Τετάρτη, 14 Φεβρουάριος 2018 13:46

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Μεγάλη συμμετοχή στον 5ο αγώνα Αρφαρα - Πήδημα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

Με οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία διοργανώθηκε την περασμένη Κυριακή από τον Ευκλή Καλαμάτας ο διασυλλογικός ποδηλατικός αγώνας ‘’5ος Γύρος Αρφαρά – Πήδημα’’, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Πρώτος νικητής της γενικής κατάταξης στα στα 100 χλμ. Ήταν ο Μιλτιάδης Γιαννούτσος του Π.Ο. Πατρών με χρόνο 2:39:23.

Βάθρο και πρωτιές είχαμε από τους Καλαματιανούς Ποντίκη (Μάστερ Γ’), Μυστριώτη (Μάστερ Δ’) του Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής και Δημητρακόπουλο (Μάστερ Β’) του Π.Τ.Σ. Πύργου.

Πριν τις βραβεύσεις έγινε και η κοπή πίτας του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας του Ευκλή όπου

για άλλη μια χρονιά εντυπωσίασαν τα χειροποίητα κύπελλα από ξύλο ελιάς του Γεωργίου Κότση.

Ο Ευκλής διοργάνωσε τον αγώνα με την έγκριση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.), σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αρφαρών ‘’Η Αναγέννηση’’ και με την στήριξη του Δήμου Καλαμάτας.

Συμμετείχαν πάνω από 140 αθλητές από όλη την Ελλάδα, παρά τον βροχερό καιρό και τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, όλα πήγαν καλά και δεν υπήρξαν πτώσεις και τραυματισμοί. Σημείο εκκίνησης και τερματισμού ήταν η πλατεία των Αρφαρών με διαδρομή δεξιόστροφη προς Πήδημα – Αριοχώρι - Άγιο Κωνσταντίνο - Αρφαρά.

Σπουδαία ονόματα της Ελληνικής ποδηλασίας έλαβαν μέρος στον αγώνα, όπως οι πρώην Πρωταθλητές Ελλάδος Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Γεώργιος Μπούγλας.

Τα ποδηλατικά Σωματεία που έλαβαν μέρος είναι: Π.Ο. Πατρών (35 συμμετοχές), Παναθηναϊκός Α.Ο. (13 συμμετοχές), Π. Τ. Σ. Πύργου (13 συμμετοχές), Π. Σ. Κρόνος Νίκαιας (10 συμμετοχές), Α.Ε.Κ. Τρίπολης, Π.Ε.Σ.Α. Αστέρας Ζωγράφου, Σπαρτιατικός Γ.Σ., Ζεύς Π.Ο., Π.Ο.Χ. Τάλως, Γ.Σ. Δύμης Αιγίου, Π.Ο. Καρδίτσας, Αίολος, Α.Σ. ΠΑΟΚ, Π.Ο. Καλαμάτας, Α.Π.Ο. Ακτίνα, Π.Ο. Κάστρου, Ποδηλατικός Τριαθλητικός Σύλλογος Πειραιά (Πόρτο Λεόνε), Ο.Φ.Ν. Ιωνίας, Α.Σ. Άλφα Κ. και Π.Σ. Μάνδρας (West Coast).

Με το τέλος του αγώνα και πριν τις βραβεύσεις η Α΄ Αντιπρόεδρος του Ευκλή Ελένη Οικονομοπούλου είχε φροντίσει, το τμήμα να κόψει την Πρωτοχρονιάτικη πίτα του, την οποία ευλόγησε ο πατέρα Μιχαήλ Μπούρας. Ο ποδηλάτης Μπαζάρογλου Ανδρέας του Π.Ο. Πατρών, ήταν ο τυχερός, που βρήκε το φλουρί.

Επίσης αναμνηστικό ξυλόγλυπτο δόθηκε στον Π.Ο. Πατρών για την πολυπληθέστερη ομάδα, καθώς και πριμ 50 ευρώ.

Ο Ευκλής διέθεσε το ποσό των 350 ευρώ, δώρο ως πριμ στους 3 πρώτους αθλητές των κατηγοριών.

Ο υπεύθυνος του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας Παναγιώτης Βεργετόπουλος και τα μέλη της διοίκησης του Ευκλής ευχαρίστησαν όλους όσους βοήθησαν για την πετυχημένη διεξαγωγή του αγώνα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΓΩΝΑΣ ΑΝΤΟΧΗΣ 60 χλμ.

Κατηγορία Παίδων 

1ος Κωνσταντίνου Φόιβος (Κρόνος Π.Σ.)

2ος Γιουργούλης Εμμανουήλ (Κρόνος Π.Σ.)

3ος Ντεγιάννης Ευάγγελος (Π.Ε.Σ.Α. Αστέρα).

Κατηγορία Όπεν Παίδες 

1ος Καράι Κώστας (Π.Τ.Σ. Πύργου)

2ος Χρονάς Άγγελος

3ος Βαρώτσος Ιωάννης (Π.Ο.Πατρών).

Κατηγορία Γυναικών 

1η Μπουλμπέτη Ευγενία (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2η Λεπενιώτη Κων/να (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

3η Αρκούδη-Βαφέα Αγγελική (Παναθηναϊκός Α.Ο.).

Κατηγορία Μάστερ Α΄ 

1ος Μπαζάρογλου Ανδρέας (Π.Ο. Πατρών)

2ος Νίνης Γεώργιος (Α.Σ. Άλφα)

3ος Σούλος Κων/νος (Κρόνος Π.Σ.).

Κατηγορία Μάστερ Β΄ 

1ος Δημητρακόπουλος Δημήτριος (Π.Τ.Σ. Πύργου)

2ος Μπακόπουλος Πέτρος (Π.Ο. Πατρών)

3ος Σερέτης-Αθανασόπουλος Κων/νος (Π.Ο. Πατρών).

Κατηγορία Μάστερ Γ΄ 

1ος Ποντίκης Χρήστος (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής)

2ος Μητρούλιας Παναγιώτης (Π.Ο. Πατρών)

3ος Μορώνης Νικόλαος (Π.Ο. Πατρών)

Κατηγορία Μάστερ Δ΄ 

1ος Μυστριώτης Βασίλειος (Σ.Π.Ο.Κ. Ευκλής)

2ος Μπουκουβάλας Στέφανος (Σπαρτιατικός Γ.Σ.).

ΑΓΩΝΑΣ ΑΝΤΟΧΗΣ 100 χλμ.

Κατηγορία Εφήβων 

1ος Μούτσιος Μαρτίνος (Ζεύς Π.Ο.)

2ος Φραμπίτσης Δημήτριος ( Π.Ο. Πατρών

3ος Αναστασόπουλος Κων/νος (Σπαρτιατικός Γ.Σ.).

Κατηγορία Νέων Ανδρών 

1ος Γιαννούτσος Μιλτιάδης (Π.Ο. Πατρών)

2ος Ζέγλης Νικόλαος (Π.Ο. Κάστρο)

3ος Μπουτόπουλος Γεώργιος (Π.Ο. Πατρών).

Κατηγορία Νεανίδων:

1η Αναστασοπούλου Χριστίνα (Σπαρτιατικός Γ.Σ.).

Κατηγορία Ανδρών

1ος Κουρμέτης Αναστάσιος (Κρόνος Π.Σ.)

2ος Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (Π.Ο.Χ. Τάλως)

3ος Βλάχος Χρήστος (Π.Ε.Σ.Α. Αστέρα).

Κατηγορία Όπεν Ανδρών και Νέων 

1ος Κούβελας Κων/νος (Π.Τ.Σ. Πύργου)

2ος Κουλολιάς Γεώργιος (Π.Τ.Σ. Πύργου)

3ος Πετρακόπουλος Ιωάννης (Π.Τ.Σ. Πύργου).

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ