Δευτέρα, 15 Απρίλιος 2019 12:39

Μοναδικό θέαμα στον παγκόσμιο αγώνα IRONMAN (φωτό)

Μοναδικό θέαμα και αξέχαστες στιγμές προσέφερε το πρώτο IRONMAN 70.3 Greece, Costa Navarino, που διεξήχθη για πρώτη φορά στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Costa Navarino και την ευρύτερη περιοχή εντός των διοικητικών ορίων των Δήμων Τριφυλίας και Πύλου-Νέστορος.

Οι κορυφαίοι αθλητές τριάθλου απ’ όλο τον κόσμο βρέθηκαν χθες στη Μεσσηνία για έναν αγώνα που απαιτεί άψογο συνδυασμό αντοχής και δεξιοτήτων, που ξεπερνούν τα όρια ενός μόνο αθλήματος. Τις ικανότητές τους δοκίμασαν 1.500 αθλητές από 61 χώρες! Ο αγώνας περιελάμβανε 1,9 χλμ. κολύμπι, 90,1 χλμ. ποδήλατο και 21,1 χλμ. τρέξιμο, συνεχόμενα, γεγονός που τον αναδεικνύει ως τον πιο απαιτητικό αγώνα τριάθλου.

Στο πρώτο ΙRONMAN 70.3 Greece, Costa Navarino, νικητές αναδείχθηκαν η Juliana Villasante από το Μεξικό και ο Ernesto Espinoza από την Κόστα Ρίκα. Οι Ελληνες Γρηγόρης Σουβατζόγλου και Δημήτρης Λέκκας ξεχώρισαν στον αγώνα καταλαμβάνοντας τη δεύτερη και τρίτη θέση γενικής κατηγορίας, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία της Τζένης Μπουλμέτη στις γυναίκες, η οποία τερμάτισε δεύτερη ανάμεσα σε έντονο συναγωνισμό, μιας και όπως προαναφέραμε συμμετείχαν 1.500 αθλητές από 61 χώρες.

Κατηγορία γυναικών

Η Juliana Villasante από το Μεξικό ήταν η πρώτη αθλήτρια που βγήκε από το νερό με χρόνο 00:24:44, ένα λεπτό μπροστά από τη Meghan Newcomer από τις ΗΠΑ με χρόνο 00:25:39 και τη Sophie Kirk από το Ηνωμένο Βασίλειο που ακολούθησε με χρόνο 00:26:52.

Η Τζένη Μπουλμέτη, που βγήκε 18η από το νερό, κατάφερε στα πρώτα 35 χλμ. να αναρριχηθεί στην πρώτη θέση για μέρος της διαδρομής, ολοκληρώνοντας τελικά το ποδηλατικό σκέλος στην 4η θέση της γενικής κατηγορίας γυναικών, με χρόνο 02:42:53.

Πρώτη κατέβηκε από το ποδήλατο η Stephanie Ede από το Ηνωμένο Βασίλειο με χρόνο 02:39:35, ακολουθούμενη από τη Sophie Kirk σε 02:43:27 και την Juliana Villasante με χρόνο 02:47:12. Η Juliana Villasante, πρώτη στο κολυμβητικό σκέλος, ήταν και η νικήτρια του αγώνα με χρόνο 04:54:05. Την ακολούθησε η Τζένη Μπουλμέτη η οποία μετά από ένα συναρπαστικό τρέξιμο, κατάφερε να τερματίσει στη δεύτερη θέση της γενικής των γυναικών με χρόνο 04:57:00, αφήνοντας πίσω τη Stephanie Ede που έκλεισε την τριάδα με χρόνο 04:59:35.

Κατηγορία ανδρών

Στο κολύμπι, ο Νίκος Σημαντήρας με χρόνο 00:20:19 βγήκε πρώτος από το νερό, περίπου ένα λεπτό μπροστά από τον Nick De Backer από το Βέλγιο, με χρόνο 00:21:22 ακολουθούμενος από τον 20χρονο Αλεξ Αργύρη με 00:21:31. Ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου, που βγήκε 8ος από το νερό, κατάφερε με μια πολύ γρήγορη αλλαγή να ξεκινήσει το ποδήλατο τρίτος, ενώ στο 31ο χλμ. πέρασε στην πρώτη θέση, ολοκληρώνοντας το δεύτερο σκέλος του αγώνα με χρόνο 02:25:55.

Τον ακολούθησαν οι Zachary Cooper από το Ηνωμένο Βασίλειο με 02:22:26 και ο Δημήτρης Κασαπίδης με 02:21:13. Ο Γρήγορης Σουβατζόγλου παρέμεινε στην πρώτη θέση μέχρι και το 15ο χλμ. της διαδρομής του τρεξίματος, τερματίζοντας τελικά δεύτερος με χρόνο 04:23:36, πίσω από τον Ernesto Espinoza από την Κόστα Ρίκα που αναδείχθηκε νικητής του αγώνα με χρόνο 04:22:28. Την πρώτη τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ακόμα ένας Ελληνας, ο Δημήτρης Λέκκας με χρόνο 04:25:44. Δεν ήταν λίγοι οι αθλητές που εγκατέλειψαν μετά το κολυμβητικό σκέλος, αφού δεν κατάφεραν να μείνουν μέσα στο όριο, καθώς τη στιγμή εκείνη οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδιαίτερα δύσκολες.