Πέμπτη, 05 Δεκέμβριος 2019 14:54

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 54 μετάλλια ο ΝΟΚ στην Τρίπολη!

Γράφτηκε από τον

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η σεζόν 2019-20 για το κολυμβητικό τμήμα του Ναυτικού Ομίλου Καλαμάτας “ Ο Ποσειδών”, καθώς κατέκτησε 54 μετάλλια στους διασυλλογικούς αγώνες που διοργάνωσε το περασμένο Σαββατοκύριακο ο Κολυμβητικός Όμιλος Αρκαδίας "Τρίπολη" με την επωνυμία "35 Χρόνια ΚΟΑΤ".

Τα “δελφίνια” του ΝΟΚ έκαναν εξαιρετικές κούρσες και πήραν 36 μετάλλια στις προαγωνιστικές κατηγορίες (8 χρυσά,15 αργυρά, 13 χάλκινα) και 18 στις αγωνιστικές κατηγορίες (9 χρυσά,5 αργυρά, 4 χάλκινα). Ακόμα 10 αθλητές της αγωνιστικής ομάδας εξασφάλισαν όρια σε 38 αγωνίσματα για τους Χειμερινούς Αγώνες και τους Πανελλήνιους, που θα διεξαχθούν το καλοκαίρι (10 όρια κατηγορίας open και 26 κατηγοριών).

Ο Ναυτικός Ομιλος Καλαμάτας συμμετείχε στους αγώνες με 64 παιδιά (42 από την προαγωνιστική και 22 από την αγωνιστική ομάδα). Στους εν λόγω αγώνες έλαβαν μέρος σωματεία από τις περιφέρειες Πελοποννήσου και Αττικής.

Την καλαματιανή αποστολή στην Τρίπολη συνόδευσαν οι εξωτερικοί συνεργάτες της προαγωνιστικής ομάδας Παναγιώτης Λαγοπάτης και Βούλα Μπασακίδη, καθώς και ο προπονητής της αγωνιστικής ομάδας Στάθης Μπακολιάς οι οποίοι και έμειναν ικανοποιημένοι από τις επιδόσεις που πέτυχε η πλειοψηφία των παιδιών, στην πρώτη κολυμβητική συνάντηση της χρονιάς.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για την προαγωνιστική ομάδα είναι στο ΟΑΚΑ στους διασυλλογικούς αγώνες που διοργανώνει ο Α.Ο. Ωκεανός στις 7-8/12 και για την αγωνιστική ομάδα το 27ο Κύπελλο Χριστουγέννων στη Πάτρα στις 14-15/12.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών του ΝΟΚ στην Τρίπολη έχουν ως εξής:

Προαγωνιστικές κατηγορίες

Αγόρια – κορίτσια 9 ετών (γεν. 2011)

Σούλιος Άγγελος 50ΕΛ 41’’49 2ος, 50ΠΡ 55’’49 2ος. Σωτηρόπουλος Θεόδωρος 50ΕΛ 1’04’’30 20ος, 50ΠΡ 1’16’’98 11ος. Τζούμης Δημήτριος 100ΕΛ 1’18’’87 1ος, 50ΠΕΤ 40’’01 1ος. Τζώρτζη Κωνσταντίνα 50ΕΛ 48’’50 6η, 50ΥΠ 58’’74 5η. Χριστοπούλου Χριστίνα – Αναστασία 50ΕΛ 49’’54 7η, 50ΥΠ 50’’99 2η.

Αγόρια - κορίτσια 10 ετών (γεν. 2010)

Δημητρακόπουλος Γεώργιος 50ΕΛ 39’’80 3ος, 100ΕΛ 1’31’’20 10ος. Κασιδάκης Κωνσταντίνος 50ΠΡ 51’’55 3ος, 100ΠΡ 1’54’’02 3ος. Λαγοπάτης Γεώργιος 100ΕΛ 1’25’’99 7ος, 50ΠΕΤ 46’’68 3ος. Μιχαλόπουλος Σταύρος 50ΕΛ 41’’50 8ος, 100ΕΛ 1’38’’24 12ος. Μπούνας Κωνσταντίνος 100ΕΛ 1’21’’20 1ος, 200ΕΛ 2’57’’69 1ος. Μυτσκίδης Τεριζάκης – Ιωάννης 50ΕΛ 47’’20 16ος, 50ΠΡ 1’09’’67 10ος. Δημητρακόπουλος Γεώργιος, Λαγοπάτης Γεώργιος, Μιχαλόπουλος Σταύρος

Μπούνας Κωνσταντίνος, 4Χ50ΕΛ 2’37’’27 1οι. Μπούνας Κωνσταντίνος, Κασιδάκης Κωνσταντίνος, Λαγοπάτης Γεώργιος, Δημητρακόπουλος Γεώργιος 4Χ50ΜΟ 2’59’’85 1οι. Φραγκούλη Αργυρώ 50ΕΛ 38’’32 2η, 50ΥΠ 43’’93 3η. Βασιλάκη Αντωνία 50ΕΛ 41’’54 4η, 50ΠΡ 53’’72 3η. Λαμπροπούλου Αγγελική 50ΕΛ 47’’15 7η, 50ΠΡ 1’00’’11 6η. Γαρδέλη Ελένη – Άννα 50ΕΛ 47’’53 8η, 50ΥΠ 56’’87 11η. Φράγκου Αναστασία 50ΕΛ 49’’99 10η, 50ΠΡ 1’00’’46 7η. Γεωργίου Σταυρούλα 50ΕΛ 55’’07 12η, 50ΠΡ 1’01’’99 8η. Μπαρμπίτσα Ιουλία 50ΕΛ 57’’34 13η, 50ΥΠ 55’’09 10η. Σκούντζου Σπυριδούλα 100ΕΛ 1’26’’13 4η, 200ΕΛ 3’08’’23 3η.

Σκούντζου Σπυριδούλα, Βασιλάκη Αντωνία, Γαρδέλη Ελένη – Άννα, Φραγκούλη Αργυρώ, 4Χ50ΕΛ 2’52’’45 3ες. Σκούντζου Σπυριδούλα, Φράγκου Αναστασία, Φραγκούλη Αργυρώ, Βασιλάκη Αντωνία 4Χ50Μ.Ο.3’24’’57 4ες.

Αγόρια – κορίτσια 11 ετών (γεν. 2009)

Κουρέας Βασίλειος 50ΕΛ 34’’56 3ος, 100ΕΛ 1’17’’62 4ος, 200ΜΑ 3’20’’54 3ος. Τζοβάρας Νικόλαος 50ΕΛ 35’’24 5ος, 50ΠΡ 48’’87 6ος, 100ΠΡ 1’18’’18 5ος. Πουλέτης Παναγιώτης 50ΕΛ 35’’56 7ος, 100ΕΛ 1’20’’49 9ος, 100ΥΠ 1’37’’78 10ος. Ζερβάκης Θεόδωρος 50ΕΛ 43’’12 16ος, 50ΥΠ 47’’42 12ος, 50ΠΡ 55’’52 12ος. Πολίτης Σπυρίδων 100ΕΛ 1’31’’83 15ος, 50ΥΠ 44’’12 7ος, 50ΠΕΤ 42’’60 8ος. Σγάντζος Αλέξανδρος 200ΕΛ 2’59’’50 7ος, 50ΥΠ 41’’92 4ος, 50ΠΕΤ 40’’96 4ος. Πατριαρχέας Δημήτριος 50ΥΠ 41’’47 2ος, 100ΥΠ 1’32’’08 6ος, 200ΥΠ άκυρος.

Τσετσέκος Γεώργιος 50ΠΡ 52’’76 11ος, 100ΠΡ 1’48’’17 4ος, 200ΠΡ 3’44’’55 4ος. Τζοβάρας Νικόλαος, Σγάντζος Αλέξανδρος, Πουλέτης Παναγιώτης, Κουρέας Βασίλειος, 4Χ50ΕΛ 2’21’’64 2οι. Πολίτης Σπυρίδων, Κουρέας Βασίλειος, Σγάντζος Αλέξανδρος, Τζοβάρας Νικόλαος 4Χ50Μ 2’47’’50 2οι. Χαρίτου Άννα – Μαρία 50ΕΛ 43’’45 7η, 50ΥΠ 53’’89 6η, 50ΠΡ 57’’44 8η. Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία 50ΕΛ 44’’60 8η, 50ΥΠ 48’’01 4η, 100ΠΡ 1’57’’61 5η. Κουσούλη Μαρία 50ΕΛ 48’’56 14η, 50ΥΠ 55’’99 7η. Μενούνου Χριστιάνα 50ΕΛ 49’’69 15η, 50ΠΡ 58’’05 10η. Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία, Χαρίτου Άννα – Μαρία, Μενούνου Χριστιάνα

Κουσούλη Μαρία 4Χ50ΕΛ 3’04’’71 2ες. Χαρίτου Άννα – Μαρία, Μενούνου Χριστιάνα, Ξενογιάννη Ελένη – Μαρία, Κουσούλη Μαρία 4Χ50ΜΟ 3’38’’57 2ες.

Αγόρια – κορίτσια 12 ετών (γεν. 2008)

Σπυρόπουλος Αριστείδης 50ΕΛ 32’’40 1ος, 100ΕΛ 1’11’’93 3ος, 200ΕΛ 2’36’’23 3ος.. Λυκοτραφίτης Δημοσθένης 100ΕΛ 1’14’’64 6ος, 50ΥΠ 38’’01 1ος, 200ΜΑ 3’10’’74 6ος. Κλεφτόγιαννης Λυκούργος 100ΕΛ 1’22’’53 15ος, 50ΠΡ 42’’69 2ος, 100ΠΡ 1’37’’29 2ος. Κούμανης Βασίλειος 100ΕΛ 1’27’’71 19ος, 50ΠΡ 49’’62 7ος, 100ΠΡ 1’48’’37 5ος. Φράγκος Κων/νος 50ΥΠ 41’’77 2ος, 200ΥΠ 3’19’’00 6ος, 200ΜΑ 3’20’’45 3ος. Λυκοτραφίτης Δημοσθένης, Κλεφτόγιαννης Λυκούργος, Φράγκος Κων/νος, Σπυρόπουλος Αριστείδης, 4Χ50ΕΛ 2’16’’38 2οι

Φράγκος Κων/νος, Κλεφτόγιαννης Λυκούργος, Σπυρόπουλος Αριστείδης, Λυκοτραφίτης Δημοσθένης 4Χ50ΜΟ 2’37’’65 3οι. Κουλοπούλου Χριστίνα 50ΕΛ 33’’92 2η, 100ΕΛ 1’19’’27 11η, 200ΕΛ 2’56’’24 13η. Μπαρμπίτσα Αθηνά 50ΕΛ 39’’39 6η, 100ΕΛ 1’28’’82 16η, 100ΥΠ 1’40’’16 11η. Κουσούλη Δήμητρα 50ΕΛ 41’’32 9η, 100ΕΛ 1’30’’62 19η, 100ΥΠ 1’39’’54 10η. Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 100ΕΛ 1’15’’28 7η, 200ΕΛ 2’44’’70 7η, 50ΠΕΤ 37’’90 3η. Τσαλίκη Ολυμπία 50ΕΛ 1’16’’94 9η, 200ΕΛ 2’48’’54 11η, 50ΠΕΤ 43’’80 4η. Σκουράκη Κωνσταντίνα 50ΥΠ 41’’38 4η, 100ΥΠ 1’34’’44 6η, 200ΥΠ 3’18’’25 9η. Κουλοπούλου Χριστίνα, Τσαλίκη Ολυμπία, Σκουράκη Κωνσταντίνα, Φραγκούλη Μαρία – Σοφία 4Χ50ΕΛ 2’20’’04 4ες.

Αγωνιστικές κατηγορίες

Διεξήχθησαν υπό μορφή ανοικτής κατηγορίας (ΟΠΕΝ) και όχι ανά ηλικία ξεχωριστά ανδρών. Χρυσομάλλης Μάριος – Παναγιώτης 50ΕΛ 24’’93 1ος όριο open, 100ΕΛ 59’’93 1ος όριο οpen, 200ΕΛ 2’01’’63 1ος όριο κατηγορίας, 800ΕΛ 9’38’’68 3ος, 50ΠΕΤ 26’’51 1ος όριο open, 100ΠΕΤ 58’’55 1ος όριο open. Μακρέας Βασίλειος 50ΕΛ 26’’92 6ος όριο κατηγορίας, 200ΕΛ 2’20’’15 10ος, 50ΥΠ 31’’44 4ος όριο κατηγορίας, 100ΥΠ 1’08’’32 4ος όριο κατηγορίας, 200ΥΠ 2’27’’76 2ος όριο κατηγορίας. Κούρος Βασίλειος 50ΕΛ 28’’19 11ος όριο κατηγορίας, 100ΕΛ 1’04’’27 9ος όριο κατηγορίας, 200ΕΛ 2’25’’01 15ος όριο κατηγορίας, 50ΥΠ 34’’69 9ος όριο κατηγορίας, 200ΥΠ 2’41’’41 5ος όριο κατηγορίας. Κορομπόκης Βασίλειος – Μάριος 50ΕΛ 28’’86 14ος όριο κατηγορίας, 100ΕΛ 1’02’’86 8ος όριο κατηγορίας, 200ΕΛ 2’19’’23 9ος όριο κατηγορίας, 400ΕΛ 4’59’’63 6ος όριο κατηγορίας. 800ΕΛ 11’07’’61 7ος. Κάββουρας Βασίλειος 50ΕΛ 29’’45 19ος, 100ΕΛ 1’05’’70 13ος, 200ΕΛ 2’24’’77 14ος, 400ΕΛ 5’11’’58 8ος. Πουλέτης Νικόλαος 50ΕΛ 29’’83 20ος, 200ΕΛ 2’24’’01 12ος, 50ΠΕΤ 33’’52 16ος, 50ΠΡ 38’’93 18ος, 200ΜΑ, 2’40’’90 6ος όριο κατηγορίας. Χάππας Παναγιώτης 50ΠΕΤ 30’’00 5ος, 100ΠΕΤ 1’05’’33 5ος όριο κατηγορίας, 50ΠΡ 33’’79 4ος όριο κατηγορίας, 100ΠΡ 1’15’’80 5ος όριο κατηγορίας, 200ΠΡ 2’46’’82 4ος.

Γυναικών

Σκιαδοπούλου Όλγα 50ΕΛ 28’’44 2η όριο open, 400ΕΛ 4’59’’63 6η όριο κατηγορίας, 200ΥΠ 2’36’’47 3η όριο κατηγορίας, 50ΠΕΤ 30’’42 2η όριο open, 50ΠΡ 35’’89 1η όριο open, 200ΠΡ 2’50’’62 3η όριο open. Χάππα Αναστασία 50ΕΛ 29’’03 4η όριο κατηγορίας, 100ΕΛ, 1’05’’07 2η όριο κατηγορίας, 50ΥΠ 32’’92 1η όριο open, 50ΠΕΤ 30’’33 1η όριο open, 100ΠΕΤ 1’11’’56 2η όριο κατηγορίας. Μαρκοπούλου Γεωργία 50ΕΛ 31’’03 8η όριο κατηγορίας,100ΕΛ 1’10’’62 10η, 200ΕΛ 2’34’’80 11η, 50ΥΠ 36’’08 8η όριο κατηγορίας, 100ΥΠ 1’17’’44 8η όριο κατηγορίας, 200ΥΠ 2’55’’05 7η. Δρακοπούλου Λευκή – Μαρία 50ΕΛ 32’’38 12η, 100ΕΛ 1’13’’15 15η, 200ΕΛ 2’41’’97 16η, 50ΥΠ 40’’00 14η, 100ΥΠ 1’29’’01 13η. Κουλοπούλου Αριστέα 50ΕΛ 32’’42 14η, 200ΕΛ 2’44’’45 21η. Γεωργακοπούλου Βασιλική 50ΕΛ 32’’93 18η, 50ΥΠ 37’’30 9η, 100ΥΠ 1’21’’43 10η 200ΥΠ 2’55’’97 8η. Γκότση Ευαγγελία 50ΕΛ 32’’97 19η, 100ΕΛ 1’13’’58 16η, 200ΕΛ 2’37’’87 14η, 400ΕΛ 5’33’’82 7η. Κλεφτόγιαννη Κλημεντία – Νεκταρία 50ΕΛ 33’’55 20η, 100ΕΛ 1’14’’00 18η, 200ΕΛ 2’41’’4315η, 50ΠΡ 42’’61 11η, 100ΠΡ 1’37’’76 11η. Δημητρούλη Θεοδώρα 50ΕΛ 33’’79 21η, 50ΠΕΤ 36’’87 16η, 50ΠΡ 45’’15 17η. 200ΠΡ 3’24’’63 9η, 200ΜΑ 3’09’’74 9η, Λιανού Ελένη 50ΕΛ 34’’89 29η, 100ΕΛ 1’17’’23 26η, 50ΠΕΤ 36’’87 16η, 50ΠΡ 46’’68 18η. Γεωργουλέα Αργυρώ 50ΕΛ 35’’19 31η, 100ΕΛ 1’17’’78 27η, 50ΠΡ 49’’27 22η 100ΠΡ1’48’’52 19η. Σουλεϊμέζη Φωτεινή 50ΕΛ 35’’55 32η, 100ΕΛ 1’21’’21 31η, 50ΠΡ 47’’40 20η, 100ΠΡ 1’46’’46 17η, 200ΠΡ 3’40’’73 10η. Μενούνου Κωνσταντίνα 50ΕΛ 37’’40 35η, 100ΕΛ 1’23’’18 32η, 50ΠΡ 46’’75 19η, 100ΠΡ 1’43’’18 15η

Σωτηροπούλου Ελένη 100ΕΛ 1’27’’36 33η, 50ΥΠ 44’’64 20η. Μαρούλη Βαλεσία 200ΕΛ 2’42’’12 17η, 100ΥΠ 1’19’’59 9η όριο κατηγορίας, 200ΥΠ 2’58’’00 9η, 200ΜΑ 3’01’’70 5η, 50ΠΡ 44’’47 15η, 50ΠΕΤ 36’’25 14η όριο κατηγορίας.

 

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ