Τετάρτη, 12 Οκτώβριος 2016 16:12

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Τέσσερις αθλητές του έτρεξαν στο "4ο Run Greece Πάτρας"

Για 4η συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε στη Πάτρα την Κυριακή το Run Greece 2016, με διοργανωτές τον ΣΕΓΑΣ, σε συνεργασία με τον Δήμο Πατρέων και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος.

Χιλιάδες κόσμου και φέτος έδωσαν βροντερό παρόν και ξεχύθηκαν στους δρόμους της Πάτρας τρέχοντας για καλό σκοπό, αναδεικνύοντας εκτός των άλλων την αξία του ερασιτεχνικού μαζικού αθλητισμού, με όπλο τους την αγάπη, την ψυχή, την προσφορά και την αλληλεγγύη για τον συνάνθρωπο, καθώς τα χρήματα και τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν θα δοθούν για την ενίσχυση των κοινωνικών δράσεων του Δήμου Πατρέων.

Πραγματοποιήθηκαν αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων και ένας μικρότερος αγώνας για παιδιά δημοτικών σχολείων και η εκκίνηση και ο τερματισμός δόθηκε από τη πλατεία Αγίου Γεωργίου.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας συμμετείχε στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων με τέσσερις δρομείς οι οποίοι τερμάτισαν με επιτυχία. Αναλυτικά, συμμετείχαν η Παναγιώτα Ασημάκου που τερμάτισε 4η στη γενική κατάταξη και 3η στη κατηγορία της σε χρόνο 44:42", ο Γιώργος Πετρουλάκης με χρόνο 47:20', ο Γιώργος Ξιάρχος με χρόνο 0:49:32" και η Βάϊα Παντίδου με χρόνο 1:10:56'.

Πρώτος στα 10χλμ των Ανδρών τερμάτισε ο Βαγγέλης Μαλιόγλου με 32:39', 2ος ο Σπύρος Ιατρόπουλος με 34:02' και 3ος ο Κώστας Κοκολάς με 34:06'. Την πρωτιά στις γυναίκες κατέκτησε η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη, που διένυσε τα 10χλμ σε 40:54' και ακολούθησαν οι Μαρία Βανδουλάκη 2η με χρόνο 42:05' και η Βιβή Βαγενά 3η με χρόνο 43:03'.

Πρώτος στα 5χλμ ήταν ο Denis Gjura με 16.19, στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Δημήτρης Μόσκος με 16.21 και τρίτος ο Χαρίτος Χαριτονίδης με 16.31. Στα ίδια χιλιόμετρα πρώτη ήταν η Μυρτώ Κοκαλιάλη με 19.56 και ακολούθησαν η Κατερίνα Δαγρέ με 20:35 και η Νικολία Καρανάσσου με 20:54'.

Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τα μέλη του για τη συμμετοχή τους στον αγώνα.