Δευτέρα, 06 Νοέμβριος 2017 12:53

Μια πρώτη και μια δεύτερη θέση για Λαζαρίδη στο “2ο Ancient Messene Open”

Με τον τελικό στο μονό των ανδρών ολοκληρώθηκε χθες το “2ο Ancient Messene Open” στα πέντε γήπεδα “Buca Beach Resort” στην Ανάληψη Μεσσήνης.

Ο Στέφανος Διαμαντής νίκησε με 2-0 σετ (6-1, 6-0) το Μεσσήνιο πρωταθλητή του τένις με αμαξίδιο Γιώργο Λαζαρίδη και κατέκτησε την πρώτη θέση. Οι δυο τους πάντως κατέκτησαν το Σάββατο την πρώτη θέση στο διπλό των ανδρών, νικώντας στο τάι μπρέικ τους Τ. Tenhunen (Φινλανδία), Ν. Vanlerberghe (Γαλλία) 6-7 (3), 7-5, 10-7. Στις γυναίκες την πρώτη θέση στο μονό πήρε η B. Un (Τουρκία) νικώντας την E. Bulgurcu (Τουρκία) 6-3 / 6-0 και στο διπλό οι E. Bulgurcu (Τουρκία) / Z. Chavdarova (Βουλγαρία) κόντρα στις F. Kidil (Τουρκία) / B. Un (Τουρκία) με 2-0 σετ (7-5, 6-3). Οι παραπάνω τελικοί έγιναν το Σάββατο, με εξαίρεση, όπως προαναφέραμε, τη μονομαχία του Διαμαντή και του Λαζαρίδη. Οι αγώνες ξεκίνησαν την Πέμπτη και συμμετείχαν συνολικά 35 αθλητές και αθλήτριες από 13 χώρες. Ηταν η 2η συνεχόμενη χρονιά που η Μεσσηνία φιλοξένησε το διεθνές τουρνουά τένις με αμαξίδιο και στόχος είναι να γίνει θεσμός. Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος οι συμμετοχές ήταν περισσότερες, άπαντες έμειναν ικανοποιημένοι, ενώ ορισμένοι αθλητές θα μείνουν και άλλες μέρες στη Μεσσηνία. Η διοργάνωση έγινε και φέτος με πρωτοβουλία του Μεσσήνιου πρωταθλητή Γιώργου Λαζαρίδη, ο οποίος αποτελεί τον εμπνευστή και πρωτεργάτη του τουρνουά.