Δευτέρα, 21 Σεπτέμβριος 2020 21:00

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 31-22: Επίδειξη δύναμης από την Ένωση

Η ΑΕΚ με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα επικράτησε με 31-22 επί του Ολυμπιακού στην πρώτη αγωνιστική της Handball Premier.

Είναι το φαβορί για το πρωτάθλημα της Handball Premier και φρόντισε να το δείξει με το "καλημέρα". Η ΑΕΚ με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα επικράτησε με 31-22 επί του Ολυμπιακού στην πρώτη αγωνιστική του Α' ομίλου της Handball Premier.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς. Με όπλο την άμυνά της κατάφερε να εγκλωβίσει τους ερυθρόλευκους οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 5-0.

Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού ήρθε μετά από έξι σχεδόν λεπτά αγώνα αφού οι προσπάθειες των ερυθρόλευκων έπεφταν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κοσάνοβιτς. Ο τερματοφύλακας των κιτρίνων συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις του και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να μπουν στο ματς.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 9-5 με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών, αλλά στο επόμενο δεκάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα η ΑΕΚ. Η Ένωση έτρεξε επί μέρους 7-3 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της στο 16-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και από εκεί κατάφεραν να βρουν ρυθμό και να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο, εκεί μίλησε η διαφορά ποιότητας της ΑΕΚ. Παίρνοντας σκορ από συνολικά έντεκα παίκτες της η ΑΕΚ κατάφερε να απαντήσει στο επί μέρους 6-8 που έτρεξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με ένα δικό της 9-6 για να φτάσει στη νίκη με 31-22

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 31-22

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-5, 13-6, 16-8 (ΗΜ), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Γκαρθία 5, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Παπαδιονυσίου 1, Καλόμοιρος 3

Ολυμπιακός: Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 1, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1

Πηγή: sport24.gr