Παρασκευή, 20 Ιούνιος 2014 20:33

ΣΤΙΒΟΣ: Με Τσάτουμα η Εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΣΤΙΒΟΣ: Με Τσάτουμα η Εθνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Στο Ταλίν της Εσθονίας θα γίνει το Σαββατοκύριακο η Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων, με τη συμμετοχή της ελληνικής ομάδας, η οποία θα αναχωρήσει σήμερα από την Αθήνα.
Η ελληνική αποστολή αποτελείται από νέους αθλητές και αθλήτριες, πολλοί εκ των οποίων κάνουν ντεμπούτο με τα χρώματα της εθνικής ομάδας και θα προσπαθήσουν να δώσουν το καλύτερο δυνατό και να σταθούν με αξιοπρέπεια στη διοργάνωση.


Η ελληνική ομάδα θα κληθεί να αντιμετωπίσει παραδοσιακές δυνάμεις της Ευρώπης, γεγονός, που κάνει εξαιρετικά δύσκολη την επίτευξη της κατάκτησης μιας θέσης στις τρεις πρώτες, που δίνει το εισιτήριο στην μεγάλη κατηγορία.
Η ανανεωμένη ελληνική ομάδα, θα στηριχθεί σε βασικούς πρωταγωνιστές της όπως ο Μεσσήνιος άλτης Λούης Τσάτουμας, ο Φιλιππίδης, ο Δουβαλίδης, ο Τσάκωνας, ο Τσιάμης, που είναι κι εκείνοι που θα δείξουν το δρόμο στους νεαρότερους αθλητές.
Στην Α΄ κατηγορία μετέχουν ακόμη οι εξής εθνικές ομάδες: Λευκορωσία, Βέλγιο, Εσθονία, Φινλανδία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Λιθουανία, Νορβηγία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβενία.

Η ελληνική ομάδα
100 μ./200 μ./4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΑΣ Σκάλας)
400 μ., 4Χ400 μ.: Δημήτρης Γράβαλος (ΑΣ Αρης)
800 μ.: Κώστας Νακόπουλος (ΓΕΑ Τρικάλων)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός)
3.000 μ.: Μάρκος Γκουρλιάς (ΓΑΣ Ιλισσός)
5.000 μ.: Δήμος Μαγγίνας (Εθνικός Αλεξ.)
3.000 μ. στιπλ: Ηλίας Κάσσος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
110 μ. εμπ./4Χ100 μ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400 μ. εμπ., 4Χ400 μ.: Γιάννας Λουλάς (Πυγμή Ευόσμου)
Μήκος: Λούης Τσάτουμας (Μεσσηνιακός)
Υψος: Αντώνης Μάστορας (ΓΣ Ηρακλής)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕ Τρικάλων)
Ακοντισμός: Σπύρος Λεμπέσης (ΜΕΑΣ Τρίτων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφαιροβολία: Μιχάλης Σταματόγιαννης (Αίολος Πατρών)
4Χ100 μ.: Χρήστος Καλαμάρας (ΑΕ Κρανιδίου), Μανώλης Κουτσουκλάκης (ΠΜΣ Ολυμπιάδα Κομ.), Βίκτωρ Κρεμμύδας (Πίνδαρος Θηβών)
4Χ400 μ.: Κώστας Μουράτης (Ηρακλής), Θανάσης Χατζηδημητρίου (ΠΑΟΚ), Σωτήρης Διαμαντής (ΓΣ Κηφισιάς)

Γυναίκες
100 μ./4Χ100 μ.: Γιωργία Κοκλώνη (ΑΕΚ)
200 μ./4Χ100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Σητειακός)
400 μ./4Χ400 μ.: Αγνή Δερβένη (ΑΟ Μεγάρων)
800μ./1.500 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΠΓΣ), Αναστασία Μαρινάκου (Ερμής Σχηματαρίου)αναπληρωματική
3.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΣ Τρικάλων)
5.000 μ.: Ουρανία Ρέμπουλη (Νέων Λέρου)
100 μ. εμπ., 4Χ100 μ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ./4Χ400 μ.: Κατερίνα Δαλάκα (ΓΣ Ηρακλής)
3.000 μ. στιπλ: Μαρία Παρδαλού (ΑΟ Μυκόνου)
Μήκος: Ευθυμία Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
Ύψος: Τόνια Στεργίου (Κούρος Πατρών)
Τριπλούν: Νίκη Πανέττα (ΑΟ Μεγάρων)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΑΕΚ)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (Φίλιππος Β.)
Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακ.)
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ)
4Χ100 μ.: Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ), Μαρία Γάτου (ΓΣ Ηρακλής)
4Χ400 μ.: Αργυρώ Πιντή (ΠΑΟΚ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ