Πέμπτη, 30 Σεπτέμβριος 2021 14:20

Διακρίσεις ΠΟΚ στην Ανάβαση Ταϋγέτου (φωτό)

Με δέκα αθλητές συμμετείχε ο Ποδηλατικός Όμιλος Καλαμάτας στην “14η ανάβαση Ταϋγέτου 2021”, καταφέρνοντας να διακριθεί, καθώς οι Δημητρακόπουλος, Κανελλόπουλος, Μυστριώτης και Κωτσιόπουλος, πρόσθεσαν στη συλλογή του ΠΟΚ ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο!

Αναλυτικά στην κατηγορία ανδρών ο Στάθης Χριστοφιλόπουλος με χρόνο 1:57:59 κατέκτησε την ένατη θέση.
Ο Σταύρος Κανελλόπουλος, πρωταθλητής Ελλάδας το 2020, με χρόνο 1:33:40 πήρε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία Μάστερ Α πραγματοποιώντας την ανάβαση ως προπόνηση στα πλαίσια της προετοιμασίας του για τη νέα αγωνιστική περίοδο 2022.
Στην κατηγορία Μάστερ Β, ο πολυνίκης Δημήτρης Δημητρακόπουλος, επίσης πρωταθλητής Ελλάδας 2020, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:24:37.
Ο Γιάννης Νικολακόπουλος με χρόνο 1:43:08 κατάκτησε την έκτη θέση, ο Παναγιώτης Πολυμενεας με χρόνο 1:44:11 κατέλαβε την όγδοη θέση και ο Θοδωρής Κωνσταντόπουλος Θεόδωρος με χρόνο 1:57:22 την ένατη θέση.
Στην κατηγορία Μάστερ Γ, ο Φώτης Κωτσιόπουλος με χρόνο 1:45:42 πήρε την τρίτη θέση και ο Τρύφωνας Βιγκος με χρόνο 1:52:45 κατέκτησε την έκτη θέση.
Στην κατηγορία Μάστερ Δ, ο βετεράνος Βασίλης Μυστριώτης με χρόνο 1:53:04 κατέκτησε τη δεύτερη θέση και ο Δημήτρης Παναγόπουλος με χρόνο 2:04:44 την τέταρτη θέση.
Αξιοσημείωτη ήταν για μια ακόμη φορά η προσπάθεια του Παναγιώτη Πετρόπουλου, ο οποίος πραγματοποίησε την ανάβαση σε μη ανταγωνιστική κατηγορία στα πλαίσια της προετοιμασίας του για να συμμετάσχει σε επόμενη αγωνιστική περίοδο καταγράφοντας ανοδική πορεία.
Το Δ.Σ. του ΠΟΚ συνεχάρη όλους τους συμμετέχοντες και ευχαρίστησε τον αθλητή του συλλόγου Γιάννη Παπαβασιλόπουλο για την υποστήριξη των συμμετεχόντων και του ευχήθηκε πλήρη αποκατάσταση, ώστε να επιστρέψει σύντομα στην ενεργό δράση.