Πέμπτη, 29 Σεπτέμβριος 2016 16:58

Μετάλλια για Δούση και Καλυβιώτη στους Βαλκανικούς Αγώνες Στίβου Βετεράνων στη Σερβία

Πολύ μεγάλες επιτυχίες είχε η Μεσσηνία στους 26ους Βαλκανικούς Αγώνες Στίβου Βετεράνων που έγιναν στις 23-25 Σεπτεμβρίου στο Νόβισαντ της Σερβίας.

Ο 84χρονος Παναγιώτης Δούσης και ο 70χρονος Νίκος Καλυβιώτης είχαν εξαιρετική παρουσία και συνδύασαν τις σπουδαίες εμφανίσεις τους με την κατάκτηση μεταλλίων.

Ο Παναγιώτης Δούσης συνέχισε τις διακρίσεις σε διεθνείς αγώνες. Το ρολόι του χρόνου φαίνεται πως έχει σταματήσει για τον Μεσσήνιο αθλητή που κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια και παραμένει 19 χρόνια αήττητος σε Βαλκανικούς αγώνες σπάζοντας όλα τα ρεκόρ.

Ο Δούσης γιόρτασε τα γενέθλια του στις 23 του μήνα με ένα χρυσό μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα. Την επόμενη μέρα πήρε δύο χρυσά στον ημιμαραθώνιο και στα 400 μέτρα.

Ο Καλυβιώτης αγωνίστηκε για τρίτη φορά στην κατηγορία 70-74 ετών στον ημιμαραθώνιο δρόμο. Μετά από μεγάλο συναγωνισμό κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Να σημειωθεί ότι ο ημιμαραθώνιος έγινες δίπλα στον Δούναβη σε μια καταπληκτική διαδρομή με διάδρομο με ταρτάν.