Τρίτη, 12 Δεκέμβριος 2017 17:07

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Με 68 αθλητές συμμετείχε ο ΝΟΚ στην ημερίδα της Τρίπολης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Με 68 αθλητές συμμετείχε ο ΝΟΚ στην ημερίδα της Τρίπολης

Με πολυπληθή αποστολή αποτελούμενη από 68 κολυμβητές και κολυμβήτριες των αγωνιστικών και προαγωνιστικών τμημάτων συμμετείχε το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στην 1η Χειμερινή Ημερίδα Αγωνιστικών και Προαγωνιστικών Κατηγοριών που έγινε στις 25/11 στο κλειστό κολυμβητήριο της Τρίπολης.

Αν και έχουμε διανύσει έντεκα εβδομάδες από την έναρξη της σεζόν και είναι αρκετά νωρίς για συμπεράσματα, οι προπονητές των παιδιών της αγωνιστικής και προαγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς, Τάκης Λαγοπάτης και Βούλα Μπασακίδου έμειναν ικανοποιημένοι τόσο από την προσπάθεια όσο και από τις επιδόσεις των παιδιών και όλα δείχνουν να βαδίζουν σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχουν κάνει οι προπονητές της ομάδας.

Η χρονιά που ξεκίνησε είναι για τον πρώτο προπονητή της ομάδος Στάθη Μπακολιά κομβικής σημασίας, αφού ο αριθμός των παιδιών των αγωνιστικών και προαγωνιστικών κατηγοριών έχει αυξηθεί κατακόρυφα, αποτέλεσμα της συστηματικής και οργανωμένης δουλειάς που γίνεται στο Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας σε όλα τα επίπεδα από τα τμήματα των αρχαρίων έως και τα αγωνιστικά. Από την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο βλέποντας την μεγάλη αύξηση των κολυμβητών-τριών που θα ενσωματώνονταν στην ομάδα κατά την νέα αγωνιστική περίοδο όλες οι προσπάθειες επικεντρώθηκαν στο να αξιοποιηθεί το κολυμβητικό δυναμικό του συλλόγου και μέχρι στιγμής όλα δείχνουν ότι οι επιλογές που έγιναν βοηθούν το τμήμα στο μέγιστο βαθμό.

Τόσο στην αγωνιστική ομάδα που αριθμεί 34 κολυμβητές με την προσθήκη του Παναγιώτη Λαγοπάτη, αλλά και ο επανασχεδιασμός στην λειτουργία της προαγωνιστικής ομάδος, όπου ο Τάκης Λαγοπάτης σε συνεργασία με την Βούλα Μπασακίδου, η οποία στο παρελθόν έχει προσφέρει τις υπηρεσίες της στο Ναυτικό Όμιλο Καλαμάτας και διαθέτει μεγάλη εμπειρία, θα βοηθήσουν στην πιο ορθή καθοδήγηση των παιδιών στις κρίσιμες προαγωνιστικές ηλικίες, θέτοντας τις σωστές βάσεις για την παραπέρα κολυμβητική τους ανάπτυξη. Aλλωστε ο αριθμός ρεκόρ των 60 παιδιών της προαγωνιστικής ομάδος, ο οποίος μέχρι την άνοιξη θα έχει αυξηθεί, δημιουργούν νέες ανάγκες στην στελέχωση της προπονητικής ομάδας ώστε να έχουμε τα αποτελέσματα που επιδιώκουμε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης Χειμερινής Ημερίδας 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν.2006)

Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 38’’43 4ος, 100ΕΛ 1’27’’20 8ος, 200ΕΛ 3’11’’16 2ος.

Μαρινόπουλος Νικόλαος 50ΕΛ 45’’73 6ος, 100ΕΛ 1’49’’87 10ος.

Πουλέτης Νικόλαος 50ΠΡ 52’’58 4ος, 100ΠΡ 1’56’’98 5ος, 200ΠΡ 4’06’’36 5ος.

Μακρής Γεώργιος 50ΠΡ 57’’94 9ος, 100ΠΡ 2’07’’80 5ος.

Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 36’’32 2η, 100ΕΛ 1’20’’40 3η, 100ΥΠ 1’33’’36 5η.

Χαντζάρα Μαρία-Ελένη 50ΕΛ 38’’03 5η, 100ΕΛ 1’28’’59 11η

Μενούνου Κων/να 50ΕΛ 43’’46 9η, 100ΠΡ 1’54’’16 10η.

Μενούνου Μαρία 100ΕΛ 1’30’’26 13η, 50ΠΡ 49’’51 6η, 100ΠΡ 1’50’’85 9η.

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν.2007)

Μάλαμας Ευστάθιος-Σπυρίδων 50ΕΛ 36’’54 3ος, 200ΕΛ 2’51’’66 2ος, 50ΥΠ 44’’96 5ος

Κούρος Βασίλειος 50ΕΛ 39’’86 6ος, 50ΥΠ 45’’22 6ος.

Μιχαλόπουλος Αθανάσιος 50ΕΛ 41’’08 7ος, 100ΕΛ 1’35’’76 7ος, 200ΕΛ 3’11’’75 3ος

Μαντζουνέας Ευάγγελος 50ΕΛ 42’’68 8ος, 100ΕΛ 1’38’’42 8ος,50ΥΠ49’’13 9ος

Μπούσμπουρας Παναγιώτης 50ΕΛ 43’’14 10ος, 50ΥΠ 48’’53 7ος, 100ΥΠ 1’46’’70 3ος

Σγάντζος Ιωάννης 100ΕΛ 1’16’’54 1ος, 400ΕΛ 6’02’’12 1ος , 50ΠΕΤ 43’’81 2ος.

Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 2’54’’05 1η 50ΥΠ 40’’82 1η, 100ΥΠ 1’28’’37 1η.

Πολίτη Άννα 50ΥΠ 1’02’’90, 4η 50ΠΡ 1’18’’21 7η

Κιοσσέ Χριστίνα 50ΕΛ 45’’64 4η, 50ΠΡ 54’’42 4η, 100ΠΡ 1’59’’00 4η.

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ(γεν.2008)

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 100ΠΡ 1’49’’52 1ος

Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 46’’81 3ος

100ΥΠ 1’42’’87 1ος

Κούμανης Βασίλειος 100ΕΛ 1’42’’49 3ος

50ΠΡ 56’’17 2ος

Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 36’’14 1ος

200ΕΛ 2’57’’53 1ος

Μαρλαντής Χριστόφορος 50ΕΛ 41’’60 2ος

50ΥΠ 49’’52 5ος

Λυκοτραφίτης Δημοσθένης 50ΕΛ 46’’15 9ος

50ΥΠ 53’’75 8ος

Ντρίζα Έουκλιντ 50ΥΠ 56’’91 10ος

50ΠΡ 1’02’’95 4ος

Φραγκούλη Μαρία-Σοφία 50ΕΛ 36’’16 3η

200ΕΛ 3’06’’12 2η

Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 40’’99 4η

50ΥΠ 47’’12 4η

Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 41’’62 5η

50ΥΠ 46’’20 3η

Καρανικολού Εμμανουέλα 50ΕΛ 43’’78 7η

50ΥΠ 49’’85 5η

Μπαλαφούτη Βασιλική 50ΥΠ 55’’75 8η

50ΠΡ 1’05’’16 6η

Γκαϊδόγιαννη Λουίζα 50ΥΠ 1’00’’71 11η

50ΠΡ 1’01’’52 4η

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν.2009)

Κουρέας Βασίλειος 100ΕΛ 1’35’’69 2ος

50ΠΡ 57’’69 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος 100ΕΛ 1’40’’32 3ος

50ΠΡ 1’02’’69 5ος

Πουλέτης Παναγιώτης 50ΕΛ 44’’98 4ος

50ΥΠ 55’’05 7ος

Πατριαρχέας Δημήτριος 50ΕΛ 49’’95 7ος

50ΥΠ 53’’64 5ος

Σούλιος Βασίλειος 50ΥΠ 49’’24 1ος

50ΠΡ 56’’80 1ος

Αποστολάκης Χαράλαμπος 50ΥΠ 53’’58 4ος

50ΠΡ 1’01’’74 4ος

Πολίτης Σπυρίδων 50ΥΠ 53’’96 6ος

50ΠΡ 1’08’’16 9ος

Τσετσέκος Γεώργιος 50ΥΠ 56’’01 10ος

50ΠΡ 1’06’’22 7ος

Μενούνου Χριστιάνα 50ΕΛ 1’02’’20 10η

50ΥΠ 1’00’’27 8η

Μητροπούλου Ευαγγελία 100ΕΛ 1’37’’77 1η

50ΠΡ 1’06’’99 4η

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

 

Η κατάταξη είναι σε μορφή ανοικτής κατηγορίας (όπεν) και όχι ανά κατηγορία.

ΑΝΔΡΩΝ

Παπαμανωλόπουλος Αθανάσιος 50ΠΡ 32’’76 2ος

100ΠΡ 1’14’’49 1ος

200ΠΡ 2’46’’44 1ος

Αγγουράς Δημήτριος 50ΠΡ 33’’61 3ος

100ΠΡ 1’15’’99 2ος

200ΠΡ 2’48’’50 2ος

 

ΝΕΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ (γεν.2000-2001)

Τσάκαλης Βασίλειος 50ΕΛ 25’’42 1ος

50ΠΕΤ 27’’64 2ος

Χρονόπουλος Πάρις-Ιωήλ 50ΕΛ 29’’42 10ος

50ΠΕΤ 30’’18 9ος

100ΠΕΤ 1’13’’14 8ος

Λουκαρέα Σταυρούλα 50ΕΛ 28’’47 1η

50ΥΠ 32’’50 1η

100ΥΠ 1’08’’76 1η

200ΥΠ 2’28’’89 1η

Σκιαδοπούλου Ειρήνη 50ΕΛ 29’’36 2η

50ΠΡ 40’’44 4η

 

ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (γεν.2002-2003)

Αγγουράς Ιωάννης 50ΕΛ 27’’23 5ος

50ΠΕΤ 29’’23 6ος

100ΠΕΤ 1’03’’62 3ος

200ΠΕΤ 2’29’’42 3ος

Μητρόπουλος Αθανάσιος 50ΕΛ 27’’50 6ος

50ΠΡ 35’’60 6ος

Χάππας Παναγιώτης 200ΕΛ 2’18’’81 2ος

50ΠΡ 35’’78 7ος

100ΠΡ 1’19’’50 3ος

200ΜΑ 2’31’’83 3ος

Τσάκαλης Γεώργιος 50ΠΕΤ 30’’96 11ος

50ΠΡ 32’’39 1ος

100ΠΡ 1’19’’75 4ος

200ΠΡ 2’56’’92 3ος

Λαπιώτη Βασιλική 50ΕΛ 30’’79 7η

50ΠΕΤ 31’’90 1η

100ΠΕΤ 1’09’’49 2η

200ΠΕΤ 2’52’’46 1η

Γκότση Παναγιώτα 50ΕΛ 39’’90 32η

100ΕΛ 1’26’’53 21η

50ΠΡ 56’’49 17η

Σκιαδοπούλου Όλγα 50ΥΠ 34’’41 4η

100ΠΕΤ 1’08’’29 1η

200ΜΑ 2’31’’02 1η

400ΜΑ 5’25’’06 1η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α (γεν. 2004)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης 200ΕΛ 2’16’’44 1ος

50ΠΕΤ 29’’18 5ος

100ΠΕΤ 1’08’’29 7ος

200ΜΑ 2’29’’81 1ος

Καντζιλιέρη Ευαγγελία 50ΕΛ 33’’28 14η

100ΕΛ 1’13’’52 6η

200ΕΛ 2’34’’48 2η

400ΕΛ 5’22’’71 1η

Οικονομοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 37’’13 26η

100ΕΛ 1’25’’70 20η

50ΥΠ 45’’07 15η

100ΥΠ 1’40’00 9η

Δημητρούλη Θεοδώρα 50ΕΛ 37’’69 27η

100ΕΛ 1’23’’69 19η

50ΠΡ 48’’04 15η

Γκότση Ευαγγελία 50ΕΛ 37’’70 28η

100ΕΛ 1’20’’31 15η

200ΕΛ 2’51’’13 5η

 

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β (γεν. 2005)

Μακρέας Βασίλειος 50ΕΛ 31’’95 16ος

50ΥΠ 36’’57 4ος

100ΥΠ 1’21’’68 3ος

200ΥΠ 2’45’’13 1ος

Πολίτης Δημήτριος 50ΕΛ 43’’99 32ος

50ΥΠ 56’’14 13ος

Χάππα Αναστασία 50ΕΛ 30’’38 4η

200ΕΛ 2’30’’57 1η

50ΠΕΤ 32’’54 2η

200ΜΑ 2’49’’84 2η

Λαπιώτη Αγάπη-Ελπίδα 50ΕΛ 33’’19 12η

200ΕΛ 2’35’’24 3η

400ΕΛ 5’24’’15 2η

50ΠΕΤ 34’’94 5η

Λιανού Ελένη 50ΕΛ 34’’63 18η

100ΕΛ 1’15’’99 9η

50ΠΕΤ 39’’54 9η

100ΠΕΤ 1’35’’72 4η

Μαρισέλ Ξάνθη 50ΕΛ 36’’34 24η

100ΕΛ 1’20’’26 14η

50ΥΠ 42’’90 13η

Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 36’’52 25η

50ΥΠ 38’’62 9η

100ΥΠ 1’26’’79 7η

200ΥΠ 3’03’’89 5η

Κλεφτόγιαννη Κλημεντία-Νεκταρία 50ΠΡ 46’’44 14η

100ΠΡ 1’37’’07 6η

200ΠΡ 3’28’’00 5η

 

Την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν οι προπονητές των παιδιών καθώς και η έφορος Τσάκωνα - Μητροπούλου Βάσω, ενώ μεγάλη ήταν και η προσέλευση των γονιών των αθλητών που στηρίζουν τις προσπάθειες των παιδιών και προσφέρουν την αμέριστη συμπαράστασή τους στις δράσεις του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας, έναν από τους ιστορικότερους συλλόγους πανελληνίως, που αποσκοπούν στην υγιή ανάπτυξη της νεολαίας μας, στην διάδοση της αθλητικής ιδέας και στην προβολή της πόλης της Καλαμάτας και του νομού μας γενικότερα.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ