Πέμπτη, 08 Ιούλιος 2021 13:10

ΕΥΚΛΗΣ: Ενατος ο Πετρακόπουλος, 14ος ο Σταμάτης στους Δελφούς

Με δύο αθλητές συμμετείχε ο Ευκλής στο μεγαλύτερο ποδηλατικό event που διοργανώνεται στην Στερεά Ελλάδα, τον ποδηλατικό αγώνα αντοχής δρόμου των 130 χλμ. με την επωνυμία “Omphalios – GranFondo”, που έγινε την περασμένη Κυριακή στους Δελφούς.

Ο Παντελής Σταμάτης, υπεύθυνος του τμήματος αγωνιστικής ποδηλασίας και ο Γιάννης Πετρακόπουλος, εκπροσώπησαν τον καλαματιανό σύλλογο, με τον πρώτο να παίρνει την 14η θέση και τον Πετρακόπουλο την ένατη.
Συγκεκριμένα, ο Πετρακόπουλος τερμάτισε 9ος στην κατηγορία μάστερ Α΄(19-39 ετών) με χρόνο 4:23:41 και ο Παντελής Σταμάτης 14ος στην κατηγορία μάστερ Β΄(45-49 ετών) με χρόνο 4:27:27.
Οι δύο ποδηλάτες, δήλωσαν ότι ο αγώνας είχε θετικά υψομετρικά 2200 μέτρα και οι καιρικές συνθήκες στάθηκαν αρωγός στην προσπάθεια τους, να διανύσουν και να τερματίσουν χωρίς απρόοπτα τον αγώνα.
Να σημειωθεί ότι στους Δελφούς, έλαβαν μέρος σπουδαία ονόματα της Ελληνικής αγωνιστικής ποδηλασίας.
Η συμμετοχή των αθλητών του Ευκλή στον αγώνα “GranFondo” ήταν ένα τεστ για την επόμενη μεγάλη διοργάνωση στην Βόρεια Εύβοια στις 17-18/7/21, που είναι το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μάστερ.
Στο μεταξύ, π Ευκλής έκανε γνωστό ότι ο σύλλογος είναι 42ος στη γενική κατάταξη στην βαθμολογία της Ε.Ο.Π. για το 2021. “Το σωματείο του ''Ευκλή'' στην γενική βαθμολογία κατέλαβε την 42η θέση, ανάμεσα στα 75 βαθμολογούμενα σωματεία. Οι 67 βαθμοί που συγκέντρωσε ο ''Ευκλής'' προήλθαν από 6 αθλητές σε συνολικά 14 συμμετοχές”, αναφέρεται μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση.