Σάββατο, 25 Μάρτιος 2017 17:30

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Εφτά δρομείς του έτρεξαν στη Μάνη

Δυναμικό παρών έδωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας στον αγώνα υπεραπόστασης 80 χιλιομέτρων με ονομασία 1η Γύρα Μάνης που έγινε το περασμένο Σάββατο.

Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο εορτασμού της 17ης Μαρτίου – ημέρας που ανακηρύχθηκε η Επανάσταση του 1821 και είχε ως εκκίνηση και τερματισμό την Αερόπολη και συγκεκριμένα την Κεντρική Πλατεία Αρεόπολης μπροστά από το άγαλμα του Ιστορικού άρχοντα της Μάνης – του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη.

Σχεδιάστηκε και έγινε σε ασφάλτινο δρόμο και έκανε έναν πλήρη γύρο της Μέσα Μάνης, περνώντας διαδοχικά από αρκετά χωριά και οικισμούς, με χρονικό όριο τις 12 ώρες, και πήραν μέρος όλοι όσοι είχαν κάνει Μαραθώνιο ή οποιοδήποτε αγώνα υπεραπόστασης τον τελευταίο χρόνο!

Στις 09.00 του Σαββάτου, 117 υπεραθλητές (μεταξύ των οποίων και 11 γυναίκες) ξεκίνησαν τη δύσκολη πορεία τους, για να τερματίσουν τελικά οι 112.

Νέα πρωτιά για τον Βασίλη Μίχο

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας ήταν παρών και μάλιστα με επτά αθλητές του. Η επιτυχία τεράστια, αφού για άλλη μια φορά ο Βασίλης Μίχος τερμάτισε πρώτος τον αγώνα με πολύ καλό χρόνο τις 7:02:34. Την 5η θέση κατέλαβε ο Στέφανος Σερεμέτης με χρόνο 7:54:01, ενώ επιτυχώς τερμάτισαν και τα υπόλοιπα μέλη του συλλόγου και συγκεκριμένα οι Γιώργος Δούβας (8:48:59), Βασιλική Βαϊνά (10:22:57), Λεωνίδας Παπαδόπουλος (10:28:37), Βασίλης Κουμανάκος (10:36:08) και Στέλιος Ξυπόλιτος (11:17:42).

Τον αγώνα διοργάνωσε ο ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής και ο Εκδοτικός Οίκος η "Αδούλωτη Μάνη".