Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2019 17:37

Βαλκανικά ρεκόρ Δούση στο Πανελλήνιο Βετεράνων

Τρία Βαλκανικά ρεκόρ και εννέα μετάλλια κατέκτησαν οι τρεις αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας που συμμετείχαν στο 32ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Βετεράνων Αθλητών που έγινε στις 15-16 Ιουνίου στην Καρδίτσα.

Από το ΣΔΥΜ αγωνίστηκαν οι Παναγιώτης Δούσης και Αναστάσιος Μπέκος και για πρώτη φορά σε αγώνες βετεράνων ο Χρήστος Μπιζίμης.

Ο Παναγιώτης Δούσης 400,800, 1500 και 5 χιλιόμετρα βάδην κερδίζοντας 4 χρυσά μετάλλια και αναδείχθηκε για 21η συνεχή χρονιά πρωταθλητής Ελλάδας, πετυχαίνοντας 3 νέα Βαλκανικά ρεκόρ στα 800, 1500 και 5 χιλιόμετρα βάδην στην κατηγορία 85-89 ετών.

Οι θεατές παρακολούθησαν με θαυμασμό τον Δούση να καταρρίπτει κατά 9 λεπτά το Βαλκανικό ρεκόρ στην κατηγορία του με 38’16’’90.

Ο Αναστάσιος Μπέκος, στα 85 του χρόνια, πραγματοποίησε τρεις μεγάλες κούρσες κερδίζοντας 3 χρυσά μετάλλια στα 100,200 και 400 μέτρα.

Ο Χρήστος Μπιζίμης στην πρώτη του συμμετοχή κέρδισε 2 αργυρά μετάλλια στα 200 και 400 στην κατηγορία 50-54.