Παρασκευή, 14 Δεκέμβριος 2018 15:48

A.Σ. ΤΖΟΥΝΤΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: 13 μετάλλια σε διεθνές τουρνουά στην Αθήνα!

Με 13 μετάλλια επέστρεψε από την Αθήνα ο Αθλητικός Σύλλογος Τζούντο Καλαμάτας.

Ο καλαματιανός σύλλογος είχε εξαιρετική παρουσία στο διεθνές τουρνουά τζούντο που διοργάνωσε ο ’Μιθριδάτης Αχαρνών’’ στις 9 Δεκεμβρίου στην Αθήνα. Στους αγώνες έλαβαν μέρος πάνω από 400 αθλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, με τον Α.Σ. Τζούντο Καλαμάτας να συμμετέχει με 21 αθλητές, που κατέκτησαν όπως προαναφέραμε 13 μετάλλια. Χρυσό πήραν οι Τάσος Πουλόπουλος, Παναγιώτης Σπηλιώτης, Δημήτρης Σπηλιώτης, ασημένιο οι Γιώργος Ροβολής, Παναγιώτης Μπούρας, Γιάννης Σαχλάς, Μπεσίκι Μαμουλάντζε και χάλκινο οι Βασιλική Μαρκάκη, Αγγελική Κούρτη, Σέργιος Θεοδωρακόπουλος, Γιώργος Καραϊσκος, Αγγελος Νικολακόπουλος και Νάσος Αθανασάκης. Την τέταρτη θέση κατέλαβαν οι Αθανασία Πουλοπούλου, Νίκος Καμπαναράκης, Σταύρος Πατικόπουλος και Τάσος Στρατηγάκης. Την πέμπτη θέση πήραν οι Διονύσης Παπαδόπουλος, Αλεξάνδρα Νταμάτη, Γιώργος Ασημακόπουλος και Γιώργος Χελάς. Ο προπονητής του συλλόγου Παναγιώτης Μαρκάκης μιλώντας για τους παραπάνω αγώνες δεν έκρυψε την ικανοποίησή του λέγοντας: “Όλα τα παιδιά έκαναν πολύ καλή εμφάνιση στους αγώνες και αυτό είναι το πιο σημαντικό για τους αθλητές. Πέντε από τους αθλητές μας αγωνιζόντουσαν για πρώτη φορά , όμως έπαιξαν πάρα πολύ καλά με πείσμα και αφοσίωσή και κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο . Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά για την συμμετοχή τους ,αλλά και τους γονείς που είναι πάντα κοντά μας”.