Τρίτη, 08 Μάιος 2018 16:04

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: 1η η Σταθοπούλου και 2ος ο Μαγουλιανίτης στο φεστιβάλ ρίψεων

Με δύο μετάλλια επέστρεψε από την Τρίπολη και το φεστιβάλ ρίψεων που έγινε το περασμένο Σάββατο ο Μεσσηνιακός.

Η Σταυριάννα Σταθοπούλου κατέκτησε την πρώτη θέση στον ακοντισμό στις παγκορασίδες και ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης τη δεύτερη θέση στον ακοντισμό στους παίδες. Ο καλαματιανός σύλλογος εκπροσωπήθηκε ακόμα από τον Χαράλαμπο Σουλεϊμέζη, που ήταν 8ος στον ακοντισμό στους παμπαίδες και την Δήμητρα Γιαννουλάκη, που ήταν 11η στην σφαιροβολία στις κορασίδες.

Το φεστιβάλ ρίψεων “Μανώλης Μανωλόπουλος” προσέλκυσε μερικά από τα κορυφαία ονόματα αθλητών ρίψεων. Στην διοργάνωση έγιναν μάλιστα ορισμένες εξαιρετικές επιδόσεις Ελλήνων πρωταθλητών, που έκαναν αίσθηση στον παγκόσμιο στερέωμα. Ο Μεσσηνιακός και σε αυτή τη διοργάνωση είχε αξιόλογη παρουσία, με τους αθλητές του να αποκομίζουν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

Να σημειωθεί ότι η παγκορασίδα Σταυριάννα Σταθοπούλου (γεν. 2004) αγωνίστηκε στην κατηγορία των κορασίδων (2001-2002) και κατέκτησε την 4η θέση. Παράλληλα ήταν η νικήτρια μεταξύ των παγκορασίδων με επίδοση 29,90μ., γεγονός που της έδωσε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης είχε επίδοση 52,42μ. στον ακοντισμό παίδων και κατέκτησε, όπως προαναφέραμε την 2η θέση.

Ο Χαράλαμπος Σουλειμέζης, που συμμετείχε στον ακοντισμό παμπαίδων και κατετάγη 8ος, είχε επίδοση 29,30μ.

Τέλος, η παγκορασίδα Δήμητρα Γιαννουλάκη πήρε την 11η θέση στην σφαιροβολία κορασίδων με επίδοση 8,85μ.

Την αποστολή του Μεσσηνιακού συνόδευσε στην Τρίπολη ο προπονητής των ρίψεων του τμήματος Γιάννης Καλυβιώτης.

Παρευρέθηκαν επίσης οι προπονητές και συνεργάτες Ελένη Χαντζή, Θεόδωρος Χάντζος και Γιάννης Σταυρόπουλος.

Το παρών έδωσε και το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Μεσσηνιακού και του ΣΕΓΑΣ Δημήτρης Πουλόπουλος.