Παρασκευή, 22 Μάρτιος 2019 15:00

ΣΤΙΒΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ: 17 έπιασαν τα όρια της πρόκρισης

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Με τη συμμετοχή πάνω από 200 μαθητών και μαθητριών έγιναν την Τετάρτη οι σχολικοί αγώνες στίβου.

Οι μαθητές των λυκείων της Μεσσηνίας ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας και 17 εξ αυτών (10 αγόρια και 7 κορίτσια) μπόρεσαν να πιάσουν τα όρια της πρόκρισης για την επόμενη φάση, όπου θα ανταγωνιστούν με μαθητές λυκείων από όλους νομούς. Συγκεκριμένα στα αγόρια προκρίθηκαν ο Θοδωρής Τσακπινέλλης στα 100 μέτρα με 11’’67. Στα 200 μέτρα πι Νίκος Σιήμι και Κώστας Γκότσης με 24’’04 και 24’’30, αντίστοιχα. Στα 400 μέτρα ο Αλέξανδρος Ζαχαριάς με 53’’00. Στα 800 μέτρα ο Αχιλλέας Μπενάρδος με 2’04’’00 και στα 3.000 μέτρα ο Αλέξανδρος Μιχαλάκης με 09’49’’00. Στον ακοντισμό ξεχώρισε ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης με 54 μέτρα. Στο άλμα σε μήκος ο Γιώργος Κουσκουλάς με επίδοση 6.92μ, στο τριπλούν ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος με 13.76μ και στη σφαιροβολία ο Παναγιώτης Μαλαπάνης με 14.02μ.

Στα κορίτσια προκρίθηκαν στα 100 μέτρα η Μαρία Σκούλικα και η Μαρία- Αννα Τσακπινέλλη με 12’’92 και 13’’00., αντίστοιχα. Στα 200 μέτρα η Νικολέτα Σουλεϊμέζη με 27’’00. Στον ακοντισμό η Κρινιώ Δημητροπούλου με 37.85 μέτρα και η Ζωή Ντουλαπτσή – Τεϊβέν με 33.10 μέτρα.

Στο μήκος η Μαρία – Δήμητρα Χανδρινού με 5.54 μέτρα και στη δισκοβολία η Μαρία – Γεωργία Γιάνναρη με 34.40μ.

Αναλυτικά οι νικητές και οι νικήτριες, καθώς και οι επιδόσεις τους σε όλα τα αγωνίσματα έχουν ως εξής:

Αγόρια

100 μέτρα

1. Θοδωρής Τσακπινέλλης (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 11’’67

2. Θανάσης Στρατικόπουλος (1ο ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας) 12’’20

3. Στέλιος Ξυδιάς (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 12’’23

200 μέτρα

1. Νίκος Σιήμι (ΓΕΛ Ανδρούσας) 24’’04

2. Κώστας Γκότσης (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 24’’30

3. Αλέξανδρος Αλεξανδρόπουλος (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 25’’15

400 μέτρα

1. Αλέξανδρος Ζαχαριάς (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 53’’00

2. Αριστομένης Κουλέτσης (ΓΕΛ Ανδρούσας) 57’’37

3. Ορέστ Σαχινάι (ΓΕΛ Πύλου) 58’’90

800 μέτρα

1. Αχιλλέας Μπενάρδος (ΓΕΛ Κυπαρισσίας) 2’04’’00

2. Σταύρος Δημητρακόπουλος (ΕΠΑΛ Μεσσήνης) 2’13’’00

3. Μιχάλης Καπτενάκης (4ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας) 2’14’’00

1500 μέτρα

1. Λουίς – Τζόελ Γουιντκέιτ (ΓΕΛ Κυπαρισσίας) 4’57’’00

2. Αναστάσιος Κορομηλάς (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 5’16’’00

3. Θοδωρής Στασινόπουλος (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 5’17’’00

3.000 μέτρα

1. Αλέξανδρος Μιχαλάκης (6ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 09’49’’00

2. Δημήτρης Διακουμής (1ο ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας) 10’44’’00

3. Παναγιώτης Ντιμόβ (4ο ΕΠΑΛ Καλαμάτας) 11’25’’00

Ακοντισμός

1. Κυριάκος Μαγουλιανίτης (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 54μ.

2. Χαράλαμπος Σουλεϊμέζης (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 36.92μ.

3. Γιώργος Παναγιωτακόπουλος (ΓΕΛ Πύλου) 32.40μ.

Αλμα εις μήκος

1. Γιώργος Κουσκουλάς (ΕΠΑΛ Μεσσήνης) 6.92μ.

2. Γιάννης Κλαρίδας (ΓΕΛ Πύλου) 5.45μ.

3. Γιάννης Αλεξανδρόπουλος (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 5.33μ.

Αλμα εις ύψος

1. Γιάννης Δρακόπουλος (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 1.65μ.

2. Θανάσης Αμάραντος (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 1.50μ.

Αλμα τριπλούν

1. Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 13.76μ.

Σφαιροβολία

1. Παναγιώτης Μαλαπάνης (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 14.02μ.

2. Αλέξανδρος – Ηλίας Σπάης (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 11.44 μ.

3. Γιώργος Γκότσης (ΓΕΛ Μελιγαλά) 11.10 μ.

 

Κορίτσια

100 μέτρα

1. Μαρία Σκούλικα (ΓΕΛ Αρφαρών) 12’’92

2. Μαρία – Αννα Τσακπινέλλη (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 13’’00

3. Θεοδώρα – Νικολέτα Μαχαίρα (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 13’’22

200 μέτρα

1. Νικολέτα Σουλεϊμέζη (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 27’’00

2. Αθανασία Κομπότη (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 28’’15

3. Ντανιέλα Ακούλοβα (ΓΕΛ Πύλου) 34’’65

400 μέτρα

1. Ιρένα Μέμα (ΓΕΛ Πύλου) 1’15’’00

2. Ειρήνη Γυφτέα (5ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 1’26’’00

3. Ενέντα Γκιάτα (ΓΕΛ Δωρίου) 1’34’’00

800 μέτρα

1. Μαρία Καραϊσκου (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 2’47’’00

2. Χριστίνα Χρονοπούλου (ΓΕΛ Πύλου) 3’21’’00

3. Ελένη Μέντζα (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 3’ 22’’00

Ακοντισμός

1. Κρινιώ Δημητροπούλου (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 37.85μ.

2. Ζωή Ντουλαπτσή – Τεϊβέν (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 33.10 μ.

3. Αρχοντία Τσαίρη (Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας) 20.40μ.

Αλμα εις μήκος

1. Μαρία – Δήμητρα Χανδρινού (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 5.54μ.

2. Βασιλική Παπαδοπούλου (ΓΕΛ Κυπαρισσίας) 3.26μ.

3. Σοφία Καλλέργη (1ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 3.15μ.

Αλμα εις ύψος

1. Αθηνά Καργάκου (4ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 1.38μ.

2. Μαρίνα Μαυροειδή (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 1.35μ.

Δισκοβολία

1. Μαρία – Γεωργία Γιάνναρη (3ο ΓΕΛ Καλαμάτας) 34.40μ.

Σφαιροβολία

1. Δήμητρα Γιαννουλάκη (1ο ΓΕΛ Μεσσήνης) 9.13μ.

2. Χρυσούλα Κορέλλα (ΓΕΛ Πύλου) 8.90μ.

3. Θεοδώρα – Παναγιώτα Καπλάνη (1o ΓΕΛ Καλαμάτας) 8.65μ.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ