Πέμπτη, 30 Μάιος 2019 15:27

Στο Μέτσοβο έτρεξε ο Εμιλιάνο Κάνο του ΣΔΥΜ

Με τη συμμετοχή 1.100 και πλέον δρομέων και με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Μαΐου οι αγώνες ορεινού τρεξίματος με την επωνυμία «Ursa Trail 2019» στα «Χνάρια της Αρκούδας» στο Μέτσοβο.

Η γραφική πόλη του Μετσόβου γέμισε από αθλητές που επέλεξαν να τρέξουν σε ένα από τα πιο όμορφα και μαγευτικά ορεινά τοπία της Ελλάδας, στην καρδιά της Πίνδου. Ανάμεσα στους αθλητές που συμμετείχαν στο μαραθώνιο των 40 χιλιομέτρων και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας με τον Εμιλιάνο Κάνο που μπόρεσε και έκανε έναν όμορφο αγώνα, τερματίζοντας στην 58η θέση ανάμεσα σε 364 αθλητές μεγάλου βεληνεκούς, σημειώνοντας χρόνο 5:38:04. Άνθρωποι κάθε ηλικίας ξεκίνησαν από την πλατεία του Μετσόβου, όπου δόθηκε το έναυσμα και έτρεξαν σε τρεις αγώνες. Το «Ursa Trail» που ήταν διαδρομή συνολικού μήκους 40 χιλιομέτρων, του αγώνα «Στα χνάρια της αρκούδας» συνολικής διαδρομής 20 χιλιομέτρων και ένας αγώνας 11 χιλιομέτρων μικρότερης υψομετρικής διαφοράς και δυσκολίας. Για τους μικρούς φίλους του δρομικού κινήματος υπήρξε και αγώνας 1.500 μέτρων για τα παιδιά του δημοτικού. Στον αγώνα «Ursa Trail» τερμάτισαν συνολικά 364 δρομείς, ενώ 500 ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν και τερμάτισαν την διαδρομή στα «Χνάρια της Αρκούδας», τα 20 χιλιόμετρα. Στα 11 χιλιόμετρα τον τερματισμό πέρασαν 260 δρομείς. Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τον Κάνο.