Παρασκευή, 21 Ιούνιος 2019 13:18

“ΒΑΛΥΡΕΙΑ 2019”: Οι νικητές στους αθλητικούς αγώνες (φωτό)

Γράφτηκε από τον

Κάθε προηγούμενο ξεπέρασε η συμμετοχή των αθλητών, αλλά και του κόσμου στις πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις ’με την επωνυμία “Βαλύρεια 2019” που έγιναν 16 και 17 Ιουνίου.

Τις εκδηλώσεις διοργανώνει κάθε χρόνο στη Βαλύρα, ο τοπικός Αστέρας σε συνεργασία με το Δήμο Μεσσήνης, το Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας, την Τοπική Κοινότητα Βαλύρας, και το δραστήριο Σύλλογο Γυναικών. Πέρα από το μουσικό μέρος και τα χορευτικά συγκροτήματα του συλλόγου Γυναικών, ξεχώρισε ο Ιθωμαίος Δρόμος Υγείας και Φιλίας (14χ.λ.μ.) με αφετηρία την Αρκαδική πύλη στην Αρχαία Ιθώμη και τερματισμό την πλατεία της Βαλύρας (κάτι που οραματίστηκε πριν δυο δεκαετίες ο Ιθωμίτης καθηγητής. Θεόδωρος Σταυριανόπουλος, έχοντας πλέον την καθολική συμμετοχή των Δρομέων Υγείας και του νησιώτη γυμναστή Χρήστου Παναγιωτόπουλου). Στις εκδηλώσεις μεταξύ άλλων παρευρέθηκαν οι βουλευτές Μεσσηνίας του ΣΥΡΙΖΑ Γιώτα Κοζομπόλη και Πέτρος Κωνσταντινέας και ,ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος,

Αναλυτικά οι νικητές των αγώνων στα “Βαλύρεια 2019” έχουν ως εξής:

Ιθωμαίος Δρόμος Υγείας Φιλίας 14χλμ

(Άνδρες)

1. Δημήτρης Ρούτσης

2. Ηλίας Καπόγλης

3. Γεώργιος Ψαλίδας

Γυναίκες

1. Σταυρούλα Νικολούδη

2. Ευγενία Βασιλαδιώτη

3. Ιωάννα Βασιλαδιώτη

1500μ. (Άνδρες)

1. Αλέξανδρος Χάκας

2. Ιάσωνας Γεωργιόπουλος

3. Κρίστι Κων/να Χριστοπούλου

400μ. Άνδρες

1. Εμμανουήλ Τραικόπουλος

2. Αχιλλέας Βίγκος

3. Αλέξανδρος Χάκας

100μ. (Άνδρες)

1. Εμμανουήλ Τραϊκόπουλος

2. Μάριος Μιχ. Νίκας

3. Αχιλλέας Βίγκος- Ιωάννης Μαυροειδής

60μ. Παίδες

1. Κώστας Ποϊλας

2. Σπήλιος Δελλής

3. Γεώργιος Λ. Παπαδόπουλος

Σακοδρομία Παίδων

1. Ερι Σαλα

2. Ιωάννης Μαυροειδής

3. Ιωάννης Δέδες

Ποδηλασία Εφήβων

1. Ηλίας Στ. Μακρής

2. Αχιλλέας Π. Βίγκος

3. Γεώργιος Στ. Μακρής

Ποδηλασία Παίδων

1. Κριστιάν Ντρέτσα

2. Γεώργιος Μπουρίκας

3. Γεώργιος Σκιαδόπουλος

60μ. Νεανίδων

1. Νιόβη Ψαλίδα

2. Κωνσταντίνα Θεοδωροπούλου

3. Αικατερίνη Χριστάκη

60μ. Παμπαίδων (6-9 ετών)

1. Δημήτρης Κότσιαρης

2. Άρτέμης Ποίλας

3. Νίκος Λιοντήρης

60μ κορασίδων 10-12 ετών.

1. Ιωάννα Δέδε

2. Μαριαλένα Βίγκος

3. Κωνσταντίνα Δέδε

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ