Παρασκευή, 04 Ιουλίου 2014 13:05

ΣΤΙΒΟΣ: Εβδομος στη Λωζάνη ο Τσάτουμας

Την 7η θέση στο μήκος ανδρών κατέκτησε ο Λούης Τσάτουμας στο Diamond League της Λωζάνης. Με άλματα κάτω από τα 8.00μ ο Καλαματιανός πρωταθλητής κατετάγη έβδομος, με καλύτερο το τρίτο στα 7.97μ. Μετά τη νίκη του στο Ταλίν με 8.25 μ. ο Τσάτουμας ξεκίνησε με 7.61 μ, συνέχισε με 7.92μ, 7.97μ, 7.96μ, 7.93μ και ένα άκυρο.

Νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Αμερικανός, Τζεφ Χέντερσον, με 8.31μ, ενώ ακολούθησε ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γκρεγκ Ράδερφορντ, με 8.19μ και τρίτος ήταν ο Κινέζος, Τζινζέ Λι, με καλύτερη επίδοση στα 8.10μ.
Στο επί κοντώ, ο Κώστας Φιλιππίδης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και με 5.47μ. στην τρίτη του προσπάθεια κατέλαβε την 10η θέση. Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα ξεπέρασε με την πρώτη τα 5.32μ. και χρειάστηκε τρία άλματα στα 5.47 μ, ενώ απέτυχε στα 5.62μ.
Την πρώτη θέση πήρε Ολυμπιονίκης και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Ρενό Λαβιλενί με 5.87μ, δεύτερος με 5.72μ. ήταν ο Βραζιλιάνος, Μπραζ και τρίτος με 5.62μ ο Γάλλος, Μενάλντο.
Ο Φιλιππίδης θα κάνει τον επόμενο αγώνα του στο Diamond League του Παρισιού.