Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2019 17:08

Ο Σιδερέας του ΣΔΥM στο 2ο Skyros Run 2019

Στο 2ο Skyros Run 2019 που έγινε την Κυριακή στο νησί της Σκύρου έτρεξε ο γενικός γραμματέας του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας Βαγγέλης Σιδερέας.

Ο Σιδερέας συμμετείχε στον δύσκολο αγώνα των 21 χιλιομέτρων τερματίζοντας επιτυχώς σε χρόνο 2:07:50".Σε ότι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, νικητής στον ημιμαραθώνιο ήταν ο Μαροκινός Abdellah Erraki με 01:21:16, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Μπιτζελέρη Παναγιώτα 01:38:12.

Στα 10 χιλιόμετρα στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Γιώργος Μίνος με χρόνο 34:38 και πρώτη γυναίκα η Ψύρρου Ελένη με χρόνο 56:01 από τον Α.Ο. Φιλιατρών.

Στα 5 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Ματέους Ματζιάρ με 17:48 και πρώτη γυναίκα ήταν η Αθανασία Εμμανουήλ με 28:58.

Δεκάδες δρομείς περίπου τους 40 ταξίδεψαν από διάφορες χώρες του κόσμου μαζί με τους δρομείς από διάφορες πόλεις της Ελλάδας, για να συμμετάσχουν σ' αυτήν την αθλητική γιορτή, ζώντας πραγματικά μοναδικές στιγμές απ' όλο το τριήμερο των εκδηλώσεων που με επιτυχία έκαναν οι διοργανωτές.

Η διοργάνωση περιλάμβανε τους αγώνες των 5, 10, 21 χιλιομέτρων, αλλά και μικρότερες διαδρομές για παιδιά, ενώ οι επισκέπτες και οι συνοδοί των αθλητών είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να απολαύσουν υπέροχα τοπία του νησιού, να χαλαρώσουν στις πεντακάθαρες παραλίες του νησιού και να δεχτούν απλόχερα την μοναδική φιλοξενία των ανθρώπων της Σκύρου και όσων συνεργαζόμενων φορέων με τη διοργάνωση.

Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη το Σιδερέα για τη συμμετοχή του στη διοργάνωση.