Τετάρτη, 19 Ιουλίου 2017 14:09

Εντυπωσιακός Μεσσηνιακός στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Μεσσηνιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (το τελευταίο για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο) στίβου παμπαίδων - παγκορασίδων Α' που έγινε το Σαββατοκύριακο στην Χαλκίδα.

Αυτή τη φορά ήταν η μικρότερη, ηλικιακά, αγωνιστική ομάδα του Μεσσηνιακού, η οποία εκπροσωπήθηκε από 14 αθλητές και αθλήτριες. Όλοι τους ήταν εξαιρετικοί και με τις επιδόσεις και την αγωνιστικότητα τους έδωσαν υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη αγωνιστική παρουσία τα επόμενα έτη.

Το τμήμα στίβου του Μεσσηνιακού κατέκτησε δύο μετάλλια, δύο πέμπτες θέσεις και αρκετά καλά πλασαρίσματα στους τελικούς των αγωνισμάτων. Αναλυτικά, η Μαριδήμη Χανδρινού κατέκτησε την 2η θέση στο άλμα σε μήκος παγκορασίδων κάνοντας ατομικό ρεκόρ (5,57μ.), ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των Παμπαίδων ο Νίκος Ζαχαρέας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Τόσο ο Ζαχαρέας, όσο και ο συναθλητής του στο μήκος Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση επιτυγχάνοντας κι αυτοί με την σειρά τους μεγάλες ατομικές επιδόσεις (6,19μ. και 6,09μ. αντίστοιχα).

Επιπλέον, ο Ζαχαρέας συμμετείχε και στον τελικό των 100 μέτρων με εμπόδια, καταρρίπτοντας το ατομικό του ρεκόρ (14’’.86) και κατακτώντας την πέμπτη θέση. Άξιο αναφοράς αποτελεί και η ομάδα σκυταλοδρομίας παγκορασίδων 4x80μ. η οποία αποτελείτο στα 3/4 από αθλήτριες μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας και πραγματοποίησε κι αυτή με την σειρά της αξιόλογη επίδοση.

Η αγωνιστική παρουσία όλων των αθλητών, οι επιδόσεις και οι θέσεις κατάταξης έχουν ως εξής:

Παμπαίδες

Δρόμος 80μ.: 23η θέση (προκριματικός) ο Διονύσης Τσώνης με 10.’’37.

Δρόμος 600μ.: 18η θέση ο Γιώργος Αντωνόπουλος με 1’.33’’.83.

Δρόμος 1000μ.: 8η θέση Αλέξανδρος Ζαχαριάς με 2’.48’’.81.

Δρόμος 100μ. με εμπόδια: 5η θέση ο Νίκος Ζαχαρέας με 14’’.86.

Άλμα σε μήκος: 3η θέση ο Νίκος Ζαχαρέας με 6,19μ., 5η θέση ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος με 6,09μ.

Άλμα σε ύψος: 10η θέση ο Βασίλης Κόντος με 1,60μ.

Παγκορασίδες

Δρόμος 80μ.: 20η θέση (προκριματικός) η Ελισάβετ Τενέντε με 10’’.80.

Δρόμος 150μ.: 16η θέση (προκριματικός) η Αθανασία Κομπότη με 20’’.27.

Δρόμος 300μ. με εμπόδια: 24η θέση (προκριματικός) η Μαρία Μπαχράμη με 54’’.68.

Άλμα σε μήκος: 2η θέση η Μαριδήμη Χανδρινού με 5,57μ.

Σκυταλοδρομία 4x80μ.: 13η θέση, Μεσσηνιακός (Ελισάβετ Τενέντε, Χριστιανά Πλατανίτη, Ηλιάνα Τασιοπούλου, Μαριλένα Φερράι) με 41’’.27.

Πένταθλο: 16η θέση η Νίκη Σουλειμέζη με 2.670 βαθμούς.

Την αποστολή του Μεσσηνιακού στην Χαλκίδα συνόδευσαν οι προπονητές Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Ελένη Χαντζή, Γιάννης Καλυβιώτης και Θεόδωρος Χάντζος.