Σάββατο, 10 Ιούνιος 2017 12:50

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ - ΕΥΚΛΗΣ: Μετάλλια για Μυστριώτη και Ποντίκη στην Νεμέα

Με δύο μετάλλια επέστρεψε η αποστολή του ποδηλατικού τμήματος του Ευκλή Καλαμάτας από την Νεμέα όπου την περασμένη Κυριακή πραγματοποιήθηκε ο ''9ος Ποδηλατικός Γύρος Νεμέας 2017".

Οι παλαίμαχοι καλαματιανοί ποδηλάτες της κατηγορίας μάστερ είχαν εξαιρετική επίδοση. Συγκεκριμένα οι Χρήστος Ποντίκης (κατ. Γ1) και Βασίλειος Μυστριώτης (κατ. Δ') τερμάτισαν δεύτεροι στις κατηγορίες τους και ανέβηκαν στο βάθρο, ενώ ο Αθανάσιος Παπαγεωργίου (κατ. Α') κατέλαβε την 10η θέση και ο υπεύθυνος του ποδηλατικού τμήματος του Ευκλή Παναγιώτης Βεργετόπουλος (κατ. Β2) την 12η θέση.

Τον αγώνα διοργανώνουν κάθε χρόνο η Π.Ε.Π.Α. (Ποδηλατική Ένωση Παλαίμαχων Αθλητών) και ο Δήμος Νεμέας.

Οι αθλητές συμμετείχαν στο αγώνισμα της αντοχής των 72 χλμ., όπου έλαβαν εκκίνηση 274 αθλητές και τερμάτισαν εντός χρόνου οι 232

Τρεις αθλητές στη Λέσβο

Σήμερα και αύριο οι ποδηλάτες του Ευκλή Καλαμάτας Μυστριώτης, Ποντίκης και Παπαγεωργίου, θα τρέξουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου στην κατηγορία Μάστερ Ανδρών στην Λέσβο, στα αγωνίσματα της ατομικής χρονομέτρησης 17 χλμ. και αντοχής 104 χλμ.