Πέμπτη, 06 Ιουλίου 2017 17:06

ΣΤΙΒΟΣ: Χρυσά μετάλλια Δούσης και Μπέκος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα βετεράνων

Οι επιτυχίες στα πρωταθλήματα βετεράνων στίβου έχουν γίνει… ρουτίνα για τους δύο κορυφαίους Μεσσηνίους αθλητές Παναγιώτη Δούση και Αναστάσιο Μπέκο.

Αυτή τη φορά συμμετείχαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα βετεράνων αθλητών στίβου που έγινε το Σαββατοκύριακο στη Λάρισα. Οι Μεσσήνιοι αθλητές νίκησαν και τον καύσωνα κατακτώντας πρωτιές στην κατηγορία τους.

Ο Δούσης ξεκίνησε από τα 3.000 μέτρα όπου κατέρριψε το δικό του Βαλκανικό ρεκόρ στην κατηγορία 80-84 ετών κερδίζοντας φυσικά την πρώτη θέση.

Στην συνέχεια αγωνίστηκε στα 5.00 χιλιόμετρα όπου πήρε επίσης την πρώτη θέση, παραμένοντας πρωταθλητής Ελλάδας για 20 χρόνια!

Ο Δούσης στα 84 χρόνια του συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να προσθέτει διακρίσεις στο ενεργητικό του!

Ο Αναστάσιος Μπέκος συμμετείχε στα 100 και 200 μέτρα. Ο ταχύτερος βετεράνος των Βαλκανίων κέρδισε και τα δύο χρυσά μετάλλια και παραμένει πρωταθλητής Ελλάδας για 10 χρόνια κερδίζοντας παράλληλα το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που τον παρακολούθησε να τερματίζει πρώτος με πολύ μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους αθλητές.