Τετάρτη, 20 Μάρτιος 2019 16:43

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Πρωτιές Μυστριώτη στο τοπικό πρωτάθλημα

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε ο Βασίλης Μυστριώτης του Ευκλή Καλαμάτας στο Τοπικό Πρωτάθλημα Δρόμου της Τοπικής Επιτροπής Ποδηλασίας Πελοποννήσου και Δυτικής Ελλάδος που έγινε στην Πάτρα το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ο Μυστριώτης τερμάτισε και τις δυο ημέρες πρώτος στην κατηγορία του (μάστερ Δ΄- 60 ετών και άνω) στα αγωνίσματα της ατομικής χρονομέτρησης (22 χλμ.) και αντοχής (80 χλμ.) !!

Επίσης οι αθλητές του Ευκλή Παντ. Σταμάτης και Παν. Βεργετόπουλος που έτρεξαν στο αγώνισμα της αντοχής την 2η ημέρα κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις, την 7η και 8η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία τους (μάστερ Β΄).

Η συμμετοχή των ποδηλατών ήταν μεγάλη, σύμφωνα με τις δηλώσεις του συνδιοργανωτή Π.Ο. Πατρών, αρχικά είχαν δηλώσει 126 αθλητές και αθλήτριες και τελικά συμμετείχαν 107.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των ποδηλατών του Ευκλή είναι ο ''42ος Ποδηλατικός Γύρος Θυσίας'' στο αγώνισμα της αντοχής, των 90 χλμ. στις 25 Μαρτίου.