Πέμπτη, 01 Σεπτέμβριος 2016 20:21

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Ωραίο θέαμα στους τελικούς του εσωτερικού τουρνουά

Ωραίο θέαμα πρόσφεραν την Τρίτη το απόγευμα οι τελικοί αγώνες όλων των κατηγοριών του 8ου θερινού τουρνουά αντισφαίρισης Επιπέδων ΟΠΕΝ 2016 που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία για ακόμη άλλη μια φορά ο Σύλλογος Αντισφαίρισης Μεσσήνης  στο αθλητικό κέντρο Αγίου Νικολάου.

Στην μεγάλη κατηγορία των ανδρών "Division1" μεγάλος νικητής ο No 361 στην παγκόσμια κατάταξη senior over 50+ της διεθνής ομοσπονδίας (ΙΤF) Arlotta Fabrizio, ο οποίος κέρδισε στο μεγάλο τελικό το Στάθη Χρήσιμο αρκετά δύσκολα με 6-4/6-3.
Στα ημιτελικά οι φιναλίστ είχαν αποκλείσει τους Θύμιο Σπανό (6-1/6-0) και Αργύρη Μπάλα (6-2/6-0) αντίστοιχα.
Ο αθλητής του Συλλόγου Αντισφαίρισης Μεσσήνης Arlotta Fabrizio κατέλαβε πρόσφατα και  τη 2η θέση στο 28ο διεθνές βαθμολογούμενο τουρνουά"Acropolis Cup 2016 - I.T.F. Seniors Circuit Grade 3" (ΣΒΑΕ κατηγορία 1),  που διεξήχθη από την Παρασκευή 27 Μαΐου έως και την Κυριακή 5 Ιουνίου 2016 στον Όμιλο Αντισφαίρισης Αθηνών. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Θύμιος Σπανός.
Στην κατηγορία των ανδρών "2η κατηγορία" στο μεγάλο τελικό που κρίθηκε στο tiebreak στο 2ο σετ (7-2) μεγάλος νικητής ο Βασίλης Δρακόπουλος του ΣΑ Μεσσήνης  που κέρδισε τον  Σπύρο Λιναρδάκη του ΟΑ Καλαμάτας με 2-0 σετ (6-3/7-6). Στους ημιτελικούς είχαν προκριθεί κερδίζοντας τον Τάσο Παντελίδη (6-1/7-5) και Παναγιώτη Καλογερόπουλο (6-1/6-3) αντίστοιχα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τάσος Παντελίδης.
Οι αθλητές που κατέκτησαν την 1η θέση σε κάθε κατηγορία,  κέρδισαν και δωροεπιταγή για αγορά αθλητικών ειδών από το χορηγό των αγώνων κατάστημα Runner του Δημ. Κούτσικα στη Μεσσήνη.
Οι αθλητές ανάλογα με το επίπεδο τους αγωνίστηκαν σε 2 κατηγορίες και κληρώθηκαν σε 4 ομίλους. Από κάθε όμιλο προκρίθηκαν στο κυρίως ταμπλό οι 2 πρώτοι από κάθε όμιλο.
Τα αποτελέσματα των προημιτελικών ήταν:
Κατηγορία 1η,  Αrlotta Fabr- Καλοφωλιάς Περικλής (6-2/6-1), Σπανός Θύμιος – Δημητρακόπουλος Δημήτης 2-6/6-3/6-4, Μπάλας Αργ – Μιχαλόπουλος Γιώργος 6-2/6-7 και Χρήσιμος Στάθης – Δημητρόπουλος Δημ (6-0/6-0). Κατηγορία 2η, Δρακόπουλος Βας.-  Παναγιωτόπουλος Γιώργος 6-3/6-1, Παντελίδης Τάσος – Ζέρβας Θοδ. 6-2/4-6/6-1, Λιναρδάκης Σπύρος – Γιαννέτσος Βας. 6-4/6-1 και Καλογερόπουλος Τάκης – Δημόπουλος Δημοσθένης 6-2/6-4.