Τετάρτη, 15 Μάιος 2019 12:50

Πέντε μετάλλια ο Γ.Σ. Ακρίτας 2016 στο διασυλλογικό πρωτάθλημα

Πέντε μετάλλια κατέκτησε ο Γ.Σ. Ακρίτας 2016 στο διασυλλογικό πρωτάθλημα παμπαίδων – παγκορασίδων (Κ 16) της Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Περιφέρειας Πελοποννήσου, που έγινε την περασμένη Κυριακή στην Τρίπολη.

Η Μαρία Πετεινάρη πήρε το χρυσό στο άλμα σε μήκος και το χάλκινο στα 300 μέτρα εμπόδια, ενώ παράλληλα έπιασε τα όρια και στα δύο αυτά αγωνίσματα παίρνοντας την πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα!

Η Βασιλική Πετεινάρη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 80 μέτρα εμπόδια. Ο Νίκος Βούτσης πήρε χάλκινο μετάλλιο στα 150 μέτρα και η Αθηνά Μπαστακού, επίσης χάλκινο μετάλλιο στα 1.000μ.

Ακόμα η ομάδα του Γ.Σ. Ακρίτα 2016 κατέλαβε με 33 βαθμούς την 6η θέση στην τελική βαθμολογία, κάτι που δείχνει την ανοδική πορεία του τμήματος κλασικού αθλητισμού του καλαματιανού συλλόγου.

Την αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν οι προπονητές Ευαγγελία Ντόλου, Κωνσταντίνος Κουβαράς και ο πρόεδρος Πέτρος Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αθλητές και τις αθλήτριες του Γ.Σ. Ακρίτα 2016 έχουν ως εξής: