρών: Αυστραλία-Βενεζουέλα
01:00 OTE sport4HD: Μπάσκετ ανδρών: Αυστραλία-Βενεζουέλα
01:00 OTE sport2HD: Αρση Βαρών
02:00 ΕΡΤ1: Στίβος
02:10 OTE sport1HD: Στίβος
02:30 OTE sport3HD: Βόλεϊ γυναικών: Ιαπωνία-Αργεντινή
02:50 ΕΡΤ3: Βόλεϊ γυναικών: Ιαπωνία-Αργεντινή
03:00 OTE sport2HD: Στίβος
04:00 ΕΡΤ2: Ιστιοπλοΐα
04:30 ΕΡΤ2: Μπάσκετ ανδρών: Σερβία-Κίνα
04:30 OTE sport4HD: Μπάσκετ ανδρών: Σερβία-Κίνα
04:35 ΕΡΤ3: Βόλεϊ γυναικών: Βραζιλία-Ρωσία
04:35 OTE sport3HD: Βόλεϊ γυναικών: Βραζιλία-Ρωσία
04:55 ΕΡΤ1: Μπιτς βόλεϊ
05:00 OTE sport1HD: Μπιτς βόλεϊ
 
πηγή sentragoal.gr

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ