Κυριακή, 23 Μάιος 2021 22:09

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ: Το σήκωσε η ΑΕΚ, 24-22 στο... θρίλερ τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ.

Στον σημερινό τελικό του φάιναλ φορ, που φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, η Ένωση επικράτησε δύσκολα με 24-22 του ΠΑΟΚ (ημίχρονο 14-11) και πήρε το τρόπαιο για πρώτη φορά
από το 2014. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς και το προσεχές διάστημα διεκδικεί με αξιώσεις άλλους δύο, το πρωτάθλημα της Α1 και το European Cup. Ο τελικός είχε μεγάλη ένταση και μόλις στο 7ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον ΠΑΟΚ ο Σεϊρεκίδης, για χτύπημα στο πρόσωπο του Μπουνέτα. Μάλιστα, αμέσως μετά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δέχθηκε ακόμη δύο δίλεπτα και βρέθηκε με τρεις παίκτες γηπέδου, αλλά άντεξε. Μετά το 10λεπτο, η Ένωση άρχισε να «χτίζει» διαφορά που έφτασε στα πέντε τέρματα (12-7), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 14-11. Στο β ́ μέρος, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Άρσιτς και τον Στογιάνοβιτς να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν 17-17 στο 40 ́ κι από κει κι έπειτα ο τελικός έγινε... θρίλερ, με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύ σκληρές άμυνες. Η μακεδονική ομάδα προσπέρασε για μία και μοναδική φορά (22-21) με γκολ του Καραγκιοζόπουλου, αλλά η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και ο Καλόμοιρος έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση. Ο Μπάουερ σταμάτησε την κρισιμότερη επίθεση του ΠΑΟΚ και ο Λέμος με πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.