Πέμπτη, 10 Μαϊος 2018 16:19

Εννέα μετάλλια στον Ωρωπό για τον Α.Σ. Τζούντο Καλαμάτας

Πάνω από 520 αθλητές και αθλήτριες απ’ όλη την Ελλάδα και 36 σύλλογοι συμμετείχαν στον 1ο τουρνουά τζούντο Ωρωπού, που έγινε στις 6 Μαΐου.

Στο εν λόγω τουρνουά έλαβε μέρος και ο Αθλητικός Σύλλογος Τζούντο Καλαμάτας και για μία ακόμα φορά κατάφερε να διακριθεί, μιας και

υπό τις οδηγίες του Παναγιώτη Μαρκάκη, προπονητή Judo - Ju Jitsu, κατέκτησε εννέα μετάλλια (4 χρυσά και 5 χάλκινα) και κατέλαβε την 6η θέση στη γενική κατάταξη. Συγκεκριμένα την πρώτη θέση πήραν οι: Σέργιος Θεοδωρακόπουλος, Στέφανος Μητσέας, Παναγιώτης Σπηλιώτης και Χάρης Σαχλάς.

Στο βάθρο ανέβηκαν ακόμα και οι Ιωάννα Παπουτσόγλου, Αθανασία Πουλοπούλου, Δημήτρης Σπηλιώτης, Διονύσης Παπαδόπουλος και Βασιλική Μαρκάκη, που πήραν την τρίτη θέση. Την τέταρτη θέση κατέλαβαν οι Γιάννης Σαχλάς, Τάσος Πουλόπουλος, Αγγελος Νικολόπουλος, Νίκος Καμπαναράκης και Γιώργος Ροβολής.

Ακόμα πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Τάσος Στρατηγάκης, Παναγοώτης Μπούρας, Κώστας- Μπούνας, Αλεξάνδρα Νταμάτη, Μιχαέλα Παπουτσόγλου, Γιώργος Χελάς και Βαγγέλης Χατζηγιαννόπουλος.

Να σημειωθεί ότι πολλοί αθλητές συμμετείχαν για πρώτη φορά σε αγώνες.