Δευτέρα, 29 Ιούλιος 2019 13:55

ΠΟΛΟ: Εβδομη θέση για τον Αργη στην τελική φάση της Γ' εθνικής

Αν και ξεκίνησε με νίκη, ο Αργης Καλαμάτας δεν μπόρεσε να πάρει μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις του ομίλου στην τελική φάση του πρωταθλήματος πόλο της Γ' εθνικής ανδρών.

Η καλαματιανή ομάδα τερμάτισε στην 4η θέση και στη συνέχεια κατέλαβε την 7η θέση στους αγώνες κατάταξης. Ετσι θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής.

Ο Αργης ήταν μία από τις δέκα ομάδες που διεκδίκησαν την άνοδο στην τελική φάση του πρωταθλήματος που διεξήχθη από Πέμπτη έως Κυριακή στο κολυμβητήριο της Πεντέλης.

Στην παραπάνω κατηγορία ανέβηκαν οι τέσσερις πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης (δύο από κάθε όμιλο).

Ο Αργης τοποθετήθηκε στον 1ο όμιλο μαζί με την Πεντέλη, την Ολυμπιάδα Πετρούπολης, τον Τρίτωνα Αμαρουσίοτ και τον ΝΟ Ναυπλίου.

Στον έτερο όμιλο ήταν οι Πύρρος Ιωανίνων, Μακεδονικός, Καστέλα, Νεάπολη και Νηρέας Λαμίας.

Τα εισιτήρια πήραν οι Τρίτων Αμαρουσίου, ΝΟ Ναυπλίου, Πύρρος Ιωαννίνων και Νηρέας Λαμίας, οι οποίοι διεκδίκησαν στη συνέχεια τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στα ημιτελικά ο Τρίτων Αμαρουσίου νίκησε με 7-4 το Νηρέα Λαμίας και ο ΝΟ Ναυπλίου με 11-9 στα πέναλτι (8-8 κ.δ.) τον Πύρρο Ιωαννίνων.

Ετσι Τρίτων Αμαρουσίου και ΝΟ Ναυπλίου θα μονομαχούσαν χθες το βράδυ για τον τίτλο του πρωταθλητή και οι χαμένοι των ημιτελικών για την 3η θέση. Οι υπόλοιποι ομάδες συμμετείχαν στους αγώνες κατάταξης. Ο Αργης, ως 4ος στον όμιλό του έπαιξε με τον τέταρτο του δευτέρου ομίλου, που ήταν ο Α.Ο. Καστέλας για τις θέσεις 7-8 και επικράτησε με 12-4.

Στη φάση των ομίλων, η καλαματιανή ομάδα μπήκε με το δεξί, κερδίζοντας στην πρεμιέρα με 11-7 την Πεντέλη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ηττήθηκε τόσο από τον Τρίτωνα Αμαρουσίου με 9-13, όσο και από τον Ν.Ο. Ναυπλίου με 15-6.

Ετσι το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Ολυμπιάδα Πετρούπολης, είχε ενδιαφέρον μόνο για το γόητρο, με τον Αργη να αναδεικνύεται ισόπαλος με σκορ 10-10.