Τετάρτη, 02 Ιούνιος 2021 13:41

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Διακρίσεις του Π.Ο.Κ. στον “43ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας” (φωτό)

Με επιτυχία συμμετείχε ο Ποδηλατικός Ομιλος Καλαμάτας στον “43ο Ποδηλατικό Γύρο Θυσίας”, καθώς αρκετοί αθλητές του είτε ανέβηκαν στο βάθρο, είτε πλασαρίστηκαν σε καλές θέσεις.

Ηταν ένας απαιτητικός αγώνας, με τερματισμό τα Καλάβρυτα. Ο Σταύρος Κανελλόπουλος, πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία 35-39 ετών, με χρόνο 2:44:48, μόλις τρία δευτερόλεπτα από το χρυσό μετάλλιο!

Ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος, στην κατηγορία 45-49 ετών, τερμάτισε 5ος λόγω απώλειας ελαστικού, που του στοίχισε πολύτιμο χρόνο ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του σε 2:59:02.
Στην ίδια κατηγορία, ο Γιάννης Παπαβασιλόπουλος κατέλαβε την 23η θέση με 3:16:30. Ο Γιάννης Νικολακόπουλος την 28η θέση με χρόνο 3:23:37 και ο Θοδωρής Κωνσταντόπουλος την 40η θέση με χρόνο 4:03:10.
Στην κατηγορία 50-54 ετών, ο Νίκος Κωνσταντόπουλος κατέκτησε την 10η θέση με χρόνο 3:10:57.
Ο Φώτης Κωτσιόπουλος την 26η θέση με χρόνο 3:36:01.
Στην κατηγορία 55-59 ετών, ο Τρύφωνας Βίγκος πήρε την 27η θέση με χρόνο 3:43:37, ενώ στην κατηγορία 60-64 ετών, ο Δημήτρης Παναγόπουλος κατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 4:07:48

Πρωτιά για Μυστριώτη στην κατηγορία 65 ετών και άνω

Στην κατηγορία 65 ετών και άνω, ο Βασίλης Μυστριώτης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας με χρόνο 3:43:38 το χρυσό μετάλλιο και φορώντας επάξια τη φανέλα του νικητή του ιστορικού αγώνα "Γύρος Θυσίας", γεμίζοντας όλους με υπερηφάνεια, τιμώντας τα χρώματα του Ποδηλατικού Ομίλου Καλαμάτας με το ξεκίνημα της αγωνιστικής χρονιάς.
“Βασίλη ευχαριστούμε πολύ για την τιμή να αγωνίζεσαι στην ομάδα, προάγοντας με το παράδειγμα σου και τις επιτυχίες το άθλημα της ποδηλασίας και του αθλητικού ιδεώδους γενικότερα”, αναφέρει μεταξύ άλλων η ανακοίνωση του ΠΟΚ που συγχαίρει τους αθλητές για την επίπονη προσπάθεια τους και τους εύχεται καλή συνέχεια με υγεία και δύναμη .