Σάββατο, 23 Μάρτιος 2019 19:42

20 μετάλλια για τον Μεσσηνιακό στους σχολικούς αγώνες στίβου

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

 

Ούτε ένας, ούτε δύο, αλλά 24 αθλητές και αθλήτριες του Μεσσηνιακού έλαβαν μέρος στους σχολικούς αγώνες στίβου που φιλοξενήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας και συγκεκριμένα στην α’ φάση των λυκείων Μεσσηνίας.

Ο Μ.Γ.Σ. είχε 14 αγόρια και 10 κορίτσια και κατέκτησε συνολικά 20 μετάλλια, εκ των οποίων 11 χρυσά, 6 αργυρά και τρία χάλκινα. Επίσης οι αθλητές του πήραν 11 προκρίσεις (επί συνόλου 17) για την β’ φάση του πανελληνίου σχολικού πρωταθλήματος Λυκείων που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο διάστημα. Στους αγώνες που αφορούσαν μαθητές και μαθήτριες της Μεσσηνίας, όλα τα παιδιά επέδειξαν ζήλο και αγωνιστικό πνεύμα, εκπροσωπώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα σχολεία τους και το τμήμα στίβου του Μεσσηνιακού με ανακοίνωσή του συνεχάρη τους αθλητές και τους καθηγητές φυσικής των Λυκείων, καθώς επίσης και τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής που στελεχώνουν το γραφείο Φ. Α. νομού Μεσσηνίας για την άρτια διεξαγωγή της διοργάνωσης.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των μαθητών και μαθητριών που ανήκουν στον Μεσσηνιακό έχει ως εξής:

Μαθητές

1η θέση, Θεόδωρος Τσακπινέλλης, 100μ., 11’’.67, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Νίκος Σιήμι, 200μ., 24’’.04, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Αλέξανδρος Ζαχαριάς. 400μ., 53’’.00, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος, τριπλούν, 13,76μ., προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Γιώργος Κούσκουλας, μήκος, 6,92μ., προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Κυριάκος Μαγουλιανίτης, ακοντισμός, 54,00μ., προκρίνεται στην επόμενη φάση.

2η θέση, Κώστας Γκότσης, 200μ., 24’’.30, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

2η θέση, Σταύρος Δημητρακόπουλος, 800μ., 2’:13’’.00.

2η θέση, Χαράλαμπος ΣουλεΪμέζης, ακοντισμός, 38,92μ.

3η θέση, Αλέξανδρος Αλεξανδρόπουλος, 200μ., 25’’.15.

3η θέση, Μιχάλης Καπετανάκης, 800μ., 2’:14’’.00.

4η θέση, Σταύρος Ξαπλαντέρης,, σφαιροβολία, 10,96μ.

5η θέση, Νίκος Σταθόπουλος, μήκος, 4,74μ.

6η θέση, Νίκος Αργυρίου, 200μ., 26’’.00.

Μαθήτριες

1η θέση, Νίκη Σουλεϊμέζη, 200μ., 27’’.00, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Μαριδήμη Χανδρινού. μήκος, 5,54μ., προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Κρίνα Δημητροπούλου, ακοντισμός, 37,85μ., προκρίνεται στην επόμενη φάση.

1η θέση, Μαρία Καραίσκου. 800μ., 2’:47’’.00.

1η θέση, Δήμητρα Γιαννουλάκη, σφαιροβολία, 9,13μ.

2η θέση, Αννα – Μαρία Τσακπινέλλη, 100μ., 13’’.00, προκρίνεται στην επόμενη φάση.

2η θέση, Αθανασία Κομπότη. 200μ., 28’’.15.

2η θέση, Μαρίνα Μαυροειδή, ύψος, 1,35μ.

3η θέση, Νικολέτα Μαχαίρα. 200μ., 13’’.22.

5η θέση, Μαρία Μπαχράμη, σφαιροβολία, 7,93μ.