Πέμπτη, 05 Αύγουστος 2021 13:58

Ολυμπιακοί Αγώνες: Μεγάλη εμφάνιση και 5η θέση για Κυνηγάκη στα 10 χιλιόμετρα (βίντεο)

Μετά από καταπληκτική εμφάνιση σε όλη την κούρσα, ο Αλκης Κυνηγάκης κατέκτησε την πέμπτη θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων ανοιχτής θάλασσας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Άλκη Κυνηγάκη. Ο 22χρονος πρωταθλητής της μαραθώνιας κολύμβησης πήρε την πέμπτη θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων ανοιχτής θάλασσας στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του στο Τόκιο με χρόνο 1.49.29.2 και έδειξε πως το μέλλον του ανήκει και αναμένεται να πρωταγωνιστήσει σε τρία χρόνια στη διοργάνωση του Παρισιού.
Ο Κυνηγάκης ήταν σταθερά από την αρχή της κούρσας στην πρώτη εξάδα και πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή με τον Γάλλο Μαρκ Ολιβιέ, ενώ έχασε την τέταρτη θέση από τον Ισραηλινό Μάταν Ροντίτι.
Πρώτος ήταν ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1.48.33.7, δεύτερος ο Ούγγρος Κριστιάν Ραζόφσκι με 1.48.59.1 και τρίτος ο Ιταλός Γκρεγκόροιο Παλτρινιέρι με 1.49.01.1.