Τρίτη, 24 Ιούλιος 2018 13:19

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ - ΝΟΚ: Δύο μετάλλια η Σκιαδοπούλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

Με δύο χάλκινα μετάλλια και πιάνοντας το όριο για την προεθνική ομάδα επέστρεψε από τη Θεσσαλονίκη η Ολγα Σκιαδοπούλου.

Η αθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πήρε την τρίτη θέση τόσο στα 200 μέτρα μικτή ατομική, όσο και στα 50 μέτρα πεταλούδα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων – παίδων – κορασίδων που έγινε από τις 19 έως 22 Ιουλίου. Ο ΝΟΚ εκπροσωπήθηκε στην εν λόγω διοργάνωση με 7 συνολικά αθλητές και αθλήτριες, που έκαναν πολύ καλές εμφανίσεις. Συγκεκριμένα, εκτός από τη Σκιαδοπούλου που ανέβηκε δύο φορές στο βάθρο, συμμετείχαν οι Γιώργος Τσάκαλης, Βασίλης Τσάκαλης, Νάσος Μητρόπουλος, Γιάννης Αγγουράς, Βασιλική Λαπιώτη και Παναγιώτης Χάππας. Τα μετάλλια για τη Σκιαδοπούλου ήρθαν το Σάββατο και την Κυριακή. Το Σάββατο η κολυμβήτρια του ΝΟΚ πήρε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 200ΜΑ κορασίδων με επίδοση 2'23""97 συντρίβοντας το ατομικό της ρεκόρ που ήταν 2'25"20 σε μία κούρσα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα με την καλαματιανή αποστολή να ξεσπά σε έντονους πανηγυρισμούς για την μεγάλη επιτυχία της Όλγας. Η επίδοση της Σκιαδοπούλου αποτελεί επίσης όριο προεθνικής ομάδας. Την επόμενη μέρα η Σκιαδοπούλου βγήκε τρίτη και στα 50μ. πεταλούδα κορασίδων με χρόνο 28"75, παίρνοντας έτσι το δεύτερο μετάλλιο. Τα αποτελέσματα όλων των αθλητών στη διοργάνωση αναμένεται να ανακοινωθούν επίσημα από το ΝΟΚ τις επόμενες μέρες.