Παρασκευή, 19 Φεβρουάριος 2021 18:19

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΛΟ: Με χτυποκάρδι και πέναλτι στον ημιτελικό!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο οκτάλεπτο και με ήρωα τον κίπερ Ζερδεβά στην «ρουλέτα των πέναλτι» η Ελλάδα επικράτησε της μαχητικής Γαλλίας, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά και μένει ζωντανή για το εισιτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων. Με Ρωσία ή Καναδά στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Η πρώτη περίοδος του αγώνα είχε θετικό πρόσημο για την Ελλάδα. Αν και βρέθηκε τρεις φορές πίσω στο σκορ από τους Γάλλους με 1-0, 2-1, 3-2, κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι να παίξει καλό πόλο, να δείξει επιθετική συνέπεια και να κλείσει το οκτάλεπτο προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά (6-4).
Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό για την εθνική ομάδα καθώς δεν είχε απαντήσεις στο παιχνίδι με «παίκτη παραπάνω» των Γάλλων, οι οποίοι γύρισαν το παιχνίδι. Παρότι με την έναρξη ο Φουντούλης έκανε το 7-4 δίνοντας... αέρα τριών γκολ, οι αντίπαλοι πήραν τα ηνία του αγώνα και με εντυπωσιακή αντεπίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να προηγηθούν στο φινάλε της 2ης περιόδου με 7-8! Με 5 γκολ στις 9 προσπάθειες στον παίκτη παραπάνω η εθνική Ελλάδος πλήρωσε το τίμημα. Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έχασε δύο συνεχόμενες επιθέσεις να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στην 2η περίπτωση είχε και ραντεβού με την ατυχία (δοκάρι του Φουντούλη). Αντίθετα οι Γάλλοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, στην πρώτη τους καλή επίθεση σκόραραν με τον Μπάμπιτς και σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα πήραν τα ηνία με 9-7! Η Ελλάδα έχασε ξανά επίθεση με παίκτη παραπάνω και οι Γάλλοι έλεγαν «ευχαριστώ» στα δώρα καθώς με το γκολ του Βερνού έφτασαν στο 10-7 κάνοντας ένα σερί 6-0!!! Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για την εθνική ομάδα που έμεινε για περισσότερο από 10 λεπτά χωρίς γκολ, το οποίο βρήκε τελικά με τον Φουντούλη ο οποίος μείωσε σε 10-8 και κράτησε την Ελλάδα ζωντανή στο ματς. Βέβαια όσο κόπο έκαναν οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος για να βρουν γκολ, τόσο εύκολα οι Γάλλοι είχαν «ραντεβού» με τα δίχτυα και διατηρούσαν την διαφορά σε επίπεδα 2-3 γκολ. Το... ξυπνητήρι ήχησε προς το φινάλε του 3ου οκταλέπτου και ο Βλαχόπουλος μείωσε στο γκολ, όμως και πάλι ο Βερνού με ένα απίθανο γκολ «έκοψε» τα ελληνικά φτερά. Κάπως έτσι το 12-10 υπέρ των Γάλλων ήταν το αποτέλεσμα της 3ης περιόδου με το έργο των διεθνών να γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Η Ελλάδα είχε να ανέβει ένα βουνό στο τελευταίο 8λεπτο καθώς έπρεπε να ανατρέψει την διαφορά 2 τερμάτων από τους Γάλλους που ό,τι κι αν έκαναν στο ματς τους έπιανε. Ο Γιάννης Φουντούλης πέτυχε το πρώτο γκολ στην τελική ευθεία μειώνοντας σε 11-12 δίνοντας και το σύνθημα της αντεπίθεσης. Ο Γεννηδουνιάς πήρε την σκυτάλη και 5.42 πριν από το φινάλε από τα 9 μέτρα με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Γκασό κι έφερε το ματς στα ίσα (12-12) με το ματς να ξεκινά από την αρχή! Το τελευταίο 4λεπτο του ματς όπως ήταν λογικό από την μορφή του αγώνα απέκτησε δραματικό χαρακτήρα με τα νεύρα να είναι τεντωμένα. Η εθνική ομάδα έσφιξε την άμυνα της και παρά το γεγονός ότι έπαιξε πολλές φορές με παίκτη λιγότερο είχε τον τρόπο να βρίσκει απαντήσεις και να μην δέχεται γκολ σε κομβικό σημείο. Το γκολ του Αργυρόπουλου ήταν αυτό που μετά από ώρα έδωσε ξανά προβάδισμα στην εθνική (13-12) και παράλληλα καλή ψυχολογία για να διαχειριστεί τα λεπτά που απέμεναν, ενώ και οι δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Ζερδεβά πριν μπουμε στο τελευταίο λεπτό έπαιξαν ρόλο! Στα 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όμως ο 19χρονος Ταμάς Βερνού βρέθηκε μόνος στην καρδιά της ελληνικής άμυνας, πέτυχε το πρώτο γκολ των Γάλλων στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε σε 13-13. Το τελευταίο σουτ του Γιάννη Φουντούλη σχεδόν σε «νεκρό χρόνο» βρήκε δοκάρι, το 13-13 δεν άλλαξε και έτσι η ρουλέτα των πέναλτι ήταν αυτή που θα έκρινε το εισιτήριο για τον ημιτελικό!

Τα οκτάλεπτα του αγώνα: (6-4, 1-4, 3-4, 3-1)