Τετάρτη, 15 Μάιος 2019 18:46

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Ασημένιο μετάλλιο η Χανδρινού στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα στίβου

Το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα σε μήκος με 5,88μ. (ατομική επίδοση) κατέκτησε η Μαριδήμη Χανδρινού, περσινή νικήτρια του αγωνίσματος, στο 62ο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα στίβου λυκείων Ελλάδας – Κύπρου που έγινε στα Γιάννενα 8 και 9 Μαΐου.

Μια σημαντική επιτυχία για την αθλήτρια του Μεσσηνιακού, μιας και ήταν διοργάνωση που χαρακτηρίστηκε από υψηλό επίπεδο συναγωνισμού και επιδόσεων. Στους εν λόγω αγώνες συμμετείχαν συνολικά 5 αθλητές και αθλήτριες του Μεσσηνιακού οι οποίοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση. Ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος κατετάγη 5ος στο τριπλούν, κάνοντας ατομικό ρεκόρ, με επίδοση 14,27μ. Την 5η θέση κατέκτησε και ο Γιώργος Κούσκουλας στο μήκος, καθώς έκανε άλμα στα 6,95μ. Ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης πραγματοποίησε σπουδαίο αγώνα με ατομικό ρεκόρ και κατετάγη 6ος (58,68μ.). Η Κρίνα Δημητροπούλου, επανήλθε στην αγωνιστική δράση μετά από ένα σημαντικό διάστημα αποχής λόγω τραυματισμού, κατακτώντας την 8η θέση στον ακοντισμό με επίδοση 36,01μ. Αυτό ήταν το πρώτο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου, της τρέχουσας περιόδου, για τους αθλητές του Μεσσηνιακού. Όλοι τους, συνεχίζουν εντατικά την προετοιμασία τους για τα επερχόμενα πανελλήνια πρωταθλήματα του καλοκαιριού. Να σημειωθεί ότι στα Γιάννενα παρευρέθηκαν και οι προπονητές του Μεσσηνιακού Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Καλυβιώτης και Λούης Τσάτουμας.