Πέμπτη, 14 Μάρτιος 2019 16:29

Επιτυχίες για το ΝΟΚ σε αγώνες κολύμβησης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των τμημάτων κολύμβησης του ομίλου εν όψει του Χειμερινού Κύκλου με τους κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας να πετυχαίνουν σημαντικές διακρίσεις.

Η προαγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Περιφερειακούς Αγώνες Πελοποννήσου και Νοτίων Ιονίων Νήσων, ενώ η αγωνιστική ομάδα συμμετείχε στους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Νοτίου Ελλάδος και στους Πανελλήνιους Αγώνες Ανδρών – Γυναικών. Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας στους Χειμερινούς Αγώνες Προαγωνιστικών Κατηγοριών, που έγινε στο κλειστό κολυμβητήριο της Πάτρας στις 9/2.

Ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε συνολικά με 33 κολυμβητές -τριες κατακτώντας συνολικά 55 μετάλλια (20 χρυσά – 21 αργυρά – 14 χάλκινα), πετυχαίνοντας εξαιρετικές επιδόσεις και νέα ατομικά ρεκόρ σε πολλά από τα αγωνίσματα που συμμετείχαν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Προαγωνιστικές κατηγορίες

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (γεν. 2007)

Κούρος Βασίλειος 50ΥΠ 36’’13 1ος

100ΥΠ 1’10’’10 1ος

200ΥΠ 2’48’’99 1ος

Σγάντζος Ιωάννης 200ΕΛ 2’33’’00 1ος

50ΠΕΤ 35’’54 1ος

100ΠΕΤ 1’29’’10 2ος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος 50ΕΛ 31’’62 1ος

100ΕΛ 1’12’’13 2ος

200ΕΛ 2’39’’07 4ος

Μιχαλόπουλος Αθανάσιος 50ΕΛ 36’’51 8ος

100ΕΛ 1’21’’47 8ος

400ΕΛ 6’20’’54 6ος

Μάλαμας Ευστάθιος 100ΕΛ 1’16’’54 6ος

400ΕΛ 5’50’’53 4ος

800ΕΛ 12’08’’83 2ος

Τσιχριτζής Παντελής 50ΠΡ 47’’45 6ος

100ΠΡ 1’41’’87 5ος

200ΠΡ 3’32’’72 5ος

Σγάντζος Ιωάννης 4Χ100ΕΛ 4’46’’02 1οι

Μάλαμας Ευστάθιος

Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος

Κούρος Βασίλειος

Κούρος Βασίλειος 4Χ100ΜΟ 5’37’’82 2οι

Τσιχριτζής Παντελής

Σγάντζος Ιωάννης

Κορομπόκης Βασίλειος - Μάριος

Τζώρτζη - Πάλλη Ιωάννα 200ΕΛ 3’02’’17 4η

400ΕΛ 6’23’’37 5η

50ΠΕΤ 48’’48 5η

Σουλεϊμέζη Φωτεινή 100ΕΛ 1’33’’45 8η

50ΥΠ 50’’90 3η

100ΥΠ 1’51’’32 8η

Σωτηροπούλου Ελένη 50ΕΛ 40’’22 9η

100ΕΛ 1’26’’56 6η

100ΥΠ 1’47’’06 7η

Μαρούλη Βαλεσία 100ΥΠ 1’23’’12 3η

200ΥΠ 2’56’’41 2η

50ΠΕΤ 38’’75 4η

Μαρούλη Βαλεσία 4Χ100ΕΛ 5’51’’78 3ες

Σωτηροπούλου Ελένη

Σουλεϊμέζη Φωτεινή

Τζώρτζη-Πάλλη Ιωάννα

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης 200ΕΛ 2’41’’59 3ος

400ΕΛ 5’35’’78 2ος

50ΥΠ 41’’66 1ος

Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 43’’45 6ος

100ΥΠ 1’32’’14 1ος

200ΥΠ 3’18’’88 1ος

Κούμανης Βασίλειος 50ΥΠ 51’’42 10ος

50ΠΡ 56’’17 7ος

100ΠΡ 1’55’’10 5ος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 50ΠΡ 47’’03 2ος

100ΠΡ 1’41’’69 2ος

200ΠΡ 3’33’’58 1ος

Σπυρόπουλος Αριστείδης 4Χ100ΕΛ 5’40’’22 3οι

Φράγκος Κων/νος

Κούμανης Βασίλειος

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

Φράγκος Κων/νος 4Χ100ΜΟ 6’23’’41 2οι

Κλεφτόγιαννης Λυκούργος

Σπυρόπουλος Αριστείδης

Κούμανης Βασίλειος

Σκουράκη Κων/να 50ΕΛ 37’’63 6η

50ΥΠ 44’’99 2η

100ΥΠ 1’36’’36 5η

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 100ΕΛ 1’18’’48 4η

50ΠΕΤ 40’’74 2η

100ΠΕΤ 1’42’’12 1η

Μπαρμπίτσα Αθηνά 50ΕΛ 43’’04 13η

50ΥΠ 50’’32 5η

50ΠΡ 1’02’’77 11η

Τσαλίκη Ολυμπία 200ΕΛ 3’02’’41 3η

400ΕΛ 6’26’’26 3η

50ΠΕΤ 49’’26 6η

Σκουράκη Κων/να 4Χ100ΕΛ 5’59’’31 2ες

Τσαλίκη Ολυμπία

Μπαρμπίτσα Αθηνά

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία

Σκουράκη Κων/να 4Χ100ΜΟ 6’51’’46 2ες

Τσαλίκη Ολυμπία

Φραγκούλη Μαρία – Σοφία

Μπαρμπίτσα Αθηνά

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (γεν. 2009)

Τζοβάρας Νικόλαος 50ΕΛ 37’’09 1ος

100ΕΛ 1’27’’91 8ος

Πατριαρχέας Δημήτριος 50ΥΠ 44’’88 2ος

100ΥΠ 1’38’’13 4ος

Πουλέτης Παναγιώτης 50ΕΛ 36’’19 3ος

200ΕΛ 2’58’’22 2ος

Κουρέας Βασίλειος 100ΕΛ 1’23’’11 2ος

100ΥΠ 1’36’’95 2ος

Σγάντζος Αλέξανδρος 100ΥΠ 1’35’’03 1ος

50ΠΕΤ 41’’76 2ος

Τσετσέκος Γεώργιος 50ΠΡ 52’’51 2ος

100ΠΡ 1’56’’80 1ος

Ζερβάκης Θεόδωρος 50ΕΛ 44’’98 10ος

50ΥΠ 49’’99 3ος

 

Σγάντζος Αλέξανδρος 4Χ50ΕΛ 2’31’’34 1οι

Πουλέτης Παναγιώτης

Πατριαρχέας Δημήτριος

Κουρέας Βασίλειος

Πατριαρχέας Δημήτριος 4Χ50ΜΟ 2’56’’15 1οι

Κουρέας Βασίλειος

Σγάντζος Αλέξανδρος

Πουλέτης Παναγιώτης

Μητροπούλου Ευαγγελία 100ΕΛ 1’22’’43 1η

100ΥΠ 1’34’’03 1η

 

ΑΓΟΡΙΑ - ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (γεν. 2010)

Μπούνας Κων/νος 50ΕΛ 41’’01 1ος

50ΥΠ 46’’81 1ος

Λαγοπάτης Γεώργιος 100ΕΛ 1’34’’65 3ος

50ΠΡ 56’’16 6ος

Δημητρακόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 43’’83 5ος

50ΠΕΤ 58’’71 1ος

Σκούντζου Σπυριδούλα 50ΕΛ 43’’14 4η

50ΥΠ 49’’20 3η

Φραγκούλη Αργυρώ 50ΕΛ 43’’61 5η

100ΕΛ 1’38’’28 3η

Βασιλάκη Αντωνία 50ΠΕΤ 1’02’’09 3η

50ΠΡ 1’01’’73 5η

Φράγκου Αναστασία 50ΥΠ 52’’66 7η

50ΠΡ 1’02’’60 6η

Γκότση Δήμητρα-Αριάδνη 50ΥΠ 57’’31 10η

50ΠΡ 1’06’’63 7η

Φραγκούλη Αργυρώ 4Χ50ΕΛ 3’04’’66 2ες

Βασιλάκη Αντωνία

Γκότση Δήμητρα – Αριάδνη

Σκούντζου Σπυριδούλα

Φραγκούλη Αργυρώ 4Χ50ΜΟ 3’33’’33 2ες

Φράγκου Αναστασία

Βασιλάκη Αντωνία

Σκούντζου Σπυριδούλα

 

Με 10μελη αποστολή στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδος

Στους Χειμερινούς Αγώνες Νοτίου Ελλάδος που έγιναν στην Αθήνα, ο Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας συμμετείχε με 10 κολυμβητές -τριες που είχαν εξασφαλίσει τα όρια συμμετοχής στους αγώνες. Οι Τσάκαλης Γιώργος και Λαπιώτη Βασιλική αν και είχαν πιάσει τα όρια δεν συμμετείχαν λόγω σχολικών υποχρεώσεων.

Οι αγώνες ξεκίνησαν 15-17/2 για τις κατηγορίες Παμπαίδων - Παγκορασίδων ΑΒ και συνεχίστηκαν 22-24/2 για τους Έφηβους - Νεάνιδες και Παίδες - Κορασίδες. Οι κολυμβητές -τριες του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας πήραν μέρος σε 27 αγωνίσματα και σε 12 από αυτά ήταν στην πρώτη οκτάδα των αγωνισμάτων τους κατακτώντας 6 μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και 4 χάλκινα). Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

 

Παγκορασίδες Β (γεν.2006)

Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 30’’94 15η

50ΥΠ 36’’72 19η

100ΥΠ 1’17’’90 12η

Δρακοπούλου Λευκή-Μαρία 50ΠΡ 42’’22 29η

 

Παγκορασίδων Α (γεν.2005)

Χάππα Αναστασία 100ΕΛ 1’02’’58 6η

50ΥΠ 32’’88 3η

50ΠΕΤ 30’’45 4η

Λαπιώτη Αγάπη – Ελπίδα 100ΕΛ 1’08’’06 26η

50ΠΕΤ 32’’50 12η

100ΠΕΤ 1’14’’83 10η

Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΥΠ 37’’62 31η

100ΥΠ 1’20’’17 22η

 

Παμπαίδων Α (γεν.2005)

Μακρέας Βασίλειος 50ΥΠ 32’’57 7ος

100ΥΠ 1’09’’97 7ος

200ΥΠ 2’30’’31 13ος

 

Παίδων (γεν.2003-2004)

Χρυσομάλλης Μάριος-Παναγιώτης (2004) 50ΕΛ 25’’01 2ος

100ΕΛ 56’’05 6ος

50ΠΕΤ 26’’44 3ος

Χάππας Παναγιώτης 50ΠΡ 33’’25 14ος

100ΠΡ 1’12’’29 17ος

200ΠΡ 2’41’’24 20ος

 

Εφήβων (γεν. 2001-2002)

Αγγουράς Ιωάννης (2002) 50ΕΛ 26’’14 25ος

50ΠΕΤ 27’’78 14ος

200ΜΑ 2’20’’85 6ος

 

Νεανίδων (γεν. 2001-2002)

Σκιαδοπούλου Όλγα (2002) 50ΠΕΤ 29’’51 3η

100ΠΕΤ 1’06’’50 3η

200ΜΑ 2’27’’81 1η

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Χειμερινό κύκλο ολοκληρώθηκαν με τους Πανελλήνιους Χειμερινούς Αγώνες Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθησαν και αυτοί στην Αθήνα στις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ.

Τα όρια συμμετοχής για τους συγκεκριμένους αγώνες είχαν εξασφαλίσει οι Χρυσομάλλης Μάριος - Παναγιώτης, Λαπιώτη Βασιλική και Σκιαδοπούλου Όλγα. Στους αγώνες συμμετείχε μόνο η Σκιαδοπούλου Όλγα η οποία να σημειώσουμε ότι για περίπου δύο μήνες την ταλαιπώρησε ιογενής λοίμωξη, κάτι που επηρέασε σημαντικά την προετοιμασία της για τους Χειμερινούς Αγώνες. Τα αποτελέσματα της κολυμβήτριας του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας ήταν τα εξής: 50ΠΕΤ 29’’69 16η, 100ΠΕΤ 1’06’’81 22η, 200ΜΑ 2’28’’05 13η.

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ