Τετάρτη, 28 Ιουνίου 2017 15:21

ΣΤΙΒΟΣ: Χάλκινο στο πανελλήνιο ο Μέτα του Μεσσηνιακού

Πετυχημένη παρουσία είχε το τμήμα στίβου του Μεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων- κορασίδων που πραγματοποιήθηκε στις 24 και 25 Ιουνίου στα Τρίκαλα.

Ένα χάλκινο μετάλλιο, μια 4η θέση, ατομικά ρεκόρ και ορισμένα καλά πλασαρίσματα είναι ο απολογισμός του Καλαματιανού συλλόγου ο οποίος εκπροσωπήθηκε με έξι αθλητές και τέσσερις αθλήτριες, σε μια διοργάνωση που φιλοξένησε εκατοντάδες συμμετέχοντες.

Στο ιδιαίτερο δύσκολο αγώνισμα των 400 μέτρων με εμπόδια ο Χρήστος Μέτα στέφθηκε 3ος πανελληνιονίκης επιτυγχάνοντας παράλληλα ατομικό ρεκόρ. Ο αθλητής της Ελένης Χαντζή πραγματοποίησε χρόνο 55’’.78 και συνέχισε την παράδοση που έχει ο Μεσσηνιακός επί σειρά ετών, με αξιόλογες διακρίσεις στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

4η θέση η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 των “πρασίνων”

Σημαντική ήταν και η επιτυχία της ομάδας σκυταλοδρομίας παίδων 4x100. Με σύνθεση που εμφανίστηκε σε διοργάνωση για πρώτη φορά, οι Αλέξανδρος Σταματέλος, Παναγιώτης Πανταζής, Αλέξανδρος Νικολόπουλος και Γιώργος Κούσκουλας έκαναν μια εντυπωσιακή κούρσα και κατέκτησαν την 4η θέση επιτυγχάνοντας χρόνο 43’’.80. Στα ατομικά τους αγωνίσματα, ο Κούσκουλας κατέκτησε την 12η θέση στον τελικό των 200 μέτρων (23’’.25), ενώ οι Νικολόπουλος, Σταματέλος και Πανταζής, παρότι έκαναν όλοι τους ατομικό ρεκόρ, δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό των 100 μέτρων (21ος με 11’’50, 27ος με 11’’57 και 30ος με 11’’60 στην προκριματική φάση αντίστοιχα). Στον ακοντισμό ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης κατετάγη 17ος στον προκριματικό γύρο (45,87μ.) και δεν κατάφερε να συνεχίσει στην τελική φάση του αγωνίσματος.

Στις κορασίδες η ομάδα σκυταλοδρομίας 4x100 (Αλεξανδροπούλου Κωνσταντίνα, Τενέντε Ελισάβετ, Χανδρινού Μαριδήμη, Τασιοπούλου Μαρία) κατέκτησε την 10η θέση με επίδοση 51’’.36. Στα ατομικά τους αγωνίσματα οι αθλήτριες του τμήματος δεν προκρίθηκαν στον τελικό των αγωνισμάτων τους. Συγκεκριμένα η Τασιοπούλου με επίδοση 12’’.95 κατετάγη 31η στον προκριματικό γύρο. Η Αλεξανδροπούλου 18η (16’’.25) στα 100 μέτρα με εμπόδια, ενώ η Χανδρινού με άλμα 5,21 μέτρα ήταν 21η στο μήκος.

Ο απολογισμός της ομάδας κρίνεται θετικός καθώς η πλειοψηφία των συμμετεχόντων είναι μικροί σε ηλικία και θα συμμετέχουν και την επόμενη περίοδο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων. Την αποστολή του Μεσσηνιακού συνόδευσαν στα Τρίκαλα οι προπονητές Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Ελένη Χαντζή και Γιάννης Καλυβιώτης.