Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2017 12:39

Μεγάλη συμμετοχή στον 2ο Ημιμαραθώνιο Καλαμάτας

Με σύμμαχο τον καλό καιρό πολύ δρομείς κάθε ηλικίας συμμετείχαν χθες το πρωί στον ημιμαραθώνιο δρόμο Καλαμάτας, απολαμβάνοντας μία ευχάριστη διαδρομή 21 χιλιομέτρων.

Ο αριθμός των ερασιτεχνών αθλητών που έτρεξαν ξεπέρασε τους 400, με τους 250 να τρέχουν στον ημιμαραθώνιο, ενώ πάνω από 150 δρομείς έτρεξαν στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων. Διοργανωτής του πετυχημένου αγώνα ήταν ο Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου Καλαμάτας, με τον πρόεδρο του Νίκο Μπασακίδη να σημειώνει πως στόχος είναι να γίνει θεσμός, τονώνοντας τον αθλητικό τουρισμό και αναδεικνύοντας όλο το παραλιακό μέτωπο της πόλης.

Η αφετηρία του αγώνα ήταν η προκυμαία με τους δρομείς να πηγαίνουν μέχρι το ξενοδοχείο "Elite", να κάνουν αναστροφή πηγαίνοντας στην πίστα καρτ στη Δυτική Παραλία και να επιστρέφουν στην προκυμαία του λιμανιού. Ο δρόμος των 5 χλμ. είχε την ίδια αφετηρία, οι δρομείς πήγαιναν μέχρι το "Elite" και επέστρεφαν στην προκυμαία.

Στον χθεσινό αγώνα σημασία είχε η συμμετοχή, με όλους όσους τερμάτισαν να παίρνουν μετάλλιο.

Νικητής στον ημιμαραθώνιο στους άνδρες ήταν ο Νίκος Σκουτάρης από την Αθήνα (Ζωγράφου) με χρόνο 1 ώρα 17 λεπτά και 35 δεύτερα, ενώ στις γυναίκες πρώτευσε η Μάτα Κλησάρη από τον ΣΔΥ Αργολίδας, ενώ τρίτη ήταν η καλαματιανή Γεωργία Πουλοπούλου.

Στον αγώνα των 5 χλμ πρώτος τερμάτισε στους άνδρες ο Εμιλιάνο Κανό και στις γυναίκες η Ελένη Θεοδωρακοπούλου.

Δυναμική παρουσία είχε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας, ενώ πολλοί ήταν οι δρομείς από τη γειτονική Λακωνία. Ακόμη υπήρχαν δρομείς από όλες σχεδόν τις πόλεις της Πελοποννήσου, αλλά και από την Αθήνα.

Στις απονομές, που έγιναν στο χώρο του λιμανιού, έδωσε το "παρών" ο δήμαρχος Καλαμάτας Παναγιώτης Νίκας ο οποίος αρχικά βράβευσε δύο ανθρώπους που έχουν ξεχωριστή θέση στο δρομικό κίνημα... Τον Γιώργο Σπυρόπουλο για την πολύχρονη ενασχόληση του με τους αγώνες δρόμου και τον Βαγγέλη Μπάκα για την συνδρομή του στην επιτυχή έκβαση του χθεσινού αγώνα.