Παρασκευή, 16 Σεπτέμβριος 2016 14:36

Επιτυχίες αθλητών του ΣΔΥΜ στο "1ο Ellinikon Cross Country Race”

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο το "1ο Ellinikon Cross Country Race 2016” μήκους 51,7χλμ, ο 1ος ορεινός Ημιμαραθώνιος “Ellinikon Cross Country Race Half Marathon 2016” μήκους 24,5χλμ καθώς και ο δρόμος υγείας “Ellinikon Fun Run 2016” μήκους 6χλμ, που διοργάνωσε ο Σύλλογος Ελληνικού Γορτυνίας «Ο Προφήτης Ηλίας».

Εγινε μια διοργάνωση υψηλού επιπέδου, ακολουθώντας διεθνή πρότυπα, προσελκύοντας Έλληνες και Διεθνείς αθλητές και έδωσε τη δυνατότητα σε όλους να απολαύσουν μία μοναδική και όμορφη διαδρομή στην ορεινή Αρκαδία, αλλά και τη καλύτερη υλική υποστήριξη στους δρομείς όλων των κατηγοριών.

Τερμάτισαν 196 αθλητές στους τρεις ανωτέρω αγώνες, με στόχο να αποτελέσουν τα εχέγγυα για την διεξαγωγή αγώνων ακόμη πιο υψηλού επιπέδου και να αποκτήσουν διεθνή εμβέλεια στο μέλλον.

Συμμετοχή και στους τρεις αγώνες υπήρξε από πέντε μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας, με τη μεγαλύτερη μάλιστα διάκριση για το σύλλογο στον μεγάλο αγώνα των 52 χιλ., που έγινε το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου, τη 3η θέση στη γενική κατάταξη του Βασίλη Μίχου με χρόνο 5:34:37", και στον αγώνα των 25χιλ. την 10η θέση του Χρήστου Βασιλείου με χρόνο 2:58:05".

Την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου στον αγώνα υγείας Fun Run 6 χιλ. μεγάλη επιτυχία για το Χρήστο Βασιλείου που έδωσε δεύτερο αγώνα σε δύο ημέρες και κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 0:31:31", ενώ τη 3η θέση στη γενική κατάταξη κατέλαβε το νεοαποκτηθέν μέλος του ΣΔΥΜ Χρήστος-Πάρης Ηλιάδης με χρόνο 0:35:07".

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν στον ίδιο αγώνα και σε 90 τερματίσαντες αθλητές, οι αδερφοί Κοζομπόλης Γεώργιος και Κοζομπόλης Παναγιώτης κατέλαβαν την 5η και 7η θέση αντίστοιχα με χρόνους 0:38:13" και 0:39:00". Θυμίζουμε ότι τη 1η θέση στον ίδιο αγώνα κατέλαβε ο Μεσσήνιος αθλητής Νίκος Πονηρέας με χρόνο 0:27:54".